Asker harçlığına bankalar el koydu?

Bu iddianın sahibi CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören. Konuyu meclis gündemine taşıyan Ören, Başbakana; "Hiçbir geliri olmayan askerlerin harçlıklarına el konulmasının önlenmesi için bankalara ve vergi dairelerine talimat vermeyi düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Asker harçlığına bankalar el koydu?

Asker harçlığına bankalar el mi koydu?

Bu iddianın sahibi CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören. Konuyu meclis gündemine taşıyan Ören, Başbakana; “Hiçbir geliri olmayan askerlerin harçlıklarına el konulmasının önlenmesi için bankalara ve vergi dairelerine talimat vermeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.  
CHP’li Hasan Ören, vatani görevini Hakkari’de yapan bir askerin idari para cezası nedeniyle vergi dairesince tüm banka hesaplarının bloke edildiğini, bu nedenle babasının bankaya yatırdığı asker harçlığına el konulduğunu iddia etti. Ören konuyu meclis gündemine taşıyarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanmak üzere şu soru önergesini hazırladı:     “Devlet her türlü alacağını tahsil etmek çeşitli kısıtlayıcı yöntemler uygulamaktadır. Ancak bu kısıtlamalar bazen alacağı tahsil etme anlayışının ötesine geçerek vatandaşı mağdur etmektedir.
Vatani görevini Hakkari’de yapan bir askerimizin idari para cezası nedeniyle vergi dairesince tüm banka hesapları bloke edilmiş, bu nedenle babasının bankaya yatırdığı asker harçlığına el konulmuştur.
Bilindiği üzere vatani görevini yapan askerler devletin koruması ve güvencesi altındadır. Devlet muhtaç durumdaki asker ailelerine yardım yapmakta, eğer evdeki bir çocuk askerse ikinci çocuğu askerlik çağına gelse bile askere alma işlemini ertelemektedir.
Asker harçlığına bankalar tarafından el konulması vicdanları rahatsız eden bir durumdur. Kaldı ki ortada öyle çok miktar bir borç da yoktur.
6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda hangi hallerde haciz yapılamayacağı, eğer tahsil edilecek mal ve gelir yoksa acz halleri belirtilmektedir. Asker olan bir kişinin hiçbir geliri olmadığı gerçektir. Bu nedenle askerlik süresince devlet alacaklarının tahsilinin ertelenmesi gerekmektedir. Ancak buna rağmen asker olan bir kişinin bütün banka hesapları bloke edilmiştir.
Bunlara göre;
1- Devlet alacaklarının tahsilinin borçlunun askerlik görevi süresince ertelenmesi için yasal düzenleme yapacak mısınız?

2- Hiçbir geliri olmayan askerlerin harçlıklarına el konulmasının önlenmesi için bankalara ve vergi dairelerine talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

3- Alacaklar tahsil edildiği halde banka hesaplarına konan tedbirler zamanında kaldırılmadığı için vatandaşlara sürekli borçlu muamelesi yapılmaktadır. Bu durum her resmi işlemde karşılarına çıkarılmaktadır. Bu tedbirleri kaldırmayan ve görevini yapmayan bankalar ve kamu görevlileri hakkında yasal işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.