ARTIK YETKİ VALİ’DE!

Sigara yasağının ihlal edildiği işletmelere uygulanacak cezaların tahakkuk ettirilmesi görevi belediyelerden alınarak valiliklerle verilecek.

ARTIK YETKİ VALİ’DE!

ARTIK YETKİ VALİ’DE!

Sigara yasağının ihlal edildiği işletmelere uygulanacak cezaların tahakkuk ettirilmesi görevi belediyelerden alınarak valiliklerle verilecek. Manisa'da da artık tek yetkili Vali Güvenç oldu.  

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, vatandaşların sigaradan korunması için aldıkları tedbirlerle pasif sigara içiciliğinin önlendiğini belirterek, sigara yasağının ihlal edildiği işletmelere uygulanacak cezaların tahakkuk ettirilmesi görevinin de belediyelerden alınarak valiliklerle kaymakamlıklara verileceğini bildirdi.Akdağ, ceza miktarının iki katına çıkarılacağını, ikinci kez tekrar durumunda da kısa süreli kapatma cezaları verilebileceğini söyledi.

VALİ GÜVENÇ SİGARA İÇMİYOR

Bu karar Manisa'da ciddi değişikliklere yol açabilir. Manisa Valisi Celaettin Güvenç sigarav kullanmıyor. yasağın sert birt şekilde uygulanması için Vali Güvenç'in Belediye Başkanı Cengiz Ergün kadar ılımlı davranması beklenmiyor.  Manisa'da özellikle  işyerleri ve kahvehanelerde sigara yasağı tam anlamıyla uygulanamıyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin endoskopi merkezinin açılış töreni sonrasında, sigara yasağının ihlali halinde uygulanacak cezalara ilişkin yeni bir düzenlemenin söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine Akdağ, düzenlemenin kapsamında genişleme olmayacağını, mevcut kanunun belli sebeplerle daha iyi işletilmesini sağlayacak tedbir alacaklarını bildirdi.Akdağ, mevcut düzenlemeye göre, restoran, kafe ve kahvehane gibi kapalı mekanlarda sigara içildiği takdirde kolluk kuvvetlerinin tuttukları tutanakları belediye encümenlerine gönderdiğini, belediye encümenlerinin de bu cezaların ödenmesi için söz konusu birimlere, bildirimde bulunduklarını hatırlattı. Ancak, uygulamaların, belediyelerin bu görevlerini layıkıyla yerine getirmediklerini gösterdiğini ifade eden Akdağ, bu hususta çok gayret göstermelerine, genelgeler çıkarılmasına, hatta görevi ihmal konusunda savcılıklara bildirim yapılacağına dair uyarılarda bulunulmasına karşın ödeme emri gönderme oranının yüzde 20'yi geçmediğini söyledi.

"İNSANIMIZIN SAĞLIĞINI KORUMAK İSTİYORUZ"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şunları kaydetti: “O zaman bir tedbir almak gerektiği açık. Şimdi bu torba kanuna bir madde getirdik. Burada bu görevi, yani cezanın gönderilmesi, tahakkuk ettirilmesi görevini belediyelerden valiliklere ve kaymakamlıklara alıyoruz. Yasalaşınca böyle olacak. Ayrıca ceza miktarını, bu yasağın ihlali halinde iki misline çıkaracağız. Önergenin başlangıçtaki halinde kapatma cezaları da vardı, ancak plan bütçe komisyonunda bu kapatma cezalarını kaldıran önerge kabul edildi. Bu konuyu da tartışıyoruz. İkinci tekrardan sonra, yani ikinci ihlalden sonra kısa süreli kapatma cezaları da verebiliriz. Bunun için de konuyu tartışıyoruz. Başbakanımızın ve hükümetimizin, bu arada bu işi takiple görevli olan Sağlık Bakanı olarak benim kararlılığımız kesin. Biz, hiç kimseyi cezalandırmak, müessesesine para cezası yazmak, kuruluşunu kapatmak falan istemiyoruz. Ama insanımızın sağlığını korumak istiyoruz. Dolayısıyla bu ihlallerden de kuruluşlar kaçınsınlar, yapmasınlar duyurumu bir kere daha ifade etmek istiyorum. Çünkü bu hususta müsamahalı davranmayacağız. Vatandaşımızın, insanımızın sağlığını korumaya mecburuz ve aldığımız tedbirlerle de pasif sigara içicileri artık bayram ediyor.”
Akdağ, araştırmalara göre bu gibi yerlerin iş hacimlerinin azalmadığını, aksine arttığını, açılan işyeri sayısının kapananlardan fazla olduğunu ifade etti.
Bir başka soru üzerine Akdağ, iş yeri kapatma konusunu söz konusu torba yasaya bir önergeyle eklemeyi planladıklarını ama buna TBMM'nin karar vereceğini bildirdi.
Akdağ, aile hekimine muayene olabilmek için tanınan kayıt süresinin 1 şubatta dolduğunun anımsatılması üzerine de, vatandaşların aile hekimlerini www.ailehekimliği.saglik.gov.tr adresindeki internet sitesinden kolayca öğrenebileceklerini belirtti.Yakında aile hekimliğiyle ilgili bilgilendirme kampanyası başlatacaklarını kaydeden Akdağ, aile hekiminin bir aile sağlığı merkezinden de öğrenilebileceğini, istenirse bu merkezdeki bir aile hekimine de kaydolunabileceğini söyledi.
“Aile hekimliğinden geldiklerini söyleyerek hırsızlık yapanlara karşı uyarılarının ne olacağı?” da sorulan Akdağ, vatandaşların sadece evlerinin kapısına bu yolla gelenlere değil, herkese karşı dikkatli olması ve kimlik sorması gerektiğini söyledi.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.