ARINÇ: "ADLİ İNCELEME VE SORUŞTURMA BEKLİYORUZ"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uludere'de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili, "Biz olayın hem adli boyutunun mutlaka incelenmesi ve soruşturulmasını hem de idari bakımdan ihmal ve hata olup olmadığına bakılmasını bekliyoruz." dedi. İl Başkanı Murat Baybatur ise "Milletimiz derin üzüntü içinde" dedi.

ARINÇ:

ARINÇ: “ADLİ İNCELEME VE SORUŞTURMA BEKLİYORUZ”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uludere'de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili, "Biz olayın hem adli boyutunun mutlaka incelenmesi ve soruşturulmasını hem de idari bakımdan ihmal ve hata olup olmadığına bakılmasını bekliyoruz." dedi. İl Başkanı Murat Baybatur ise “Milletimiz derin üzüntü içinde” dedi. 

Bursa Yüksek Hızlı Tren Projesi imza töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Şırnak'ın Uludere ilçesinde 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı değerlendirdi.
Olayın son derece üzücü olduğunu vurgulayan Arınç, "Genel Kurmay Başkanlığı'nın açıklaması var. Genel Kurmay Başkanlığı her olay sonrası adli ve idari soruşturmanın yapıldığını söylüyor. Bu doğal bir sonuçtur. Burada terörist mi yoksa kaçakçımı oldukları konusunda tartışma var. Ne olursa olsun 35 kişinin hayatını kaybettiği olayın soruşturması gerekir. Basına yansıdığı kadarıyla genç yaşta ve aynı aileden kişiler oldukları söyleniyor. Bir insanın hayatını kaybetmesinden daha üzücü ne olabilir. Biz olayın hem adli boyutunun mutlaka incelenmesi ve soruşturulmasını hem de idari bakımdan ihmal ve hata olup olmadığına bakılmasını bekliyoruz. Bunun sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.
Bölgeye heyet gidip gitmeyeceği yönündeki soruyu ise Arınç, "Haberim yok." şeklinde cevapladı.
Olay sonrası BDP'nin yas ilan etmesiyle ilgili ise Arınç şu yorumu yaptı, "Yas ilan edebilirler. Bu insanı olaydır. Ama bu olayı vesile bilerek Türkiye'nin güvenliğini bozacak davranışa katılmamak gerekir. Olayın insani boyutuna bakılmalı. Türkiye terörle mücadele ediyor. Bu mücadele sırasında buna benzer olaylar yaşanmış olabilir. Eğer bir ihmal ve kusurun içerisinde bunu yapanlar çıkarılır ve sonuçlarına katlanırlar. Bunun dışında olaya siyasi boyut vermek ve hükümete yüklenmek doğru değildir. Bir bakanın sorumluluğundan söz ediliyorsa muhalefet partileri dile getirip Meclis'in denetim mekanizmalarını çalıştırırlar. Sınır dışında 35 kişiyi kapsayan olay. Bundan dolayı İçişleri Bakanlığı'nın sorumluluğu nedir doğrusu ileri süren arkadaşlardan öğrenmek isteriz. Hepimiz adli ve idari sürecin sonuçlarını beklemeliyiz."
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün emekli milletvekillerine yapılan maaş zammını kısmen veto etmesi ile ilgilide değerlendirmede bulunan Arınç, çok ibret verici sonuçların ortaya çıktığını savunarak, "Kısa bir süre önce 'Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi'ne ilişkin bir kanun değiştirilmişti. Bu kanun değişikliği dört partinin imzaladığı bir kanun teklifiyle geldi ve kabul edildi. Cumhurbaşkanı veto edip geri göndermişti. Geri gönderme üzerine muhalefet parti liderlerinin Cumhurbaşkanı için söyledikleri unutulmadı. Adeta Cumhurbaşkanı eleştiri bombardımanına tutuldu. Şimdi aynı muhalefet liderlerinin haline bakın. Birisi mektup yazıyor diğeri ricada bulunuyor. Ne olur bunu geri gönderin diye. Birincisini geri gönderdi üzerine çullandılar. Cumhurbaşkanı hukuka bağlı bir insandır. Hukukçuları var. Her kanun tasarı ve teklifini imzalarken Anayasaya ve diğer yasalara uygunluk bakımından inceleme yapmaktadır. Bu kez gördüğünüz gibi sağda solda konuşulanların hiçbirisine siyasi boyutuyla değil hukuki boyutuyla bakarak karar verdi. Bundan sonra Meclis ne yapar derseniz biliyorsunuz bundan önce bin sözümden dolayı dilim yanmıştı. Herkes gerekeni yapar dersem en güzel cümleyi kurmuş olurum. " ifadelerini kullandı.

