banner278

AKILLI DURAKLAR GELİYOR

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "Akıllı Durak hizmetinin de bir iki ay içerisinde hayata geçeceğine inanıyorum. Oda yönetimimiz bununla ilgili olarak gerekli çalışmayı yürütecektir. Halkımız artık durakta beklediğinde araçların geliş-gidiş saatlerini görebilecek" dedi.

banner292
AKILLI DURAKLAR GELİYOR

 

AKILLI DURAKLAR GELİYOR

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Akıllı Durak hizmetinin de bir iki ay içerisinde hayata geçeceğine inanıyorum. Oda yönetimimiz bununla ilgili olarak gerekli çalışmayı yürütecektir. Halkımız artık durakta beklediğinde araçların geliş-gidiş saatlerini görebilecek” dedi.

TARİHİ TÖRENDEN DETAYLAR (FOTO GALERİ)

Şehir içi taşımacılıkta alınan dönüşüm kararının ardından Manisa’da hayata geçirilen Kentkart uygulamasıyla birlikte, yeni araçlarda düzenlenen törenle hizmete girdi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen araç tanıtım törenine Vali Yardımcısı Yüksel Ayhan, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcıları Mimar Azmi Açıkdil, Nursel Ustamehmetoğlu, Sedat Cesurol, Funda Solak, Tamer Çipiloğlu, Hasan Eryılmaz, Toplu Ulaşım Kooperatif Başkanı Yusuf Enli, MESOB Başkanı Hasan Geriter, Isuzu Pazarlama ve Satış Direktörü Ahmet Fatih Tamay, belediye meclis üyeleri, hat sahipleri, şoförler ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesinde Manisa Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibi bir gösteri yaptı.   

KARARLI DURUŞ SAYESİNDE OLDU

Toplu Ulaşım Kooperatif Başkanı Yusuf Enli, Manisa’da şehir içi taşımacılığa 1984 yılında 60 araçla başladıklarını belirtirken, “Bugün itibariyle 270 araçla hizmet veriyoruz. Bugüne kadar iyi kötü günlerimiz oldu. Ama bugün Manisa’da olağanüstü bir güne şahit oluyoruz. Manisa’da bugün tarih yazıyoruz. Belki çoktan bu tarihi yazabilirdik. Ama kararlı ve disiplinli bir belediye başkanı sayesinde bugüne nasip oldu” dedi. Başkan Ergün’e seçildiğinde bir söz söylediğini ifade eden Enli, “Kendisine yapacağınız işlerde kararlı durursanız, bizde sizin yanınızda dururuz dedim. Kendisi de kararlı duruşu sayesinde bizi bu yeniliğe kavuşturdu. Belki bundan evvel bu çalışma başka şehirlerde yapılmıştır. Ama böylesine bir çalışma yapıldığına şahit olmadık. Manisa’da bu işi eksiksiz yapabilmek için başta Belediye Başkanımız olmak üzere komisyon üyelerimizle çok çalıştık. Bundan sonra Manisa halkına en iyi hizmeti vereceğiz. Bunun sözünü veriyorum. Bu değişim projesi hepimize hayırlı olsun” diye konuştu.

ENGELLİLERE BÜYÜK KOLAYLIK

Isuzu Pazarlama ve Satış Direktörü Ahmet Fatih Tamay’da törende yaptığı konuşmada firmaları ve araçlar hakkında bilgiler verdi. Manisa’nın ulaşımda fark yarattığını ifade eden Tamay, “Türkiye’nin 81 vilayeti içinde 70 vilayet engelli taşımaya uygun toplu ulaşım aracı kullanmıyor. Ama Manisa fark yaratarak engelli araç konusunda önemli bir adım attı ve Türkiye’nin diğer illerine de örnek oldu. Engelli denince insanlarımız sadece vücut engelli olarak düşünüyor. Ancak Manisa’da hizmet verecek araçlar, yaşlısından hamilesine rahatça seyahat edebilecekleri donamına sahip. Bu açıdan da Manisa Belediyesi’ni ve bu projede emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

