BDP MİTİNGİ'NDE BAYRAKLARIN İNDİRİLMESİ MHPYİ AYAĞA KALDIRDI

Pazar günü Kırtık Mevki'nde yapılan BDP mitinginde bölgedeki Türk Bayraklarının direklerden indirilmesinin ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl başkanı Uğur Üncü olayı 2. Habur rezaleti olarak niteleyerek; "Biz sokağa inmiyoruz, ancak gerekirse görevimizi yaparız." cedi. Üncü Vali Güvenç'i göreve çağırdı.

BDP MİTİNGİ'NDE BAYRAKLARIN İNDİRİLMESİ MHPYİ AYAĞA KALDIRDI

BDP MİTİNGİ’NDE BAYRAKLARIN İNDİRİLMESİ MHPYİ AYAĞA KALDIRDI

Pazar günü Kırtık Mevki’nde yapılan BDP mitinginde bölgedeki Türk Bayraklarının direklerden indirilmesinin ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl başkanı Uğur Üncü olayı 2. Habur rezaleti olarak niteleyerek; “Biz sokağa inmiyoruz, ancak gerekirse görevimizi yaparız.” cedi. Üncü  Vali Güvenç’i göreve çağırdı.

Sorumlular ile ilgili yaptığı açıklamanın Cumhuriyet savcıları tarafından suç duyurusu olarak kabul edilmesini isteyen Üncü, “Manisa’da bayrak kampanyası başlatıyoruz. Tüm evlere, iş yerlerine bayrak dağıtacağız. Sorumlular ile ilgili gerekli işlemi 12 Haziran’da halkımız yapacaktır” dedi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın Manisa’ya gelip Cumhuriyet Meydanında miting yapmak istemesiyle başlayan ve ardından Manisa-Turgutlu yolu üzerindeki Manisa Belediyesi tarafından dikilen 17 Türk-i Cumhuriyetin bayrağının asılı olduğu direklerdeki Türk Bayrağının miting sebebiyle indirilmesi MHP’nin tepkisini çekti. Parti binasında açıklama yapan MHP Manisa İl Başkanı Uğur Üncü sorumlular hakkında Vali Güvenç’i göreve çağırdı.

Türk bayrağını güvenlik nedeniyle Emniyetin indirdiğini belirten Üncü bunu karşı olarak kentte Türk Bayrağı kampanyası başlattıklarını söyledi.  Üncü açıklamasında şöyle dedi; “PKK ile müzakere edenler, mücadele yöntemini seçmeyip onlarla diyalog kuranlar, zamanında bu olaya göz yumanların sebebiyle Manisa gibi bir ilde Türk bayrakları indirilir hale geldi. Bu Millet öncede bir Habur Rezaleti yaşadı. Başbakan çıktı ve dedi ki; Bu tabloyu gördükten sona umutlanmamak elde değil. Şimdi bu tabloyu görünce umutlanıyor mu? Gururlanıyor mu? Baksın bakalım. Bizim şehitlerimizin kanıyla sulanmış Türk bayrağımız indirilerek, yerine bez parçası asılmıştır” dedi.

VALİ NE İŞE YARAR!

Manisalıların BDP mitingi sebebiyle yaşanan bayrak indirme olayına büyük tepkisinin olduğunu belirten Üncü, “Biz buradan soruyoruz, Sayın Vali sen ne işe yararsın? Bu devletin savcıları nerdesiniz? Bu bir suç değil midir? Kendilerini göreve davet ediyorum. Burada yaşanan 2. Habur Rezaleti’dir. Buna göz yumanlara yazıklar olsun. Bizim bayrağımızı bez parçasıyla değiştirenlere yazıklar olsun” dedi.

Türk Milliyetçiliğinin yaşanan bu olaylara müsaade etmeyeceğini belirten Üncü. “Biz bugün için sokaklara çıkmıyoruz. Ancak gerektiğinde Milliyetçiler görevlerinin sonuna kadar yerine getirir” dedi.

BAYRAK DAĞITTILAR

MHP’li Üncü Manisa’da olaya karşı bayrak dağıtacaklarını belirterek, “Ben herkese çağrıda bulunuyorum. Bütün esnaflarımız, evlerimiz Türk bayrağı assın. Bizim bayrağımız yükseklere, göndere yaraşır. Bayrak asılması, bayrağı o direkten indirenlere de, buna müsaade edenlere de gözdağı olur. Biz de kendi imkanlarımızla alın terimizle kazandığımız parayla bayrak yaptırıp Türk milletine dağıtacağız. Bu da onlara güzel bir cevap olur. Manisa’da yaşanan bu olaylardan dolayı utanıyoruz” dedi.

