ALİ RIZA ÇEVİK ÖZEL OKUL GİBİ

Manisa'nın ilköğretim başarısı, SBS'de aldığı 21 puanlık artışla yükseldi. Devlet okulları arasında il genelinde Demirci Ziya Gökalp Nurettin Kelem İlköğretim Okulu 1. olurken, Manisa merkezde 1.'liği yine bu sene 6 okulu daha geride bırakan Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu göğüsledi.

ALİ RIZA ÇEVİK ÖZEL OKUL GİBİ

ALİ RIZA ÇEVİK ÖZEL OKUL GİBİ

Manisa'nın ilköğretim başarısı, SBS'de aldığı 21 puanlık artışla yükseldi. Devlet okulları arasında il genelinde Demirci Ziya Gökalp Nurettin Kelem İlköğretim Okulu 1. olurken, Manisa merkezde 1.'liği yine bu sene 6 okulu daha geride bırakan Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu göğüsledi.

2011 SBS sonuçlarına göre SBS 8. sınıflarda Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu öğrencisi Ayşenur Şaşmaz 500 tam puan alarak okulunun gururu oldu. 255 öğrencinin SBS'ye katıldığı okuldan 5 öğrenci Fen Lisesi, 3 öğrenci Sosyal Bilimler Lisesi, 13 öğrenci Anadolu Öğretmen Lisesi, 121 öğrenci Anadolu Lisesi ve 52 öğrenci de Anadolu Meslek Lisesi'ni kazandı. Devlet okulları arasında 2010 yılı SBS 8. sınıflarda 352,367 Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) ile Manisa merkez'de 1., il genelinde 15. olan Ali Rıza Çevik İlköğretim okulu, 2011 yılı SBS 8. sınıflarda ise 363,324 OYP ile Manisa merkezde yine birinci, il genelinde ise büyük bir başarı göstererek 9. sıraya yükseldi. Okul, bu başarısıyla 6 okulu daha geride bırakmış oldu. Manisa merkez okulları arasında 2011 SBS 8. sınıflarda Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu'nun ardından Laleli İlköğretim Okulu 356,497 puanla 2., 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlköğretim Okulu 350,882 puanla 3. ve Şehitler İlköğretim Okulu da 347,331 puanla 4 oldu. İl genelinde ise 9. olan olan Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu'ndan sonra Laleli İlköğretim Okulu 10., 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlköğretim Okulu 11. Gazi İlköğretim okulu 12. ve Şehitler İlköğretim Okulu da 13. oldu. Devlet okulları arasında 2010 SBS 1. olan, Manisa'nın gururu Demirci Ziya Gökalp Nurettin Kelem İlköğretim Okulu ile arasında 44 puan fark bulunan Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu, 2011 SBS'de bu farkı 39 puana düşürdü. Özel okulların da dahil olduğu sıralamada OYP'ye göre il genelinde 2010 SBS-8'de 27 olan, 2011'de ise 23 sıraya yükselen Ali Rıza İlköğretim Okulu'nun gelecek dönem hedefi, il genelinde devlet okulları arasında SBS'de 1. sıraya yükselmek.

ÇEVRE MAHALLE OKULLARI GERİLERDE

Manisa merkez devlet okulları arasında çevre mahalle okullarının SBS'de çok gerilerde olduğu belirlendi. Buna göre SBS 8. sınıflar OYP'ye göre Taytanlı İlköğretim Okulu, Avni Gemicioğlu İlköğretim Okulu, Milli Birlik İlköğretim Okulu ile Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu son sıralarda yer aldı. Bu çevre mahalle okullarının aynı zamanda köy okullarının da gerisinde kalması, eğitimde merkez ve çevre mahalle okulları arasındaki uçurumu da ortaya çıkardı. Konuyla ilgili açıklama Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy açıklama yaptı. Merkez çevre okullarının SBS'de çok gerilerde olmasının çeşitli sebepleri olabileceği gibi asıl problemin ilgi ve alakaya bağlı olduğuna dikkat çekti. Ersoy, "Bir insan aç ise yemek ister. Öğrenme arzuya bağlı, yapabilmek isteğe bağlıdır. Eğitimde sadece verici olmakla iş bitmiyor. Velilerin bu işi benimsemesi, istemesi lazım. Başarı, karşılıklı ilişkilere, güvene ve isteğe bağlıdır, ihtiyaca bağlıdır. Vatandaşımız bu şekilde bakarsa her öğrencimiz başarılı olabilir. Çevre mahallelerde velinin hala SBS'nin öneminin yeterince farkında olmadığına dikkat çeken Ersoy, "Artık akademik ve mesleği eğitim veren okullar vardır. Akademik eğitim veren okullar öğrencileri sınavla alıyor. Dolayısıyla her velinin, öğrencinin SBS'yi önemsemesi gerekiyor." dedi. Manisa'nın son üç yılda SBS'de 21 puan artışla eğitimde başarı çıtasını yükselttiğini kaydeden Ersoy, ilçeler arasında ise, Manisa merkez ilçenin bu sene 7 sırada bulunduğunu açıkladı. Ersoy, Milli Eğitim olarak Manisa'nın her anlamda başarı çıtasını yükseltmek için mevcut sıkıntıları aşmaya ve yeni projelerle hizmet etmeye devam ettiklerini sözlerine ekledi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.