BELEDİYE GÜREŞE DESTEK OLSUN, DÜNYA ŞAMPİYONU ÇIKARALIM

Süleyman Şahin zamanındaki çalışmaların meyvelerini topladıklarını belirten Aras, başta Manisa Belediyesi olmak üzere çeşitli kurumlara yüklendi. Aras, "Manisa'daki 16 ilçeden sadece Akhisar ve Kula belediyeleri güreşe tam destek veriyor. Manisa Belediyesi, futbola yaptığı yatırımın 10'da 1'ini güreşe yapsaydı, dünya şampiyonları çıkarırdık" dedi

BELEDİYE GÜREŞE DESTEK OLSUN, DÜNYA ŞAMPİYONU ÇIKARALIM

BELEDİYE GÜREŞE DESTEK OLSUN, DÜNYA ŞAMPİYONU ÇIKARALIM
 
Süleyman Şahin zamanındaki çalışmaların meyvelerini topladıklarını belirten Aras, başta Manisa Belediyesi olmak üzere çeşitli kurumlara yüklendi. Aras, “Manisa’daki 16 ilçeden sadece Akhisar ve Kula belediyeleri güreşe tam destek veriyor. Manisa Belediyesi, futbola yaptığı yatırımın 10’da 1’ini güreşe yapsaydı, dünya şampiyonları çıkarırdık” dedi

