BASIN ÖZGÜR MÜ, DEĞİL Mİ?

Manisainternethaber.com haber portalının Genel Yayın Yönetmeni Levent Donduran'ın hazırlayıp sunduğu ve Radyo Hiraş'ta yayınlanan GÜNDEM ÖZEL programının dünkü konuğu gazeteci, konusu ise, yerel medyanın sorunları ve çözüm yollarıydı.

BASIN ÖZGÜR MÜ, DEĞİL Mİ?

BASIN ÖZGÜR MÜ, DEĞİL Mİ?

Manisainternethaber.com haber portalının Genel Yayın Yönetmeni Levent Donduran’ın hazırlayıp sunduğu ve Radyo Hiraş’ta yayınlanan GÜNDEM ÖZEL programının dünkü konuğu gazeteci, konusu ise, yerel medyanın sorunları ve çözüm yollarıydı…

Manisahaberleri.com internet haber portalının Sorumlu Müdürü Murat Yalçın ile Levent Donduran arasında sohbet şeklinde geçen programda, önce basın özgürlüğünden söz edildi. Basının genelde özgür olduğunun söylenemeyeceği fikrinde birleşen iki gazeteci, gazetecinin en hür olduğu alan olan yorumlarında bile tepki almasının ise, anlaşılır bir şey olmadığını söyledi.

Manisa yerel medyasında 15 yıllık birikimiyle, usta gazeteciler arasında gösterilen Murat Yalçın, ilerleyen teknoloji ile, medyanın geliştiğini, ama medyanın içindeki insan unsurunun özellikle gazete patronları gözünde değerini yitirdiğini belirterek, “Aslında son yıllarda yasal düzenlemelerle özellikle yerel medyada çalışanların lehine önemli gelişmeler oldu. Artık kimse sigortasız değil. Ücretler de asgari ücretin üzerine çıktı ama henüz yeterli düzeye gelmedi” dedi.

Levent Donduran ise, gazetecinin, yetenek, derin bir bilgi birikimi, entelektüel bir altyapı gerektirdiğini bu nedenle de pahalı bir işçi olduğunun altını çizerek, özellikle gazete patronlarının matbaa giderlerini kısamadıklarından gazetecilerin ücretlerini düşük tutma çabasına girdiklerini söyledi. Türk basınında en büyük sorunun altını çizen Donduran ve Yalçın, ortaya giderek komik bir medya yapısı çıktığı fikrinde birleşti.

Murat Yalçın, Gezi Parkı olaylarından örnek göstererek “Ulusal bazda da yerel bazda da aynı şeyi gördük. Bazı gazeteler olayı gereğinden fazla abarttı, bazıları ise yok saydı… Bu, gazetelerin ve gazeteciliğin ne kadar baskı altında olduğunun göstergesidir” derken, Levent Donduran, özellikle yerel medyada bazı gazete patronlarının haberleri görmezden gelmekle aslında komik duruma düştüklerini belirtti.

Manisa’da çok yakında yayın hayatına başlayacak 4 yeni televizyon kanalıyla, Manisa yerel basınının daha da güçleneceği fikrinde birleşen ikili, Manisa yerelinde gazetecilerin yeterli eğitimde olmadıklarını kabul ettiler. Bunun için eğitim gerektiği de varılan ortak düşünceydi.

Son olarak yerel medyanın, o şehrin insanları sayesinde ayakta durabileceklerinin vurgulandığı konuşmada, Murat Yalçın, “300 bin nüfuslu Manisa’da yerel gazetelere üye olanların sayısı 250-300 civarında. Bu gösteriyor ki, Manisalı yerel basınına sahip çıkmıyor. Bu durumda yerel gazetelerin yaşaması da gazetecilerin huzurlu çalışması da mümkün değil” dedi.

Levent Donduran ise, tüm Manisalılar’ı gerek varolan 10 yerel gazeteye, gerekse varlıklarını büyük bir güç şeklinde belli eden internet haber portallarına ve yakında yayına geçecek 4 televizyon kanalına destek olmaya çağırdı.

Donduran, “Manisa halkı, reklam vererek, abone olarak Manisa’nın bünyesindeki bu medya kurumlarını desteklemedikçe, gün gelecek, ortada Manisa basını diye bir şey kalmayacak. Basın, Manisa halkının da güçlü sesi olacaksa, bu Manisalılar sayesinde olacak. Manisa’da herkesin bu gazete, internet haber sitesi ve televizyonlara ekonomik olarak katkı vermesi gerektiğini,  bunun yolunun da reklam ve ilan vermek olduğunu vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.