ÜLKÜCÜLERİ SOKAĞA İNDİRMEYİN

MHP’li Üncü Türk Milletinin yaşananlar karşısında sabrının taşma noktasına geldiğini belirterek, “Burada amaç Türk Milletinin hassasiyetiyle, milli duygularıyla oynanmak istemesidir. Vatan millet dil, bayrak bunlara oynamak tehlikelidir. Birileri mağdur edebiyatı yapabilmek için MHP’yi kullanmaktadır. Biz bunlara asla müsaade etmeyeceğiz. Manisalılar sabırlı olsunlar, emin olsunlar ve 12 Haziran’da da gereğini yapsınlar. Sivil itaatsizlik adı altında yapılan eylemlerde göz yumma, göz ardı etme olayları çok fazlalaştı. Artık Türk Milletinin sabrı taşıyor. Bayrak indirilen direkte sadece Türk bayrağı değil Türk-i Cumhuriyetlerin bayrakları vardı. Biz o direklere Türk bayrağını tekrar çektik” dedi.

Olayın öncesinde Emniyette görevli bir müdürün Zabıtayı arayıp, ‘Bayrağı biz indirdik, yerine asacağız’ dediğini savunan Üncü, “Bunun sebebini de alana toplananların tahrik olmaması olarak göstermiş. Bu ne rezalet, bunun aynısını Habur’da yaşamadık mı? Habur’da Atatürk’ün resmini indirenler, Manisa’da Türk bayrağını indirdiler. Yeter artık. İnsanların değerleri var, bu konuda adli makamlar niye devreye girmiyor, niye soruşturma açmıyor. Nedir bu rezalet, buna kim müsaade etti. Emniyet’e bayrağı indirme hakkını kim verdi. Sayın Valimiz bunları duymuyor mu? Tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. İnsanları tahrik etmesinler. Ülkücüleri sokağa indirme çabaları boşadır. Ülkücülerin yeri bellidir, biz 12 Haziran seçimlerine odaklanmış çalışıyoruz” dedi.

CHP’NİN GİTTİĞİ YOL, YOL DEĞİL!

CHP’nin BDP ile el ele verdiğini belirten MHP’Li Üncü, “CHP özerklik kelimesi altına sığındı gidiyor. CHP Atatürk’ün kurduğu bir partidir ve artık bir karar vermelidir. Çizgisi nedir, milli duruşu nedir? belirlesin. Üniter devlet yapısını ne şekilde görüyorlar. Anayasanı ilk 3 maddesi CHP’ye göre tartışmaya açık mıdır? Bunun cevabını versinler. Biz özerkliği asla kabul etmiyoruz. Sessiz de kalmıyoruz seçim çalışmalarında gittiğimiz her yerde bunları söylüyoruz. CHP’nin gittiği yol, yol değildir. Özerklik talebi karşısında MHP’yi sessizlikle suçlayan AKP bu milletin başına Habur Rezaleti’ni yaşatan parti değil midir? Önce bu rezaletin cevabını versinler. Geçmişte Manisa milletvekili Bülent Arınç Türk bayrağına bez parçası demişti. Başbakan her yerde 36-36 diye dolaşıyor. Nedir bu 36? Onlar bunun cevabını versinler. Bizim veremeyeceğimiz hiçbir cevabımız yok. AKP’nin genel Başkanı 36 diye dolaşırken bizim genel başkanımız ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyor. İşte farkımız burada. CHP’de ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ diyebiliyor mu? Bunun cevabını versin. Biz Manisa’da da Ankara’da da Diyarbakır’da da aynı şeyleri söylüyoruz. CHP’liler kendilerine çeki düzen versin, söylediklerinin arkasında dursunlar, çizgilerini kontrol etsinler, Cumhuriyet savcıları yaptığım basın açıklamasını suç duyurusu olarak kabul etsinler. Kentte çıkan gazeteleri, TV yayınlarını suç duyurusu kabul etsinler” dedi.

YAPANLARIN YANINA KALMAZ

MHP Manisa Milletvekili Mustafa Enöz ise BDP mitingi sırasında yaşanan olayların sorumlusu olarak AKP’yi suçladı. Enöz, “Bayrak bir milletin namusudur, şerefidir, bağımsızlığının sembolüdür. Türk bayrağını yapılan bu hakareti MHP olarak nefretle ve şiddetle kınıyoruz. Bunlar yapanların yanına kar kalmaz. Bugün gelinen noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı ve hudutları tartışma konusu haline getirilmektedir. Bunu yapanlar başımızdaki AKP iktidarının yöneticileridir. Türk milletinin üzerinde oyunlar oynanmaktadır. Tuzaklar kurulup, komplolar yapılmaktadır. Başımızdaki hükümet de bu tuzakların bir parçası haline gelmiştir. Durum iyiye gitmiyor. Bugün bayrağı indirme cesaretinde bulunanlar yarın insanların evlerine dükkanlarına girer, saldırır. Devleti yönetenlerin hepsini görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Manisalıları sükunete, sağduyuya, soğuk kanlılığa davet ediyoruz” dedi.


Yaşananlarda AKP’nin rolünün büyük olduğunu belirten Enöz, “Bunların elbette ki hakkından gelinecektir. Vatan ve devlet düşmanlarının hakkından gelinecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bunlar gittikçe azmıştır, bunları azdıran da AKP’dir. Onun için 12 Haziran seçimleri kader ve karar anıdır. Millet bu yapılanlara cevabı sandıkta versin.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.