ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİ AZALIYOR

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, 2008 yılında 231 olan bebek ölümünün, 2009 yılında 201, 2010 yılında 187, 2011 yılının ilk altı ayında 81 olarak gerçekleştiğini belirterek "Anlamlı bir şekilde her yıl daha iyi bir noktaya doğru yürüyoruz" dedi.

ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİ AZALIYOR

ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİ AZALIYOR 

  Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, 2008 yılında 231 olan bebek ölümünün, 2009 yılında 201, 2010 yılında 187, 2011 yılının ilk altı ayında 81 olarak gerçekleştiğini belirterek “Anlamlı bir şekilde her yıl daha iyi bir noktaya doğru yürüyoruz” dedi.   Aile hekimlerine yönelik doğum öncesi bakım kursunda konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay anne ve bebek ölümlerini aşağılara çekmek adına son yıllarda ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirterek, 2010 yılında bebek ölüm hızını binde 9.8 ile tek haneli rakamlara indirmeyi başardıklarını söyledi. Anne ölümlerinde ise bu yıl hedeflenen noktaya gelmeyi öngördüklerini ifade eden Dr. Tay “Bizim amacımız, kriterimiz Manisa’da bir tek anne ya da bebeği önlenebilir nedenlerle kaybetmemektir” dedi.
Celal Bayar Üniversitesi, Türk Perinatoloji Derneği ve Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile aile hekimlerine yönelik doğum öncesi bakım kursu düzenlendi. Ülke genelinde alanında uzman hocaların konuşmacı olarak yer aldığı kursun ana teması gebeye eli değen herkesin ortak bir dili konuşması ve aynı bakımı uygulaması oldu. Kursun açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay anne ve bebek ölüm hızının bir ülkenin en önemli sağlık göstergesi olmasının yanı sıra ülkenin gelişmişlik düzeyini gösterme açısından da önemli bir parametre olduğunu vurguladı. Manisa’da son yıllarda yapılan çalışmalarla bebek ve anne ölümlerini aşağı çekme adına önemli mesafeler kat ettiklerini kaydeden Dr. Tay, 2008 yılında aile hekimliği uygulamasına başlandığında 231 olan bebek ölümünün, 2009 yılında 201, 2010 yılında 187, 2011 yılının ilk altı ayında 81 olarak gerçekleştiğini belirterek “Anlamlı bir şekilde her yıl daha iyi bir noktaya doğru yürüyoruz” dedi.  Anne ölüm hızına ilişkin de rakamlar veren Dr. Tay 2008 yılında 7, 2009 yılında 3, 2010 yılında 4 olan anne ölüm sayısının 2011 yılında bugün itibariyle 1 olarak gerçekleştiğini belirterek, “İnşallah yılsonuna kadar bu şekilde tamamlayabilirsek anne ölüm hızında hedeflenen noktaya gelmiş olacağız” dedi.  Bebek ölüm hızının 2010 yılı itibariyle tek haneli rakamlara düştüğünü ifade eden Dr. Tay 2010 yılında binde 9.8 olan bebek ölüm hızının bu yıl daha da aşağı çekilerek ortalama binde 8.5 seviyesine inmesini öngördüklerini söyledi. Son üç yılda yaptıkları çalışmalar neticesinde önlenebilir nedenlerden ötürü anne ve bebek ölümlerinde büyük ölçüde azalma olduğunu vurgulayan Dr. Tay “Bizim amacımız, kriterimiz Manisa’da bir tek anne ya da bebeği önlenebilir nedenlerle kaybetmemektir. Bunu yapabilirsek görevimizi yapmışız demektir. Bunun için çalışıyoruz” dedi. Gebelik izlemlerinde nicelik kadar izlemin niteliğinin de önemli olduğuna işaret eden Dr. Tay Sağlık Bakanlığı’nın doğum öncesi bakıma standart getiren bir rehber hazırladığını belirterek, bu bağlamda yapılan her tür eğitimi nitelikli gebe izlemi yapılabilmesini sağlaması açısından önemsediğini kaydetti. Türk Perinatoloji Derneği adına söz alan CBÜ Kadın Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeşim Baytur ise Türkiye’de hizmet verilen tüm gebelerin eşit standartlarda hizmet almasını sağlamayı amaçladıklarını belirterek, gebe takibinde kurumlar arası koordinasyonun önemi üzerinde durdu. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.