BAKAN ÇELİK: "10 MİLYON 600 BİN KİŞİ KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR"

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın kayıt dışı ile ilgili soru önergesini cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2011 yılının Eylül ayı itibariyle Türkiye'de kayıt dışı istihdam oranının yüzde 42.80 olduğunu ve 2011 verilerine göre 10 milyon 600 bin kişinin kayıt dışı çalıştığını söyledi.

BAKAN ÇELİK:

BAKAN ÇELİK: "10 MİLYON 600 BİN KİŞİ KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR "

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın kayıt dışı ile ilgili soru önergesini cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2011 yılının Eylül ayı itibariyle Türkiye'de kayıt dışı istihdam oranının yüzde 42.80 olduğunu ve 2011 verilerine göre 10 milyon 600 bin kişinin kayıt dışı çalıştığını söyledi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdam konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e soru önergesi verdi. Akçay'ın soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Ülkemizde kayıt dışı istihdam oranı 2010 yılında yüzde 43. 25 olarak tespit edilmiştir. 2011 yılının Eylül ayında ise kayıt dışı istihdam oranı yüzde 42.80'dir. 2011 verilerine göre 10 milyon 600 bin kişi kayıt dışı çalışmaktadır. Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ekonomi, insanların sigortalı çalıştırılmamasının sakıncaları, üreticiler arasında haksız rekabet meydana getirmesinin yanı sıra, devlet adına gelir kaybına da sebebiyet vermektedir. Çalıştırdığı personeli kayıt altına alan, çalışan ve üreten firmalara nispeten, kayıt dışı personel istihdam eden firmaların lehine gelir dağılımı açısından adaletsizliklere ve haksızlıklara neden olmaktadır. Bu nedenle kayıt dışı istihdamın, ekonomik birimler açısından adaletsizliklere ve güven kaybına neden olduğu açıktır. Ancak kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdam nedeniyle 2003–2011 yılları arasında Türkiye'nin uğradığı ekonomik zarar tespit edilmemiştir." dedi.

Kayıt dışı ekonominin zararlarına değinen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Kayıt dışı ekonomi; resmi kayıtlara girmediğinden kayıtlı ekonomide belirlenen ekonomik göstergeler gerçekte olduğundan farklı çıkmaktadır. Ekonomik verilerin, milli istatistik içinde gerçeği yansıtmaması refahı olumsuz yönde etkilemekte ve birçok gösterge milli istatistiklere girmediği için ekonominin durumu hakkında yanlış bilgi vermekte ve bu verilere göre uygulanacak iktisadi ve mali politikalardan beklenen sonuçlar gerçekleşmemektedir. Kayıt dışı ekonomi nedeniyle devletin temel gelir kaynağı olan vergi gelirleri azalmakta bu da bütçe açığına da sebep olmakta ve daha fazla vergi alma ihtiyacı doğurmaktadır. Kayıt dışılıktan dolayı kaybolan gelirleri artırmak için artırılan vergiler ise, kayıtlı kesim aleyhine adaletsizliğe neden olmaktadır. Faaliyetlerini kayıt dışı olarak yürüten işletmeler, kayıt altındaki işletmelerin katlandıkları ek maliyetlere maruz kalmadıklarından, haksız rekabet avantajı elde etmektedirler. Kayıt istihdam iş hayatında sağlıksız bir ortamın oluşmasına ve işgücü piyasasının işleyişinin bozulmasına yol açmakta, sosyal güvenlik kurumlarının finansal durumlarını bozmaktadır." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.