BAŞKAN KOŞMAZ'DAN ÜYELERE UYARI

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz: "Üyelerin yüzde 10'u bile toplantıya katılmıyor." dedi.

BAŞKAN KOŞMAZ'DAN ÜYELERE UYARI

BAŞKAN KOŞMAZ’DAN ÜYELERE UYARI 

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz: “Üyelerin yüzde 10’u bile toplantıya katılmıyor.” dedi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

MTSO Şubat Ayı Meclis Toplantısı MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş başkanlığında MTSO Toplantı Salonu’nda yapıldı.  Ocak ayı toplantısında Aralık ayı tutanaklarında yaptığı konuşmalarını görmeyince salonu terk eden MTSO Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz, toplantıya katılmadı.

MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş, geçtiğimiz Perşembe günü İzmir’de gerçekleştirilen EXPO Toplantısına katıldığını belirterek, “EXPO 2020’nin hangi ülkeye verileceği 2013’te Aralık ayında kesinleşecek. Bu toplantının Türkiye’de Ege Bölgesi’nde olması için çalışmalar yapılıyor. Ege Bölgesi’nde olursa bölgede her ile en az 4–5 milyar dolar artı gelir sağlayacağı ümit ediliyor. İnşallah bu toplantı Ege Bölgesi’nde gerçekleşir. Gerçekleşirse bu bölgedeki esnafın, halkın yüzü gülecek” dedi. Ocak ayı meclis tutanakları oy birliğiyle kabul edildi.

İDRİS ŞENDİL’DEN SORU YAĞMURU
MTSO Meclis Üyesi İdris Şendil, “Toplantıda Meslek Komiteleri ile ilgili nasıl bir çalışma yapılıyor? Tekrardan niye böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyuldu? TOBB’dan odaların seçimiyle ilgili bir bilgi geldi mi? Oda seçimleri olacak mıdır? Olacaksa ne zaman olacak, takvimi belli midir? Odamızın ortak olduğu BALO projesinde son durum nedir? Yurt dışına gerçekleştirilen ziyaretlere kimler katıldı, hangi ülkelere kaçar kez katıldı, masrafları ne kadar?” Sorularını MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz tarafından cevaplandırılmasını istedi.

KANUNA GÖRE ODA SEÇİMLERİ 2012’DE YAPILACAK
Şendil’in sorularına cevap veren Başkan Koşmaz, “Meslek Komiteleriyle ilgili odamızda yapılan herhangi bir çalışma yok. Ancak Maliye Bakanlığı, TÜİK, birbirine uyumlu olabilmesi açısından kendi aralarında bir çalışma yapıyorlar.” dedi.

TOBB’dan seçim takvimiyle ilgili bir yazının gelmediğini söyleyen Koşmaz, “Mevcut kanunda seçimlerin ne zaman yapılacağı belli. 2012 yılında normal şartlarda seçimler yapılması gerekiyor. Daha önce 2 dönem yönetim kurulu başkanlığı ya da meclis başkanlığı yapan arkadaşlarımızın mevcut kanuna göre aynı göreve seçilme şansı yok. BALO projesinde 80’nin üzerindeki meslek odalarının bir araya gelmesinin zor olduğu düşünülerek 6 kuruluş tarafından TOBB başta olmak üzere Ankara Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, MTSO, Konya Ticaret Odası ve Borsası olmak üzere 1 milyon sermaye ile kuruldu. 19 milyon TL daha sermaye artırılarak 20 milyon TL’ye çıkarıldı.” dedi. Yurt dışına yapılan gezilere kimlerin katıldığıyla ilgili olarak Koşmaz, Mart ayındaki toplantıda açıklayacağını söyledi.

TTK İÇİN RAPOR HAZIRLANIP HÜKÜMETE SUNULACAK
İdris Şendil, oda tarafından gerçekleştirilen ve Şükrü Kızılot tarafından üyelere Yeni Türk Ticaret Kanunuyla ilgili olarak açıklamada bulunarak, “o kanun çıktıktan sonra açıkçası kendi adıma çok büyük endişeler duydum. Oda olarak TTK’da gördüğümüz yanlış, düzeltilmesi gereken, hatta fazlalık olan maddeleri uygun hale getirmek için odamızın bir çalışma yapmasını, bunu bir rapor halinde gerek bakanlığa, gerekse meclisimize sunulmasını talep ediyorum” dedi. Bunu üzerine söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, “Odamız yeni TTK’nin belli maddelerinin piyasada uygulanmaya başlandıktan sonra çok ciddi sıkıntılar getireceğini önceden tespit etmiştir. Bu sıkıntıları maddelere dikkat çekmek için bir dizi konferanslar, paneller yapıyor. Ama ne yazıktır ki meclisteki yönetim kurulu dışındaki arkadaşlarımızın yüzde 10’u bile toplantılara katılmıyor. Biz oda olarak çalışıyoruz. Eksikleri tespit ediyoruz ama birazda sizler, eli taşın altında olan insanlar olarak şu maddeler uygulandığında pürüz çıkar, bu madde böyle konmuş ama onun yerine bir düzenleme yapılsaydı demeleri lazımdı, demelerini bekliyorduk. Biz 15 Martta kadar burada bekliyoruz. Tespit ettiğimiz eksiklileri rapora hazırlıyoruz. Ve 15 Marttan sonra TOBB’ a göndereceğiz. Odalar Birliği de Nisan başında bunları hükümete sunacak. Bu kanun mecliste görüşülürken 1535 maddeyi 3 gün içersinde meclisten geçirdik. Bazı maddelere TOBB olarak muhalefet şerhini koyduk.” diye konuştu.

2012 ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI İLAN EDİLDİ
35 yıllık bir kooperatifçi olduğunu kaydeden MTSO Meclis Üyesi Mustafa Pala, 2012 yılının BM tarafından Kooperatifler yılı olarak kabul edildiğini belirterek, “İnsan yaşamı olduğu sürece kooperatifler olacaktır. Bazen önde olacak, bazen unutulacaktır ama hep olacaktır. Kooperatiflerin unutulmaya yüz tuttuğu bir dönemde BM’nin kooperatifleri gündeme getirerek uluslararası kooperatifler yılı olarak ilan etmesi önemli bir gelişme. Mart ayında bu konuyla ilgili bir toplantı yapılabilir.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.