BAYBATUR YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, 30 yıl önce darbe sonrasında yapılan anayasanın artık Türkiye için yetmediğini, daha fazla özgürlükler ve demokrasi için yeni bir sivil anayasanın halka sunulması gerektiğini söyledi.

BAYBATUR YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ

BAYBATUR YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, 30 yıl önce darbe sonrasında yapılan anayasanın artık Türkiye için yetmediğini, daha fazla özgürlükler ve demokrasi için yeni bir sivil anayasanın halka sunulması gerektiğini söyledi.

Yapılacak olan anayasa değişikliğinin Türkiye’nin dünyada lider ülke olma yolunda önemli bir adım olacağına dikkat çeken AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, yeni anayasanın mecliste 550 milletvekilinin oylamasının yanı sıra halka sunularak kabul edilmesinin daha da önemli olduğuna vurgu yaptı. Baybatur yapılması gereken anayasa değişikliği ile ilgili şunları söyledi: "Anayasa değişikliği, Türkiye'nin en acil, en önemli meselelerinin başında gelmektedir. Bu anayasanın bir an önce değişmesi gerekiyor. Kaldı ki; şuan yürürlükte bulunan 12 Eylül darbesinin anayasasının birçok maddeleri daha önce değişmişti. Bu darbe anayasası halkımıza ve Türkiye Cumhuriyeti’ne dar gelmektedir. Halkı kucaklayan, daha fazla demokrasinin ve özgürlüklerin yen aldığı bir anayasanın zamanı gelmiştir hatta geç kalınmıştır. Halkımız bizden dünyanın ileri ülkelerinde olduğu gibi, çağdaş, ileri demokrasinin hakim olduğu, hak ve özgürlüklerini koruyan demokratik bir anayasanın hayata geçirilmesini istiyor. 12 Haziran seçimleri öncesinde meydanlarda başta bizim partimiz olmak üzere CHP, MHP yeni anayasanın mutlaka yazılması ve hayata geçirilmesi gerektiği söylendi ve bu konuda halkımıza söz verildi. İşte şimdi verilen bu sözlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.” dedi. AK Parti olarak anayasa değişikliğini çok önemli gördüklerini kaydeden Baybatur, "Bu güne kadar TBMM’deki siyasi partilerin yeni anayasayla ilgili bir araya gelip uzlaşma imkanını bulamadılar. Seçimden önce partilerin bu konuda millete verdiği taahhütleri yerine getirmesi gerekiyor. Anayasa bütün toplumun ortak sözleşmesidir. Meclisteki partilerin uzlaşmasıyla hazırlanmasını istiyoruz. Muhalefetten bu konuda olumlu bir yaklaşım bekliyoruz. Çünkü milletin sandıkta muhalefeti bu sürece katkı vermeye mecbur eden bir irade ortaya koyduğunu biliyoruz. Muhalefete düşen görev ise milletten aldıkları bu talimatı uygulamaktır. Yeni anayasa ile ilgili Sayın Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay’ın da içinde bulunduğu bir ekip oluşturuldu. Yeni anayasanın yazılmasında sivil toplum kuruluşlarının anayasa çalışması bizim için çok değerlidir. Mümkün olabildiğince toplumun bütün kesimlerinin anayasaya hazırlık yapmasını ekipler kurarak nasıl olacağı konusunda fikir ve düşüncelerini bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Yeni anayasanın içeriği ve kapsamının daha az maddeli olacağını düşünüyoruz. Devlet değil insan odaklı bir anayasa hazırlanacaktır. Bu sayede temel hak ve özgürlükler daha çok ortaya konulacak, bireylerin, devlet karşısındaki gücü veya korunması sağlanacaktır." dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.