Alevi Kültür dernekleri meydanlarda

Adıyaman'da Alevilere ait 50 evin kapısının işaretlenmesiyle ilgili olarak Alevi Kültür Dernekleri Manisa Şubesi Manolya Meydanı'nda bir açıklama yaparak olaya tepki gösterdi. Açıklamaya CHP, BDP, EDP, EMEP, ÖDP, KESK, Emekli Sen de destek verdi.

Alevi Kültür dernekleri meydanlarda

Alevi Kültür dernekleri meydanlarda  

Adıyaman’da Alevilere ait 50 evin kapısının işaretlenmesiyle ilgili olarak Alevi Kültür Dernekleri Manisa Şubesi Manolya Meydanı’nda bir açıklama yaparak olaya tepki gösterdi. Açıklamaya CHP, BDP, EDP, EMEP, ÖDP, KESK, Emekli Sen de destek verdi.

Alevi Kültür Dernekleri Manisa Şubesi tarafından Manolya Meydanı’nda yapılan açıklamaya birçok siysin partinin yanı sıra bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Meçhul şahısların Adıyaman’ın Karapınar ve Yunus Emre Mahallesin de yaklaşık 50 evin kapısına işaret koyduklarını söyleyen Alevi Kültür Dernekleri Manisa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Kılınç, “Adıyaman valiliğin konuya ilişkin yaptığı açıklama gayri ciddidir.  “Bunu yapan bir çocuk olabilir” diyen Adıyaman Valisi konun önemini ve ortaya çıkabilecek vahşeti sıradanlaştırıyor.  Özelikle son günler de başta başbakan, içişleri bakanı ve hükümet yetkilileri olmak üzere kullanılan dil son derece sorumsuz ve nefret söylemi içeren cümlelerle doludur.   İstanbul’da ‘’Hocalı katliamı anması’’ yapılan mitingde Türkiye de bir devlet politikası olarak ötekileştirilenler açıkta tehdit edilmiştir. Oysa yeni anayasa tartışmaların yapıldığı bu günlerde Türkiye’deki çok kültürlü, çok kimlikli, çok inançlı doğal yapıyı tehdit etmek, “bir gece ansızın gelebiliriz”  demek nefret söylemin de öte bir insanlık suçudur. 12 Eylül faşizmini kurgulamak ve çok kimlikliliği orta da kaldırmak için yapılan Maraş katliamı öncesin de Alevilerin evlerine kırmızı çarpı işareti konmuştu Adıyaman’daki bu saldırı asla küçümsenemez. Dersim katliamı için gerekirse ve devlet literatüründe böyle bir şey varsa ben özür diliyorum,  diyen başbakan açıkça dindar gençlik ve yeni eğitim modeli tartışmaların da kışkırtıcı ve hedef gösterici bir dil kullanmaktadır.   Biz gerekirse dilenen sıradanlaştırılmış,  sulandırılmış ve politik taktik malzemesi yapılan özürlerin soruna çözüm olmak yerine daha büyük sorunlara yol açacağını düşünüyoruz” dedi.  

Bu güne kadar hiç bir katliamın sorumluların ortaya çıkarılmadığı gibi Alevilere dönük sistematik katliamların sorumlularının da bulunmadığını belirten Kılınç, “Son yüz yıllın sistematik ve planlanmış insanlığın utanç katliamlarında biri olan Sivas Madımak katliamı için 13 Mart 2012 Salı günü Ankara’da görülecek olan davada canlarımızın  “Katileri için” zaman aşımı istenirken Adıyaman da yeni katliam provaları yapılıyor. Adıyaman da kapılara işaret koyanlar nasıl olsa zaman aşımın da davalar düşüyor diye düşünerek 50’ye yakın evin kapısını işaretliyorlar.  Geçmişte Aleviler üzerine uygulanan katliamlar öncesi benzeri girişimlerin anımsatan Adıyaman ‘da ki bu girişimin de yeni bir katliamın ön provası benzerliğini taşımaktadır. Günümüz ülke sürecin de Alevi inancı ve kültürü üzerinde sistemli asimilasyon ve yasaklayıcı anlayış alevi inancına yasaklar getirmekle ülke gerçeğimize hizmet etmediğini belirtmek isteriz. Bizlerin Alevi ve suni yurttaşlarımızdan tek bir isteğimiz vardır.  Halklar arasında kin ve nefret tohumunu ekmek ve farklılıkları birbirinde ayrıştırarak düşmanlaştırmak isteyen sömürücü, egemen güç odaklarının oyununa gelinmemesini,  demokratik ülkeler de olduğu gibi,  çok kültürlü bir yapı içerisin de farklılıklarımızı kabullenip insanın ve insan yaşamının kutsallığına inananlar olarak birlikte ve kardeşçe yaşaya biliriz.  Her kes şunu çok iyi bilmelidir ki,  ülkemiz insanları arasında kin ve nefret tohumları ekenler, bu ülkeye en büyük kötülüğü yapmaktadırlar. Ülkemizin için de bulunduğu süreci irdelediğimizde bütün demokrasi güçlerini duyarlı olmaya çağırırken,  Adıyaman ‘in yerel yöneticileri,  içişleri bakanını,  başbakanı ve hükümeti sorumlu davranmaya gerekli önlemleri almaya ve bu provokasyonu yapanları bulmaya davet ediyoruz” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.