BAKAN GÜNAY, AKHİSAR MÜZESİNİ İNCELEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Akhisar'da açılışı yapılacak olan müzeyi inceledi. İncelemelerin ardından, Ankara'daki müzede zarar gören eserler hakkında açıklama yapan Günay, "Müze müdürü, soruşturma kapsamında açığa alınmıştır" dedi.

BAKAN GÜNAY, AKHİSAR MÜZESİNİ İNCELEDİ

BAKAN GÜNAY, AKHİSAR MÜZESİNİ İNCELEDİ
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Akhisar'da açılışı yapılacak olan müzeyi inceledi. İncelemelerin ardından, Ankara'daki müzede zarar gören eserler hakkında açıklama yapan Günay, "Müze müdürü, soruşturma kapsamında açığa alınmıştır" dedi.
Müze gezisinin ardından bir basın açıklaması yapan Günay, "Akhisar müzesi bitti. Ben de birkaç zamandır görme ihtiyacı duymuştum. Güvenlik kameraları kuruldu, güvenlik elemanı sıkıntısı vardı ve o da giderildi. Hangi eserlerin nereye konulacağı belli olmasına rağmen bugüne kadar beklemiş. O yüzden, Mayıs ayı içerisinde Müzeler haftası var. Müzeler haftasında açılmış olacak. Manisa müzesindeki Akhisar'a ait olan eserler de buraya getirilecektir. Şuanda etnografya ve arkeolojik müze olarak düzenleniyor ve gördüğüm kadarıyla amacına uygun bir çalışma olmuş. Akhisar büyük bir merkez. Zaman içinde bizim belki yeni bir etnografya müzesine ihtiyacımız olacak. Acaba burada olabilir mi, bunun istişaresini yaptık. Bunun üzerinde çalışacağız. Akhisar için güzel bir müze olacak, hayırlısı olsun" dedi.

BÖLGEDEKİ YENİ MÜZE PLANLARI
Bakan Günay, "Türkiye şuanda dünyanın yedinci sırasında turizmde. Yılda 30 milyonun üzerinde yabancı ziyaretçi geliyor. Bunun da sadece 10 milyonu Antalya'ya gidiyor. Halbuki, Ege bölgesi de Antalya kadar arkeolojik doğal tarihsel zenginliklere güzelliklere ve özelliklere sahiptir. Ege'de geçmiş yıllarda turizm başlamıştı ama turizmden beklediğimiz ivmeyi bereketi sağlayamadı. Yeni bir atılımın içindeyiz. Türkiye mademki yedinci sırada ve 30 milyonun üzerinde turist alıyor; büyük kitle yerine daha doğa ile iç içe ve doğanın bereketini damak lezzetini hissedebilecekleri, gelen ziyaretçilerin ve böylelikle daha yüksek gelir gruplarının da ülkemize gelmesini sağlayacak yeni bir anlayış gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede Didim'den kuzeye doğru Ayvalık'a kadar Çanakkale'ye kadar çıkmak gerekir. Büyük otellerin yerine daha butik daha özellikli yeni yapılanmalar düşünüyoruz ve bölgedeki arkeolojik alt yapıyı kültürel alt yapıyı da çoğaltmaya, zenginliği dünyaya sunmaya çalışıyoruz. Akhisar'da bir müze yaptık, Manisa ve İzmir de yeni birer müze yapma arayışlarımız var. Manisa bölgesinde 3 kazı gerçekleştiriyoruz. Sart bölgesine yeni bir çevre düzenlemesi yapma ihtiyacımız var. Kula Türkiye'de sivil mimarlığın çok özel şehirlerinden birisidir. Bakın Safranbolu bu konuda kendisini duyurdu, Safranbolu şuanda dünya kültür mirası içerisindedir. Ben inanıyorum ki Kula da Safranbolu kadar özelliklere sahip, son derece güzel bir yerleşim merkezi. Ama bu yıllar kadar bu kısımları hiç düşünmemiştik. Artık son yıllarda özel idare, belediye, milletvekili arkadaşlarımızın gayretleri ile hep beraber Manisa'nın bu zenginliğini ayaklandırmaya çalışıyoruz. Manisa' da bir de termal potansiyel var, biz tüm bunları Turizmin içine katmaya çalışacağız" diye konuştu.
Ankara'da resimlerin çerçeveleri boyanırken eserlerin zarar gördüğü iddialarına cevap veren Günay, "Eserlerin zarar görüp görmediği henüz belli değil. Şimdi müzelerimizde çok ciddi yenilemeler yaptık, 300 eser vardı şimdi 800'e kadar eser sergiliyoruz. Birçok kurumdan müzeye eserler geldi. Müzede çalışan arkadaşlar, sanıyorum iyi niyetle çerçevelerde bazı düzenlemeler yapmaya çalışmışlar. Bu çerçeveler ile ilgili çalışmalarda eserlere de boya sıçramış, bunun böyle olup olmadığını araştırıyoruz. Ancak müze personeli arasındaki sürtüşmeler, biraz olayı basına abartmış şekilde yansıtmıştır. Zarar gören eser var mı, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. Şuanda özel bilimsel komisyon konunun üzerinde çalışıyor. Resim ve Heykel müzesi bundan birkaç yıl önceye göre Türkiye'nin yüz akı mekanlarından birisi haline gelmiştir. Müze müdürü de soruşturma kapsamında açığa alınmıştır" dedi.
Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Bakan Günay'a Akhisar'ı simgeleyen zeytin ve zeytinyağından oluşan küçük bir sandık hediye etti. Bakan Günay, "Zeytin ve zeytinyağını görmüşken belirtmek isterim ki; çok yakında bu kutsal olan yiyeceğimizi kültür ve turizm açısından tanıtım atağına geçeceğiz" dedi.
Program sonundan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı ve heyet Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet alanını gezdiler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.