banner278

ANTALYA'YA AMATEM YAPILIRSA MANİSA RAHATLAYACAK

Antalya'da kurulması planlanan Alkol ve Madde Bağımlılığı Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne maddi manevi destek çağrısı yapıldı. Söz konusu merkez yapılırsa Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi de rahatlamış olacak. Manisa'ya her yıl Akdeniz bölgesinden binlerce hasta sevki yapılıyor.

banner292
ANTALYA'YA AMATEM YAPILIRSA MANİSA RAHATLAYACAK

ANTALYA’YA AMATEM YAPILIRSA MANİSA RAHATLAR   

Antalya’da kurulması planlanan Alkol ve Madde Bağımlılığı Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne maddi manevi destek çağrısı yapıldı. Söz konusu merkez yapılırsa Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi de rahatlamış olacak. Manisa’ya her yıl Akdeniz bölgesinden binlerce hasta sevki yapılıyor.  

Antalya’nın, doğası, palmiyelerle sıralanmış bulvarları, geleneksel mimarisini korumuş merkezi Kaleiçi ve büyük ölçekli turizm yatırımları ile ülkemizin önemli bir turizm merkezi olduğunu vurgulayan Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş, Antalya’nın yaklaşık 11 milyon turist ağırlayan bir kent olmasıyla birlikte Türkiye'nin en fazla göç alan kentlerinden biri olduğunu bildirdi.
MADDE BAĞIMLILIĞI ARTIYOR
Artan nüfus ve değişen yaşam koşulları, içinde bulunulan çevrenin etkisi, ailevi sorunların bazı bireylerin farklı eğilimlere yönlenmesine neden olduğunu ifade eden Dr. Taş açıklamasında şunları kaydetti: ”Bu farklı eğilimler, kurulan yanlış arkadaşlıklara, bu arkadaşlıklar alkol, sigara hatta madde bağımlılığı ve suça yatkınlığa kadar varan toplum ve aile yapısını altüst edecek toplumsal bir yaraya dönüşmektedir. Antalya İli Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden alınan bilgilerde, ilimizde, hakkında uyuşturucu madde kullanma suçundan işlem yapılıp, mahkeme tarafından denetimli serbestlik verilen kişi sayısı; 2009 yılında 998, 2010 yılında 1241, 2011 yılında 1317, 2012 yılı ilk 9 ay içerisinde ise 1139’dur. Bu veriler madde bağımlılığının günden güne arttığını göstermektedir.”
AMBUAM YETERLİ DEĞİL
Madde bağımlılığının artmasına rağmen, madde bağımlılarının tedavisi için hizmet veren Alkol ve Madde Bağımlığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezlerinin ihtiyaca cevap verememesi gibi bir başka sorunun gündeme geldiğini bildiren Dr. Taş, Antalya’da alkol ve madde bağımlılarını tedavi eden tek merkez Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (AMBUAM) 20 yataklı imkanları ile artan hasta sayısının ihtiyacını karşılayamadığını belirtti. Açıklamasında hastaların AMBUAM’a yatak olmadığı için Manisa’ya ya da çevre illerdeki diğer merkezlere sevk edildiğini belirten Dr. Taş, “Bu noktada sağlık kurumu yetersizliğinden, çevre merkezlere sevk edilen kişinin bağımlılığın verdiği sıkıntıların yanında başka bir şehre gitmesi hem maddi hem de manevi açıdan kendisine ve ailesine bazı külfetler getirmekte belki de tedavi sürecinin yarıda kalmasına sebebiyet vermektedir” ifadelerine yer verdi.
YARDIM HESABI OLUŞTURULDU
Antalya’da 100 yataklı bir Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi’nin (AMATEM) kurulmasının acil bir gereklilik olduğunu ifade eden Dr. Taş açıklamasında şunları kaydetti:
”Çünkü; bağımlılık, kişinin zarar görmesine rağmen madde kullanımına devam etmesi, kullandığı maddeyi uzun süre bırakamaması, sürekli madde arayışı içinde olması, kullandığı maddeyi giderek arttırması ile karakterize edilen bir tablodur. Bu tür maddelerin kullanımı sadece gençlerin bireysel yaşamını olumsuz etkilemekle kalmaz, toplumu da etkilemektedir.
Madde kullanımı, fizyolojik etkileri algılamada ve gerçeklik değerlendirmesinde sorun oluşturmakta, merkezi sinir sistemini ve diğer organları etkilemektedir. Hem fizyolojik hem de psikolojik baskı altında bulunan kişi zarar gördüğünü ve zarar verdiğini görse dahi bu maddeyi kullanmaya devam etmekte olup, zaman zaman da bu bağımlılıktan kurtulmayı düşünmekte ve sağlık kurumlarına başvurmaktadır. Başvuruların yüzde 68’inde bireyin kendisinin gelerek bağımlılıktan kurtulmak istedikleri, bireylerin kendilerinin gelerek tedavi olmak istediklerini ifade etmeleri sevindirici olmakla birlikte bu durum AMATEM ihtiyacını da öncelikli olarak gündeme getirmektedir. Kişinin kurtulma isteği bu denli kuvvetli iken, bizler sağlık yöneticileri ve kurumları olarak Antalya ilinde tam teşekküllü bir AMATEM’in kurulması için önayak olmalı ve bu insanlarımızı topluma kazandırmalıyız. Ayrıca duyarlı vatandaşlarımızın maddi ve manevi desteğini beklemekteyiz. Bu kapsamda Valimiz Dr.Ahmet Altıparmak’ın direktifleri ve teşvikleri doğrultusunda Antalya’da AMATEM’in açılması için bir yardım hesabı oluşturulmuştur. Ayrıca projenin yürütülmesi için AMATEM’e Destek Derneği’nin kurulması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
Antalya ilinde kurulması planlanan AMATEM için Türkiye genelinde 1 yıl süreyle birliğimiz tarafından Antalya AMATEM yardım hesabı Halk Bankası Antalya Yeni Toptancı Hali Şubesi IBAN: TR30 0001 2009 5830 0001 0131 15 ve 583 - 01013115 nolu hesap numarasına ayni veya nakdi yardım toplanacaktır. Bu bağlamda bağımlılığın batağına düşmüş kişileri kurtarmak amacıyla tüm Türkiye’yi AMATEM’in kurulması için yukarıda belirtilen hesap numarasına katkıda bulunmaya davet ediyoruz. “

Söz konusu merkez yapılırsa Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi de rahatlamış olacak. Manisa’ya her yıl Akdeniz bölgesinden binlerce hasta sevki yapılıyor. Bu yoğun talep nedeniyle Manisa’da da hasta yoğunluğu oldukça fazla.  

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öznur yazan - 4 yıl önce
Merhabalar kardeşim madde bağımlısı yapılabilecekleri araştırırken bu yazıyı okumuş bulundum. Bu tam teşekkülü amatem hastanesi açıldı mı yoksa hala 20 yataklı üniversite de mi tedavi olunuyo .. Eğer hastane açılmadı ise halk bankası hesabınıZ aktif mi bağışta bulunmak istiyorum. Sorularım yanıtlanırsa sevinirim.