KANAYAN YARAS

Toplu ulaşımda yaşanan sorunları Manisa’nın kanayan yarası olarak tanımlayan Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise kanayan bu yaraya ilgisiz kalmadıklarını ve çözüm getirdiklerinin altını çizdi. Toplu ulaşımda Kentkart ile başlayan dönüşümü bugün itibariyle yeni araçlarda tamamlama aşamasına getirdiklerinin altını çizen Başkan Ergün, “Öncelikle bu dönüşüm Manisa halkına, evine ekmek götürmek için çalışan şoför arkadaşlarımıza ve hat sahiplerine hayırlı uğurlu olsun. Tarihi bir günü birlikte yaşıyoruz. Bu dönüşüm 27 yıldır beklenen bir dönüşümdü. Manisa’nın bir sorununu daha çözmenin mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. Hepinizin bildiği gibi kentimizin sıkıntılarını çözüme kavuşturmak için hepsine birer birer el attık. Bugünde birisini daha sonuca bağlamanın sevincini yaşıyoruz. Manisa’nın en önemli sorunları arasında gösterilen toplu ulaşım için kararlı tutumumuzdan hiç taviz vermedik. Hat sahibi ve oda yönetiminden arkadaşlarımızın da desteğiyle 15 ay önce startını verdiğimiz dönüşümü bugün tamamladık” dedi.

Toplu ulaşımda dönüşüm çalışmaları çerçevesinde belediye meclis üyeleri, ulaşım hizmetleri ve oda yönetimiyle birlikte hat sahiplerinin de yer aldığı bir komisyon kurulduğunu hatırlatan Başkan Ergün, “Komisyonda yer alan arkadaşlarımız Manisa’ya en iyisin kazandırabilmek için çalıştı. Çeşitli illeri gezerek oradaki problemlerin yaşanmaması için ter döktü. Bu incelemelerin sonucunda da 3-4 firma ile temaslarda bulunduk.  Anadolu Grubu’nun değerli çalışanları da bizlere yakınlık gösterdiler ve sonucunda da Türkiye’de kendini kanıtlamış Isuzu firmasında karar kıldık” diye konuştu.

 SÖZÜMÜZDE DURDUK

Yılbaşı itibariyle Kentkart’ın Manisa’da hizmete başlamasıyla birlikte 2013 yılbaşına kadar araçlarında Manisa’da hizmete gireceğinin sözünü verdiklerini ifade eden Başkan Ergün, “Sözümüzde durduk hatta daha hızlı çalışarak 168 aracın 43 tanesini bugün hizmete soktuk. Allah nasip ederse Temmuz ayının sonuna kadar eski minibüsler yerini yeni araçlara bırakacak. Kentimizde daha önce 270 minibüs, 33 halk otobüsü Manisalılara hizmet veriyordu. Bugün bunun sayısını 168’e düşürerek kent içi trafikte de bir rahatlama sağlayacağız” dedi.  ,

HALKIMIZ MODERN ULAŞIMDAN YARARLANACAK

Belediye Başkanı Cengiz Ergün halkın yeni araçlarla birlikte modern ulaşımdan faydalanacağını söyledi. Araçların teknik özelliklerinden de bahseden Başkan Ergün, “Yeni araçlarımız 7 metre 70 cm uzunluğunda, ayakta ve oturan yolcu olmak üzere 41 kişi taşıma özelliğine sahip. Araçlar yakıt tasarruflu ve çevreye duyarlı motor özelliğinin yanında, engelli binişine uygun olması ve GPS üzerinden takip sistemiyle donatılması nedeniyle seyahat süresinin de denetleneceği şekilde tasarlandı. Yine araçlarımızın içerisinde merkezden takip edilecek kamera ile birlikte klima, televizyon standart olacak” dedi.