BAYBATUR: “OLAY MİLLETMİZİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR”

AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Uludere’de yaşanan ve 35 insanın ölümüyle sonuçlanan talihsiz olayın ülkeyi derinden üzdüğünü açıkladı. Baybatur şunları söyledi: “Uludere’de yaşanan talihsiz bir sonuç ve milletimize, bize derinden üzüntü vermiştir. Konuya ilişkin soruşturmalar başlatıldı ve devam ediyor. Gerek Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hükümet Sözcümüz Bülent Arınç, İç İşleri Bakanımız İdris Naim Şahin konuyu yakından takip ediyorlar. Uludere’de yaşanan talihsiz ve üzüntü verici bir neticedir. Bu bölgemizde yaşanan talihsiz olayla ilgili olarak Genel Kurmay Başkanlığı ve diğer ilgili birimlerimiz incelemelerini, çalışmalarını yapıyorlar. Bu çalışmalardan sonra tabii durum çok daha netleşecektir. Ortaya çıkan sonuçların değerlendirmesi yapıldıktan sonra sonuca varılacaktır.
Böylesine üzüntü verici ve milletimizi derinden üzen bu olayla ilgili hükümetimiz çok hassas olarak konuyu yakından takip ediyor. Başbakanımız bugün konuyla ilgili açıklama yaparak soruşturma ve araştırmaların yapıldığını bizzat açıkladı. Ancak talihsiz yaşanan bir durumdan dolayı ne olursa olsun bir insan dahi olsa can kaybı üzüntü vermiştir.”

BDP NURLUPINAR’DA EYLEM YAPTI

BDP’liler Şırnak’ta askeri uçaklar tarafından öldürülen 35 sivil vatandaş için eylem yaptı.

Nurlupınar Mahallesi’nde bulunan BDP Merkez İlçe temsilciliği önünde buluşan partililer, Kırtık İtfaiyesi’nin önündeki kavşağa doğru kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine slogan atan grubu kavşakta emniyet güçleri buradan dönmelerini talep etti. BDP İl Başkanı Kerem Taylan, polislere zorluk çıkarmayacağını belirterek kavşağın yanındaki parkta basın açıklaması için izin almak suretiyle anlaştı. Daha sonra parkta Şırnak’taki olaylar hakkında bir açıklama yapan BDP İl Başkanı Kerem Taylan, “ Bu yapılan operasyonla 35 sivil halkımızı katleden AKP iktidarı Mustafa Muğlalı’nın tarihi 33 kurşunlu katliamına benzer bir katliam yapmıştır. Savaş uçakları Şırnak’ta 35 Kürt çocuğunun üzerine bomba yağdırmış ve onları katletmiş ve soykırıma uğratmıştır. Kürt halkı her zaman direndiği gibi bugünden sonra da direnecektir. AKP Kürt halkı üzerine bomba yağdırarak ülkedeki birliği sağlayamaz. 30 yıldır uğradığımız saldırı ve katliamlar sonuç vermedi.Artık savaş değil barış diyen Kürt halkının çığlıklarını duyun. Yarın geç olabilir” dedi. Basın açıklamasının ardından temsilcilik önüne gelen grup, BDP’li yöneticilerin sağduyulu çağrıları ile birlikte dağıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.