AVUKATLAR BAĞIMSIZ YARGI İSTEDİ

Manisa Barosu avukatları 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Avukatlkar, yargının bağımsız olması gerektiğine dikkat çektiler.

AVUKATLAR BAĞIMSIZ YARGI İSTEDİ

AVUKATLAR BAĞIMSIZ YARGI İSTEDİ

Manisa Barosu avukatları 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Avukatlar, yargının bağımsız olması gerektiğine dikkat çektiler. Manisa Barosu avukatları Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladılar. Savunma mesleği mensubu avukatların ve meslek örgütü baroların bağımsızlığının önemini vurgulayan Baro Başkanı Fadıl Ünal, daha önceki yıllarda da aynı sorunları dile getirdiğini; ancak hem mesleğin hem de yargının sorunlarının çözümsüz kaldığını belirtti. Manisa Barosu Başkanı Avukat Fadıl Ünal, “Avukatlar bir yandan yargı içinde savcı ve yargıçlara eşit konumda olma mücadelesi verirken, diğer yandan da yargıdaki tıkanıklık nedeniyle mesleklerini gereği gibi yapmakta büyük zorluklar yaşıyorlar. Bunun için köklü bir yargı reformuna ihtiyaç olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Yargıdaki ve yüksek yargıdaki iş yükünün hafifletilebilmesi için sadece Yargıtay’ın daire ve üye sayısının artması yeterli değildir. Ayrıca yüksek yargı organlarının idarenin ve yürütme organının etkisine ve müdahalesine açık olmaması gerekir. 2005 yılında yasalaşan Bölge Adliye Mahkemeleri’nin biran önce açılarak yargının iş yükü sorunu bir ölçüde sağlanabilir. Ancak bundan başka bütünsel ve köklü bir “Yargı Reformu” hızla yaşama geçirilmelidir.” şeklinde konuştu. Bunun yanında çok sayıda Hukuk Fakültesi mezunlarının, iyi bir hukuk eğitimi alamadıklarının altını çizen Ünal, aynı zamanda bu gençlerin mesleğe başlarken iyi bir avukatlık stajından geçtiklerini söylemenin de mümkün olmadığının vurguladı. Manisa Barosu Başkanı Avukat Fadıl Ünal, avukatlık mesleğinin ve yargının sorunlarını baroların tek başına çözümleyemeyeceğini belirterek, “Bu sorunların çözümlerim Yasama, Yürütme ve Yargı organlarının ortak iradesi, kararlılığı ve çabası ile mümkündür. Yaklaşan genel seçimlerden sonra oluşacak parlamentoda çok sayıda hukukçunun yer alması ve sorunlarımıza acil çözümler üretmesi en büyük dileğimizdir. Bu konuda biz, meslek örgütü olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluğu üstlenmeye hazırız. İnsan haklarına saygılı Hukuk Devleti’nin hukuk üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının, adil yargılanma hakkının ve çağdaş Demokrasi’nin tam anlamıyla yaşama geçtiği, savunma mesleğinin sorunlarının çözüldüğü bir gelecek dileğiyle Avukatlar Günü’nüzü kutluyorum.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.