ARINÇ BULGARİSTAN'DAKİ SOYDAŞLARIMIZLA BULUŞTU

Manisa’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin temsilcileriyle bir araya geldi. Kurulun bir yapının bir ''destan'' olduğunu vurgulayan Arınç; “Sizin oradaki mücadeleniz haklı bir mücadeledir ve bu mücadeleye her zaman destek olacağız.'' dedi.

ARINÇ BULGARİSTAN'DAKİ SOYDAŞLARIMIZLA BULUŞTU

ARINÇ BULGARİSTAN'DAKİ SOYDAŞLARIMIZLA BULUŞTU

Manisa’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin temsilcileriyle bir araya geldi. Kurulun bir yapının bir ''destan'' olduğunu vurgulayan Arınç; “Sizin oradaki mücadeleniz haklı bir mücadeledir ve bu mücadeleye her zaman destek olacağız.'' dedi. 
     Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anemon Otel'de Bulgaristan'dan gelen Hak ve Özgürlükler Hareketi temsilcileriyle kahvaltıda buluştu. Bulgaristan’da hala ırkçılık ve Türk düşmanlığı yapan siyasetçilerin olduğunu belirten Arınç; ''Bulgaristan'da bizi de sizi de rahatsız eden siyasetçiler var Irkçılık perdesi altında Türk düşmanlığını geçmişten bugüne sürdürüyorlar. Sizin oradaki mücadeleniz haklı bir mücadeledir. İnsan hakları bağlamında da inancınızı, etnik kökeninizi muhafaza etmek, bütün uluslararası hukuk kurallarının tanıdığı bir insanlık hakkıdır. Biz buna her zaman destek veriyoruz'' dedi. TBMM Başkanlığı döneminde Bulgaristan'a ziyarete gittiği dönemde , ''Siderof'' diye birinin basın toplantısını  provoke etmeye çalıştığını belirten Arınç “Aynı kişi  daha sonra katıldığımız komisyon toplantısında bir şeyler söylemeye kalkıştı. Türkiye Cumhuriyeti hükümetin her zaman Bulgaristan'daki Türklerin kimliğiyle, inancıyla, düşüncesiyle, özgürce yaşamasını takip etmektedir.” diye konuştu.   BALKANLAR’DAKİ KARDEŞLERİMİZİ DAHA ETKİN KORUYORUZ Geçmişten beri Balkanlar'da yaşayan, Türk olmakla, kardeş olmakla aynı inancın mensubu olmakla birbirimizi dost bildiğimiz insanlarla Türk hükümetleri’nin ilgilendiğini fakat onların haklarını koruma noktasında etkin olamadığını vurgulayan Başbakan Yardımcısı; “Ne kadar faydası vardı, ne kadar etkiliydi, sonuç olarak karşımıza ne getiriyordu' derseniz, yaşadığımız acı olayları geçmişte hatırlıyoruz. Cezaevlerinde kalan belki hala tehdit altında olan arkadaşlarımız var. 89'larda, 90'larda, 70'lerde yaşanan acı olaylar var. Bunlara sadece üzülmekle kalıyorduk belki veya protesto ediyorduk veya Allah cezanızı versin diyorduk ama elimize geçen bir konu yoktu. İki şey oldu, Hak ve Özgürlükler Hareketi, destan bir olaydır, kitabı yazılmalıdır. Üzerine araştırmalar yapılmalıdır ve her ülkeye örnek gösterilmelidir. Şimdi bu hareketi sabote etmeye kalkanlar, beğenmeyenler olabilir.'' 
      BU HAREKET ETKİN KÖKENE DAYALI DEĞİL Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin yaptığı başarılı çalışmalarla ülke yönetimini ortak olduğunu, bakanlıklar elde ettiğini, belediye başkanlıkları kazandığını ifade eden Arınç; ''Etnik kökene dayalı bir parti değil, Bulgaristan'ın partisi olarak ortaya çıkan, birilerinin kulağı çınlasın diye söylüyorum, bir harekettir. Etnik kökene dayalı siyaset yapanlar kazanamıyorlar. Bu Bulgaristan'da kurulu yasal bir partidir. Bunun içinde Türkler de olacaktır. Bulgaristan'da yaşayan herkes, legal, yasal bir parti olarak Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne destek olacaktır inancıyla yola çıkıldı. Bu partiyi güçlendiren, büyüten, hükümet ortağI haline getiren soydaşlarımızın hak ve hukukunu en üst noktada savunan parti haline gelişi, bütün Bulgaristan'ı kucaklayan parti olarak kurulmasıdır. Bizde de sadece buna dayalı parti olarak kurulsaydı, büyümezdi, güçlenmezdi, kimse dikkate almazdı. Hak ve Özgürlükler Hareketi bütün dünyaya örnek olacak bir siyasi harekettir, başarıya ulaşmıştır. Daha da büyük başarılar kazanacaktır.'' 

YURDIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLER İÇİN BAŞKANLIK KURDUK Türkiye'deki hükümetler döneminde, yurt dışındaki Türklerle devlet bakanlarından birinin meşgul olduğunu, yurt dışındaki Türklerin o kişiye dertlerini, sorunlarını anlattığını, ancak AK Parti Hükümeti döneminde sadece bu işle ilgili olarak büyük bir daire başkanlığı kurulduğunu anlatan Bakan Arınç, şunları ifade etti: “Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Daire Başkanlığı kuruldu. Her ülkenin ayrı masası, ayrı uzmanları var. Artık kağıtlara yazıp da unutulanlar değil, tek tek, madde madde bu işler takip ediliyor. Her gün başbakanımızın önüne rapor geliyor. Yapılanlar, yapılacaklar var. Sizdeki müftü seçimi konusunda Faruk Çelik Bey, günlerce bu işi takip etti. Oraya gitti, toplantılar yaptı. O toplantılardan bizim kardeşlerimizin seçileceği meşru bir müftü seçimi için gece gündüz uyumadı. Nihayet güzel bir netice alındı ama birileri peşini bırakmıyorlar. O mahkeme, bu itiraz. Bu işin sahibi var. Başbakan her gün telefon açıp, 'böyle olacak' diye söylüyor. Sizler Tayyip Bey'in daha kuvvetli söylemesini istiyorsunuz, Tayyip Bey söylerse, kuvvetli söyler zaten. Hiç endişeniz olmasın. Bu işin sonucunu alacağız inşallah.” 
Bakan Arınç, Bulgaristan'daki mücadelenin hukuk içerisinde, yumruklaşmadan, kavga etmeden, yılmadan sürdürülmesini istedi. 
Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, AK Parti hükümetinin Bulgaristan'daki Türklere verdiği destekten dolayı Arınç'a plaket takdim etti.   Toplantıya Arınç’ın ve Bulgaristan’dan gelen temsilcilerin yanı sıra AK Parti Manisa Milletvekilleri Mehmet Çerçi, İsmail Bilen, Recai Berber, Vali Celalettin Güvenç, Emniyet Müdürü Adem Aydemir,  AK Parti İl ve İlçe Başkanları, milletvekili aday adayları ve çok sayıda konuk katıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.