Manşet Gazetesi Spor Müdürü Mustafa Tatlı’nın röportajı

Olimpiyatlardaki gözde sporlarımızdan biri olan Ata sporumuz güreş, maalesef şuan istenilen seviyede değil. Eski İl Müdürü Dr. Süleyman Şahin zamanında yapılan çalışmaların ardından güreşin geldiği noktayı İl Temsilcisi Ali Haydar Aras’a sorduk. Aras, başta belediyeler olmak üzere kurumların ata sporuna gerekli ilgiyi göstermediğini belirtti.
“ARINÇ GİDİNCE VERİLEN SÖZDE DURMADILAR”
Güreşten gelen eski il müdürü Dr. Süleyman Şahin’in ata sporunu canlandırdığını ifade eden Ali Haydar Aras, geçen yıl okullarda ve ilçelerde teşvik edici çalışmalar yapıldığını, bu çalışmalar doğrultusunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ata sporuna sahip çıkılmasıyla ilgili söylemlerinin kurumları harekete geçirdiğini ifade ederek, “Bülent Arınç’ın herkesin taşın altına elini sokması gerektiği ile ilgili konuşmalarından sonra bir ilgi oldu, ama belediyeler, Arınç’ın ayrılmasından sonra ilgisiz kaldılar. Ata sporu öksüz bırakılıyor. İlimizde güreşe iki ilçe belediyesi destek veriyor. Akhisar Belediyespor’u tebrik etmek lazım, Kula Belediyesi de destek veriyor. Akhisar Belediyesi, aktif ve daha profesyonel yaklaşıyor. Maalesef merkezde Özel idare, Diyanetspor ve Telekomspor var, fakat Telekom’dan bu sene verim alamadık” diye konuştu.
“MANİSA BELEDİYESİ’NDEN DESTEK BEKLİYORUZ”
Manisa Belediyesi’nin bu konuda yetersiz kaldığının altını çizen Aras, sözlerine şöyle devam etti: “Spor sadece futbol olarak algılanıyor, bu Manisa’da da böyle. Dikkat ederseniz tüm belediyelerin birer futbol kulübü var, ama ata sporuyla ilgili bir çalışmaları pek yok. Oysa daha düşük maliyetlerde bu yapılabilirdi. Manisa’dan yetişmiş birçok yetenekli sporcu burada eriyip gidiyor. Manisa Belediyespor futbola yaptığı yatırımın 10’da birini güreşe yatırsaydı daha farklı olurdu. Kurumların ata sporumuza daha fazla destek vermesi gerekiyor.
Güreş bir ata sporudur. Varoşlarda daha çok ön plana çıkıyor. Türkiye’de güreş yapmayan kimse yoktur. Çocukluğumuzda babamız bizi tut bakalım at bakalım diyerek bize güreş yaptırmıştır. Güreş zeki insanların işidir”
“ÇOCUKLARIMIZIN MAÇ EKSİKLİĞİ VAR”
Bir önceki sezonun meyvesini almaya başladıklarını söyleyen Aras, “Çocuklarımızın Türkiye üçüncülükleri var. Bunlar çok önemli dereceler. Ancak daha büyük dereceler alabilirdik. Bunun sebebi de maç eksikliğinden kaynaklandı. Destek gelmediği için maç yaptıramıyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü ile Güreş Federasyonu arasında bir protokol var, buna göre emniyet müdürlükleri güreş takımı kuruyor. Burada böyle bir çalışma şimdilik yok. Gençler ve Büyükler kategorisinde Akhisar Belediyesi var. Kendi aralarında seçme yaptırıyoruz. Maalesef üzücü bir durum” dedi.
“LONDRA’DAKİ BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ ALTYAPI EKSİKLİĞİ”
Güreşin Olimpiyatlarda Türkiye’nin gülen yüzü olmasına rağmen bu yıl büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını sözlerine ekleyen Aras, “Eğer zamanında fidanlar yetiştiremezseniz o ağaçtan meyve yemeyi bekleyemezsiniz. Altyapı eksikliği nedeniyle Olimpiyatlarda dip yaptık. Bunu Milli Takım antrenörlerinin başarısızlığına bağlamak doğru değil. Dünya ve Avrupa şampiyonu güreşçilerimiz adı sanı duyulmamış güreşçilere mağlup oldu. Geçmişte başarılı sporculardan yeterince faydalanmıyoruz. Manisa’da amatör spor desteklenmiyor; bu nedenle amatör spora ilgi azalıyor. Futbolun peşinden koşarsanız Olimpiyatlarda başarının gelmesini beklememelisiniz” dedi.
“UÇAK BAZI TEMSİLCİLERLE TARTIŞMIŞ AMA…”
İl Müdürü Mehmet Uçak’la ilgili spekülatif söylemler olduğunu, İl Temsilcileri için ‘sizler hırsızsınız’ iddialarına inanmadığını belirten Aras, “Böyle bir sözü kullanmak hiç kimsenin haddine değildir. Biz bu işi fahri olarak yapıyoruz. Ben o toplantıya özel işlerimden dolayı katılamamıştım. Oradaki toplantıda bazı il temsilcilerine yönelik söylemler olduğunu il temsilcisi arkadaşlarımdan duydum. İl Müdürü’nün böyle bir şeyi söylediğine inanmıyorum. 1-2 il temsilcisiyle böyle bir tartışma geçmiş. Kendisiyle de konuştum, asla böyle bir söz kullanmadığını söyledi. İl Müdürü’nün kendi bünyesi içinde sporcu, antrenör ve temsilcilerle sıkıntı yaşadığı iddia ediliyor. ‘Buyrun çözüm noktasında il müdürüne gidelim’ diyorum kimse yanaşmıyor, bu sorunlar diyalogsuzluktan yaşanıyor. Ortada bir sorun varsa hep beraber çözmekte yarar var, güreş anlamında müdürümüzün daha fazla katkı koyabileceğini düşünüyordum; ama tesislerin kazandırılması konusunda olumlu çalışmalarına şahit oldum” ifadelerini kullandı.
“İL MÜDÜRÜ’NÜN EKİBİ ÇOK YETERSİZ”
Güreş İl Temsilcisi Ali Haydar Aras,Uçak’ın çatışma yaşadığı kurumların hiçbirinde ses seda olmadığını da kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: “ASKF ile ilgili bir soğukluk olduğu iddia ediliyor. ASKF Başkanı’nın ‘evet burada bir sorun var’ dediğine şahit olmadım. Varsa bir sıkıntı çıkar açıklarsınız. İstişareyle her şey çözülür. Biz güreş il temsilciliği olarak yaşadığımız sorunları böyle çözüyoruz. Kurumla ilgili bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Evet doğru. İl Müdürümüzün ekibinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Daha donanımlı bir ekiple çalışması gerekirdi; ancak tamamen il müdürüne yükleniyoruz. Sıkıntılar, hiyerarşik düzenle çözülmeli. İl temsilcileri toplantısına birçok il temsilcisi sadece susmak için geliyor. Susmak, söylenenleri onaylamaktır. Manisa’da spor noktasında bir sorun var. Herkes şapkasını önüne koyup nerede hata yaptığını sorgulamalı.” 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.