banner271

ARTIK HERKES ALAŞEHİR'DEKİ FACİAYI CİDDİYE ALMALIDIR

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, "Ortaya çıkan sorun giderek büyümektedir. Artık herkes Alaşehir'deki faciayı ciddiye almalıdır. Çünkü firma sahipleri ve yetkililer tarafından önerilen tüm önlemler, son patlama ile geçersiz kalmıştır" dedi.

ARTIK HERKES ALAŞEHİR'DEKİ FACİAYI CİDDİYE ALMALIDIR

ARTIK HERKES ALAŞEHİR’DEKİ FACİAYI CİDDİYE ALMALIDIR

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “Ortaya çıkan sorun giderek büyümektedir. Artık herkes Alaşehir’deki faciayı ciddiye almalıdır. Çünkü firma sahipleri ve yetkililer tarafından önerilen tüm önlemler, son patlama ile geçersiz kalmıştır” dedi. 

 Alaşehir’in Alkan köyünde jeotermal patlamalar yeniden başladı. Gelişmeler üzerine köye giden CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, gördükleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Ören şunları söyledi: “Alaşehir Alkan köyünde bir ay önce Jeotermal derin kuyu sondaj çalışmaları sırasında patlama olmuştur. Patlayan kuyudan ve çevresinden çıkan sıcak su ve akışkan çamur bağlara ve çevreye büyük zarar vermiştir.
Alınan önlemlerin yetersizliği nedeniyle dün büyük bir patlama daha olmuştur. Sondaj kuyusu bölgesinde 500 metrekarelik alan tamamen patlayarak çamur ve kayalar çevreye saçılmıştır. Patlamanın gece olması ve çevrede kimsenin bulunmaması olası bir faciayı önlemiştir.
Haberi aldıktan sora Turgutlu İlçe Başkanımız Vahit Doğrucu, Alaşehir İlçe Başkanımız Etem Kaya ve ilçe yönetimlerimiz ile birlikte patlamanın meydana geldiği Alaşehir’in Piyadeler ve Alkan Köylerine giderek faciayı yerinde gördük.  Kaza bölgesine daha önce iki defa giderek incelemelerde bulunmuştuk. Ama son patlamadan sonra gördüklerimiz bizi gerçekten dehşete düşürmüştür.  Çevredeki bağlar tamamen zarar görmüş yeraltından çıkan mineral ve metal yoğunluğu fazla sıcak sular, içme sularına karışmaya başlamıştır.
Çünkü son patlama öncekilere göre daha büyük kapladığı hacim olarak daha geniştir. Bölgede jeotermal sondaj çalışması yapan özel firmanın yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bu sorunun kendi olanakları ile çözmelerinin artık mümkün olmadığını açıkça ifade etmektedirler. Devletin gönderdiği iki mühendis ise sadece tespit yapmış, çözüme ilişkin bir katkıları olmamıştır.
Ortaya çıkan sorun giderek büyümektedir. Artık herkes Alaşehir’deki faciayı ciddiye almalıdır. Çünkü firma sahipleri ve yetkililer tarafından önerilen tüm önlemler, son patlama ile geçersiz kalmıştır.
Geçen yıl Meksika körfezinde petrol kuyusunda aynı şekilde patlama olmuş, petrol sızıntısı bir türlü durdurulamamıştı. Bütün dünya seferber olmasına rağmen kuyu aylarca süren çalışmalarla kapatılabilmişti. Meksika körfezinde yaşananlardan daha ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Bu nedenle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve MTA en kısa zamanda olaya el koymalı ve gerekli çalışmalara başlanmalıdır. Sondaj kuyusunun kapatılması için kapsamlı bir acil eylem planı oluşturulmalı akademisyenlerden, uzmanlardan teknik ve bilimsel destek alınmalıdır.  
Jeotermal sondaj kuyusundaki patlamaları, sıcak su ve çamurun çevreye yayılmasını önemsemeyenler hala olayın ciddiyetinde değillerdir. Özellikle AKP milletvekillerinin
köye gelip sondaj patlamalarını önemsiz bir sorun gibi göstererek geçiştirmeye çalışmaları vatandaşın büyük tepkisine neden olmaktadır. Çünkü herkes bu güne kadar “bir şey olmaz” diyerek vatandaşı oyalamışlardır. Patlamaların devam etmesi bölgede yaşayan vatandaşların korkusu giderek artmaktadır.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak Alkan köylülerinin her zaman yanında oluyoruz. Vatandaşlar  aynı duyarlılığı diğer partilerin Milletvekillerinden de beklemektedir. Defalarca bu konuda basın açıklaması yapmama rağmen sesimizi duyan olmamıştır.  AKP Milletvekillerinin Alaşehir’e kadar gelip kaza bölgesine gelmemeleri vatandaşı çileden çıkarmıştır. Gün, festivallerde boy gösterme günü değildir. Alaşehir’de yaşananlar hepimizin, ortak sorunudur. Siyaseti bir tarafa bırakıp el birliği ile orada yaşayan vatandaşların sorunlarına çözüm bulmalıyız. 
Bölgede çekilen fotoğraf ve görüntüler incelendiğinde facianın geldiği boyut daha açık görülecektir. Bu nedenle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile MTA Genel Müdürü bölgeye gelmeli ve facianın boyutunu gözleri ile görmelidirler. Devlet olarak
bu konuya el konulmalı ve gerekli önlemler alınarak kuyu tamamen kapatılmalıdır.
Vatandaşın feryadına ve CHP olarak bütün çağrılarımıza rağmen Hükümet hepsine kulak tıkamış bölgede hiçbir çalışma başlatmamıştır. Bu nedenle yaşanacak daha büyük faciaları sorumlusu Hükümet olacaktır.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.