AMATEM'E GİDENLERİN SAYISI 1 YILDA 2 BİN 907 KİŞİ ARTTI

Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Servisi'ne başvuran alkol ve madde bağımlılığı hastalarının sayısı 2010 yılına oranla 2011'de 2 katına çıktı.

AMATEM'E GİDENLERİN SAYISI 1 YILDA 2 BİN 907 KİŞİ ARTTI

AMATEM’E GİDENLERİN SAYISI 1 YILDA 2 BİN 907 KİŞİ ARTTI

Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Servisi’ne başvuran alkol ve madde bağımlılığı hastalarının sayısı 2010 yılına oranla 2011’de 2 katına çıktı.

2010 yılında 2 bin 348 kişinin gittiği AMATEM’e, 2011 yılında ise 5 bin 255 madde bağımlısı tedavi görmek için gitti.  Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Servisi’ne başvuran alkol ve madde bağımlılığı hastalarının sayısı 2010 yılına oranla 2011’de 2 katına çıktı. Alkol tanılı hastalarda 2010 yılı içerisinde 646 kişi başvuru yaparken bu sayı 2011 yılında bin 352’ye çıktı. Alkol tanılı hastalıklarda çocuk başvuruları 2010 yılında 8 ikin 2011’de bu sayı 5’e düştü. Erişkinlerde ise bu durum tam tersine görünüyor. 2010 yılında 638 hasta alkol tanısıyla başvuruda bulunurken bu rakam 2011 yılında bin 347’e yükseldi.

MADDE BAĞIMLISI TANISIYLA 2011’DE 212 KİŞİ BAŞVURDU
Sosyal çevre ve aile ilgisinin azalmasıyla birlikte çocuklarda madde bağımlılığı oranında artış meydana getiriyor. 2010 yılında Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne madde bağımlılığı tanısıyla hastaneye yapılan başvuru sayısı 98 iken bu rakam 2011 yılında ikiye katlanarak 212’e yükseldi. Erişkinlerde de bu durum pek de farklı değil. 2010 yılında erişkinlerin başvuru sayısı bin 604’ken 2011 yılında da bu rakam 3 bin 903’e yükseldi.  Madde bağımlılığı tanısında Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Servisi’ne yapılan başvuru sayısının genel toplamına bakıldığı zamanda 2010 yılında 1702 kişi başvuruda bulunurken 2011 yılında bu rakam 3 bin 903’e yükseliyor.

ANNE VE BABANIN İLGİSİZLİĞİ MADDE KULLANIMINI ARTIYOR
Madde bağımlılığı konusunda özellikle çocuk sayısında yaşanan artışlarda ekonomik ve sosyal problemlerin olduğuna vurgu yapan Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Şahut Duran, “Sosyal desteğin zayıflamasıyla birlikte çocuklukta başlayan anne baba ilgisizliği, alt kültür dediğimiz madde kullanımı olan çevreyle tanışmasını ve kullanımı arttırıyor. Ekonomik durum kötüleşince de bir teselli bulma amacıyla özellikle alkole başvurulabiliyor.” dedi.

BAKANLIĞIN AMATEM HASTANELERİ KURMA PROJELERİ
Bağımlığın önüne geçilmesi için sağlık bakanlığının önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Duran “Eğitim amaçlı Ruh sağlı hastanelerinden ayrı olarak AMATEM hastaneleri kurma projeleri var. Bu çerçevede Avrupa’ya giderek eğitim alan arkadaşlarımız var. Yine yurt içinde bu çerçevede eğitim alan doktorlar, hemşireler oluyor. Bu da yakın zamanda bu alanda yeni hastanelerin kurularak tedavilerde ciddi ilerlemeler sağlanacak.” diye konuştu.

ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKMAK GEREKİYOR
Madde bağımlısı çocukların tedavisi için ailelere şu tavsiyelerde bulunan Duran, "Ailelerin ekonomik nedenlerden dolayı çalışma süreleri artıyor ve geçim sıkıntısı çocuklara olan ilginin azalmasına neden oluyor. Buda çocuklarda davranış bozukluklarına neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için sosyal destek dediğimiz ilgi, sahiplenme, sevginin ön planda tutulması gerekiyor. Veliler çocuklarınızın okul ve arkadaş çevrelerini yakın takibe almalı. Bazı işaretleri, ergenlik depresyonu, aile ya da okul sıkıntısı diye geçiştirmemeliler." şeklinde konuştu.

SON YILLARDA ANTALYA’DAN ÇOK CİDDİ BAŞVURULAR OLUYOR
Ramlarda görülen artışlarda hastane gelişiminin de etkisi olduğunu belirten Duran, “Rakamlara bakıldığı zaman AMATEM’e yapılan başvuru sayısında ciddi bir artış görülüyor. Bunun sebeplerini ele aldığımızda birinci sebep Ruh Sağlığı Hastanesi’nde bulunan AMATEM’in yeni bir yapılanma içine girmesi ve bu konuda daha disiplinli bir tedavi uygulanması, bu konuda uzmanlaşmış hekimlerin olması etkili görünüyor. İkinci sebebe baktığımızda Manisa’da bulunan hastane bölge hastanesi olarak görünüyor ve 13 milyona yakın halka hizmet veriyor burası. Yani bu sayının sadece Manisa özgü olduğunu söylemek doğru olmaz. Özellikle son yıllarda Antalya’dan çok ciddi başvurular oluyor. Bunların dışında Denetimli Serbestlik’ten yapılan başvuru da artıyor.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.