banner278

Aleviler tepkili; "Ateşle oynamayın!"

Adıyaman'da yaklaşık 50 evin kapısının işaretlenmesi ilgili olarak Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şubesi Genel Sekreteri Sadık Doğan, "Ateşle oynamayın. Kardeş kardeş yaşadığımız insanları bir birine düşman edecek söylemlere bir son verin" diyerek yetkililere seslendi.

banner292
Aleviler tepkili;

Aleviler tepkili; “Ateşle oynamayın!”

Adıyaman’da yaklaşık 50 evin kapısının işaretlenmesi ilgili olarak Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şubesi Genel Sekreteri Sadık Doğan, “Ateşle oynamayın. Kardeş kardeş yaşadığımız insanları bir birine düşman edecek söylemlere bir son verin” diyerek yetkililere seslendi.

Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şube Yöneticileri, Adıyaman’da evlerin kapılarının işaretlenmesini tehlikeli bir oyunun habercisi olarak yorumlayarak; Adıyaman’da yaşananların  “çocuk işidir” deyip geçilecek bir olay olmadığının altını çizdiler. Manisa Cem Evi önünde yapılan basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Demokratik Sol Parti (DSP), Atatürkçü Düşence Derneği (ADD) Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Köy Enstitülüleri Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği Manisa Şubesi yöneticileri ve çok sayıda Alevi vatandaş katıldı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bektaş Kılınç Basın daha önce Çorum, Maraş ve Sivas’ta yaşanan olayların benzerinin Adıyaman’da yaşanmaya başladığına dikkat çekerek, oyuna gelmeden birlik olarak birilerinin oynamaya çalıştığı oyunları boşa çıkarmak gerektiğini vurguladı.

Kılınç’ın ardından açıklama yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şubesi Genel Sekreteri Sadık Doğan, 26 Şubatı 27 Şubat’a bağlayan gece ‘meçhul şahıslar’ tarafından Adıyaman’ın Kaya Pınar ve Yunus Emre Mahallelerinde yaklaşık 50 evin kapılarına işaret konduğuna dikkat çekerek, “Adıyaman Valisi önce “Çocuklar olabilir.” dedi.  Arkasından İçişleri Bakanı aynı şeyi söyledi. Sonra Vali “Bunlar maksatlı hareketler olabilir.” dedi. Maraş olaylarında da Devlet büyükleri aynı şeyleri tekrarlamışlardı. Son zamanlarda da Başbakan ve hükümet yetkililerinin söylemleri ve kullandıkları dil nefret içeriklidir. AKP’nin sürdürdüğü, bir yandan Suriye için mezhep ayrımcılığına dayalı açıklamalar, bir yandan da bizzat bakanın yer aldığı bir mitingde nefret söylemleri. İşte bu söylemlerden kendine vazife çıkarmaya çalışan bir güruhun işgüzarlığı sanılan Adıyaman’daki evlerin işaretlenmesi.” Dedi.  

Çorum, Sivas, Maraş olaylarının daha dün gibi hafızalarda olduğuna işaret eden Doğan, “Başbakanımız “Suriye’de Aleviler Sünnileri öldürüyor.” şeklinde açıklamalar yapıyor. Suriye ordusundan kaçarak Türkiye’ye gelen bir komutan “Suriye’de tek bir Alevi kalıncaya kadar hepsini öldüreceğiz.” diye söylemlerde bulunuyor.” diyerek dünyanın neredeyse 3. Dünya savaşına hazırlandığını kaydetti. Dünyada bütün bunlar yaşanırken Adıyaman’da Alevilerin evlerinin işaretlenmekte olduğunu vurgulayan Doğan, bu oyunu çok iyi bildiklerini kaydederek yetkilileri “Ateşle oynamayın. Kardeş kardeş yaşadığımız insanları bir birine düşman edecek söylemlere bir son verin. Bu ülkede savaş tohumları değil, barış ve kardeşlik fidanları dikin. Biz yetmiş iki millete aynı nazarla bakan bir inancı taşıyoruz. “Adıyaman çocuk işidir” deyip geçilecek bir olay değildir. Hiç kimse görmezlikten gelmemelidir.” diye seslenerek tüm insanları çok geç olmadan duyarlılığa ve birlikte olmaya davet etti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.