banner278

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİLER TÖRENDEN KOVULDU!

18 Mart Çanakkale Zaferi yıldönümünde şehitlerimiz rahmetle anılırken, Manisa Selendi'de; Çanakkale ruhuna büyük saygısızlık sayılan önemli olay yaşanarak Selendi'de Çanakkale Şehitlerini anma etkinliğinde İmam Hatip Lisesi'nin başörtülü öğrencileri törenden kovuldu.

banner292
BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİLER TÖRENDEN KOVULDU!

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİLER TÖRENDEN KOVULDU İDDİASI!

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü nedeniyle Manisa'nın Selendi ilçesinde düzenlenen anma etkinliğinde İmam Hatip Lisesi’nin başörtülü öğrencilerinin törenden kovulduğu iddia edildi. 

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve AK Parti Selendi İlçe Başkanı Muhammet Akcan yaptıkları açıklamalarla olayı kınarken, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise olayla ilgili araştırma ve incelemelerin devam ettiğini kaydetti.  İDDİALAR ŞU ŞEKİLDE  Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Çanakkale Şehitleri’ni anma etkinliği ilçe hükümet konağı önünde Atatürk büstüne çelenk konulmasıyla başladı. Törene her okuldan 20 öğrenci katıldı. Selendi İmam Hatip Okulu 11/A sınıf öğrencileri de okul müdürü ve öğretmenleriyle birlikte tören alanındaydı. Yaklaşık 11’i başörtülü olan İmam Hatip Lisesi öğrencileri, yanlarına gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şehirli’nin söyledikleri karşısında adeta şok geçirdi. Şehirli, 11 başörtülü öğrencinin tören alanından çıkarılması için İmam Hatip Okulu Müdürü Mustafa Dede’ye talimat verdi. Dede, bu öğrencilerin İmam Hatip öğrencileri olduğunu, doğal olarak başlarını dini inançları nedeniyle kapattıklarını söyleyerek serbest kıyafet uygulamasını hatırlatarak itirazlarda bulundu. İddiaya göre İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şehirli, sinirlenerek öğrencileri tören alanından kovdu.
Hakkındaki iddiaları öğrenmek amacıyla Selendi Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şehirli’yi defalarca aradık. Israrlı aramalarımız sonrasında telefonumuza cevap vermek zorunda kalan Şehirli, “Bana verilen emri yerine getirdim” demekle yetindi. 
İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şehirli’nin “Ben kaymakamın talimatını uyguladım” demesi üzerine Selendi Kaymakamı Yasin Ortakçı da “Ben devlet memuruyum, hiçbir açıklama yapamam” dedi. Selendi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Halil İbrahim Kaya ise yaşanan olayın talihsiz bir olay olduğunu kaydederek; “Ben olay yaşandığında o bölgede değildim. Bu yüzden böyle bir olayın olduğunu son anda fark ettim. Keşke böyle bir olay hiç yaşanmamış olsaydı” şeklinde konuştu.
AK Parti İlçe Başkanı Muhammet Akcan da her türlü yasağın kalkmasından yana olduklarını ifade ederek “Ben şehitlerimizi anma ve Çanakkale Zaferinin yıldönümü törenlerini Selendi dışında olduğumdan dolayı katılamamıştım. Vatandaşlar yaşanan olayla ilgili olarak beni aradı ve böyle biri durumun olduğunu söylediler. Yaşanan olayı öğrenir öğrenmez Kaymakam beyle görüştüm. Kendisi bizzat bana yönetmelik gereği ilçe milli eğitim müdürü Muhammet Şehirli’ye öğrencilerin alınmaması konusunda talimat verdiğini söyledi. Halbuki öğrencilerimiz derslere nasıl giriyorlarsa öğretmenleri nezaretinde şehitlerimizi anma törenine de o şekilde katıldılar. Yaşanan olumsuz hadise hepimizi derinden üzmüştür. Bu tür yasaklayıcı ve baskıcı tutumların bir daha sergilenmemesi en büyük dileğimizdir” dedi.
AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Türkiye’de demokratikleşme ve demokrasi ile tanışma noktasında ileri adımlar atılırken fikir, teşebbüs ve inanç hürriyeti noktasında özgürlükler genişletilirken, siyasetin alanı genişletilirken bazı işgüzar idarecilerin özellikle Manisa’da Selendi’de Şehitler haftasında İmam Hatipli öğrencilerin başörtülü gelmesinden rahatsız olarak Milli Eğitim Müdürüne talimat vererek ‘bunları derhal buradan uzaklaştırın’ dediğini öğrendik. Ben konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürü ile de görüştüm. Milli Eğitim Müdürü yaşanan olayı doğrulayarak; “Sayın Kaymakamımız böyle bir talimat verdi. Bende o talimatı yerine getirdim’ diyince kendisine; “Getirmeyecektiniz” dedim. Türkiye özgürlükler ülkesidir. Türkiye özgür olmalıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğü içerisinde bulunabilmelidir. Öğrenci ve öğretmenlerimiz baş örtülü okullarına girebilmelidir. Okuma hürriyetini kimse engellememelidir. Devlet dairelerinde dahi insanlar inançlarını rahatlıkla yaşayabilmelidirler. Türkiye’de bunlar yapıldığı zaman ileriye doğru gidiyor. Kimse kimseye inançlarını, yaşam tarzlarını dayatmadan kendi yaşam tarzını ve inançlarını rahatlıkla yaşayabilmelidir. Bunları söylediğimiz ve savunduğumuz bir ortamda şehitler haftasında bir kaymakamın işgüzarlık yaparak başörtülü öğrencilerimizi taciz etmesini, psikolojilerini bozmasını, eğitim ve öğretim haklarını ellerinden almasını, şehitlerle ilgili saygılarını gösterdikleri bir anda bu kız öğrencilerimizin şehitlerimize gösterecekleri vefayı engellemesini ve esirgemesini çok ciddi bir şekilde işgüzarlık olarak görüyor ve değerlendiriyorum. Sayın kaymakamın ya psikolojisi bozuk, veyahut görevini kötüye kullanıyor. O nedenle bu noktada İçişleri Bakanlığı da gereğini yapmalıdır. Sayın Kaymakamı bir kez daha düşünmeye, inanç, fikir ve teşebbüs hürriyetinin yaşandığı Türkiye’de Türkiye’yi ve zamanın ruhunu doğru okumaya davet ediyorum. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu tatsız olaya maruz kalan öğrencileri de haklarını aramaya davet ediyorum. Hiç kimse kimseyi inançlarından ve yaşam tarzlarından dolayı taciz etmeye, kınamaya hakkı yoktur. AK Partili 5 Manisa Milletvekili olarak teşkilatlarımızla birlikte olayın takipçisiyiz. Hiç kimse bulunduğu devlet makamlarını millete zulüm olarak kullanamaz. İçinden çıktığı topluma ve toplumun değerlerine yabancılaşamaz. Bulunduğu makamda işgüzarca davranan Sayın Selendi Kaymakamını kınıyorum. İlçe Milli Eğitim Müdürünü de bu tarz gayri kanuni emirleri dinlediği içinde yadırgıyor ve kınıyorum” dedi. 
Yaşanan olayın üzücü bir olay olduğunu kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “AK Parti iktidarı olarak iktidara gelmeden önce milletimize yasaklarla, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele vereceğiz, kesinlikle taviz vermeyeceğiz şeklinde söz vermiştik. 11 yıldan bu yana bu sözümüzden bir adım dahi sapmadık. Türkiye özellikle hükümetimiz döneminde özgürlükler ve demokrasi yolunda önemli başarılar elde etmiştir. Biz kişi hak ve hürriyetlerinin, inanç özgürlüğünün asla kısıtlanmaması gerektiğine inanıyoruz.Özellikle 18 Mart Şehitlerimizi anma ve Çanakkale Zaferinin yıldönümü gibi etkinlikler herkese açık olan etkinliklerdir. Bu tür etkinliklerde öğrenci, sivil, başı örtülü, örtüsüz gibi ayrımlar ise kesinlikle yapılmamalıdır. Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımızın gerekli soruşturmayı başlatacaklarına inanıyorum. Hak arama, özgürlükler konusunda Türkiye bundan sonra daima ileriye doğru emin adımlar atacak ve bu ilerleyişinden asla taviz vermeyecektir. Manisa Milletvekilleri olarak tüm gayretlerimiz ve çalışmalarımız bu yönde olup konunun yakın takipçisiyiz. Yaşanan olayı bir kez daha kınadığımı belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.