banner278

AKTİF FELSEFE DE İNSAN NEDİR ?

2012 yılında 100 fazla etkinlik gerçekleştiren Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Derneği Manisa Şubesi, 2013 yılında da felsefe seminerlerine devam ediyor. 2013 yılının ilk seminerinde "İnsan Nedir" konusu ele alındı.

banner292
AKTİF FELSEFE DE İNSAN NEDİR ?


AKTİF FELSEFE DE İNSAN NEDİR ?

2012 yılında 100 fazla etkinlik gerçekleştiren Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Derneği Manisa Şubesi, 2013 yılında da felsefe seminerlerine devam ediyor. 2013 yılının ilk seminerinde “İnsan Nedir” konusu ele alındı.

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Derneği Manisa Şube Başkanı Emel Tokuyan, İnsan nedir? sorusunun ilk insandan itibaren hep sorulduğunu belirterek, “Hayat nasıl yaşanır, neden farklıdır. Bunlar hepsi felsefesinin konusudur. Kimse bir başkasının yerine yürüyemez. İnsan olmak demek, kendi adımıza hareket etmek demektir. Doğada binlerce çeşit farklı taş varsa, insanlarda o taşlar gibi birbirinden farklıdır” dedi.
Kolay yoldan başarıya ulaşmanın doğanın yapısına aykırı olduğunu söyleyen Tokuyan, lider insanların çoğunun zor koşullarda bulunmalarına rağmen yollarına devam ettiğini belirterek, insanların çağın yaygın hastalığı olan popüler kütlere adapte olmaya çalıştığını ifade etti.
İnsanın kendini oluşturması gerektiğini vurgu yapan Başkan Tokuyan, “Acı çekmek, gülmek insanların ortak özelliklerindendir. İnsanlar birçok dayatmaya maruz kalıyor. Önemli olan insanın kendisini bilmesidir. Okumak güzel ama onu hayatla değerlendirmek daha da güzeldir” dedi.
İnsanların kendilerine sunulan yoldan gittiğini vurgulayan Tokuyan, “Hayat boyunca değişiriz. Önemli olan dönüşüme ayak uydurmaktır. Çünkü dönüşüm insanları yukarılara taşır. Bizi genç tutar. Felsefe insanın hayatına rol verir. İnsan düşünen bir varlıktır. Dünyada var olan her şeyi düşünür ve kendisine uygun olanı seçer. İnsan felsefe çalışarak kendini düzenler. İçimizdeki uygun iradeyi ortaya çıkarır. Felsefe insana düşünmeyi öğretir” diye konuştu.

ETKİNLİKLER
16 Ocak Çarşamba saat 20.00’da “Rafaelin Fırçasından Bilgelik Okulları Atina Okulları Tablosu” konferansı, 13 Şubat Çarşamba Tango Gecesi, “Tangonun tarihsel gelişimi, Tango gösterisi, Arjantin yemekleri”,  23 Şubat Cumartesi günü saat 19.30’da “İnsanın İç Yolculuğu-Odyseus Mitosu” konferansı, 2-6 Mart tarihlerinde Öncü Türk Kadınları Sergisi, 24 Mart’ta Kula’ya gezi. 28 Mart saat 20.00’da “Doğru Eylem Temalı” Şiir Dinletisi, 13 Nisan’da Bilimsel Kuantum Konferansı düzenlenecek.YENİ

YÜKSEKTEPE NEDİR?
Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, kültürel, ekolojik, sosyal çalışmalar yapan gönüllü bir felsefi harekettir. Kurulduğu 1989 yılından beri 'Daha iyi, güzel ve adil bir dünya' vizyonu ile dünyayı bulduğundan daha iyi bırakmak için çalışmalar yapar.
İnsanlığın felsefi, kültürel ve hümanist değerleri üzerine kurulmuş olan organizasyon, kurulduğu andan itibaren bireyin ve toplumun gelişimi için binlerce kültürel, sosyal ve felsefi etkinlikler gerçekleştirmiştir. Yüksektepenin amaçları; tüm insanlığın zihinlerini meşgul eden, toplumlara hedef olmuş ve insanları birleştiren ortak değerlerdir. Geçmişte ve günümüzde bu ortak değerleri kendine amaç edinmiş felsefi hareketlerin ruhunu kendinde taşımaktadır. "Yüksektepe" kelimesi her insanda varolan; kendini, yaşamı ve onların yasalarını tanımak isteyen filozofu simgeler.
Yeni Yüksektepe geçmişteki benzer felsefe hareketleri gibi insanın kendi "Yüksektepe"si ile yani filozof kısmı ile tanışmasını amaçlar bu nedenle "Yeni" bir Yüksektepe'dir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.