AKILLI DURAKLAR GELİYOR

Başkan Ergün konuşmasında araçların geliş-gidiş saatlerini gösteren akıllı durakların da müjdesini verdi. Oda yönetimi ile yaptığı görüşmede bunun da sözünü aldıklarını ifade eden Başkan Ergün, “Akıllı Durak hizmetinin de bir iki ay içerisinde hayata geçeceğine inanıyorum. Oda yönetimimiz bununla ilgili olarak gerekli çalışmayı yürütecektir. Halkımız artık durakta beklediğinde araçların geliş-gidiş saatlerini görebilecek” dedi.

MANİSA DEĞİŞİYOR

Belediye Başkanı Ergün konuşmasında “Manisa Değişiyor” sloganını yinelerken, “Elbette değişen ve gelişen Manisa’nın Büyükşehir olmasına iki yıldan az bir zaman kaldı. Önümüzdeki yıllarda ulaşımda birtakım sorunlar yeniden doğabilir. Biz bununla ilgili önlemlerimizi de şimdiden aldık. Büyükşehir olacak Manisa’nın ihtiyaçlarına göre ana arterlere daha büyük araçlar ilave edebiliriz. Biliyorsunuz kentimize yeni hat güzergahları belirlendi. Artık ulaşımda 9 hat olacak. bu hatlarda yolcularımız zaman kaybetmeden istedikleri yere ulaşabilecekler. Belki bunlara alışabilmek zaman alabilir. Ama zaman içerisinde vatandaşın lehine olacak değişikliklere hoşgörü ile bakmamız gerekiyor” diye konuştu.

ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILACAK

Başkan Ergün konuşmasının sonunda Manisa Belediye Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin yeni binası ile ilgili olarak ta müjde verdi. Koordinasyon merkezini yeni binalarına taşıyacaklarını belirten Başkan Ergün, “Binanın ihalesini tamamladık. Haziran ayı içerisinde temelini atacağımız binayı kışa girmeden tamamlama düşüncesindeyiz. Bu binanın da bitmesiyle birlikte araçların seyirleri daha ayrıntılı bir şekilde kontrol edilebilecek. Ben Ulaşım’da Dönüşüm Projemizde emeğe geçen herkesi tebrik ediyorum. Yeni araçlarımızın da halkımıza, Manisamıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

TEŞEKKÜR PLAKETLERİ DAĞITILDI

Konuşmaların ardından Şoförler Odası Başkanı Yusuf Enli, Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e üzerinde iki el ve iki vücudun olduğu camdan yapılmış özel bir plaket sundu. Enli, “Bize bugüne kadar başkanımız iki elimizi hiç bırakmadı. Bundan sonra da bırakmaması için bu plaketi kendisine sunuyorum” dedi. Isuzu Pazarlama ve Satış Direktörü Ahmet Fatih Tamay’da Başkan Ergün’e bir plaket sunarken, Başkan Ergün’de Ulaşımda Dönüşüm Komisyonda bulunan ve projede emeği geçen komisyon üyelerine teşekkür plaketi verdi.

TAMAY’DAN MANİSA BELEDİYESİ’NE İKİ ADET ARAÇ SÖZÜ

Araç tanıtımında Isuzu Pazarlama ve Satış Direktörü Ahmet Fatih Tamay’ın da doğum günü olması nedeniyle pasta kesildi. Tamay, kendisine yapılan jestten dolayı Başkan Ergün ve beraberindekilere teşekkür etti. Ayrıca Manisa Belediyesi’ne iki adet araç sözü veren Tamay, “Manisa Belediyesi’nin bu güzel hizmetlerine bizde Anadolu Isuzu olarak katkıda bulunmak istiyoruz.  Bir tanesini ulaşımda kullanılmak, diğeri de VİP Hizmetlerinde yani Manisa’yı ziyaret eden devlet adamları ve yabancı misafirlerin seyahatin de kullanılmak üzere iki araç hibe edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ARAÇLARLA ŞEHİR TURU YAPILDI

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan araç tanıtım ve teslim törenini ardından Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile birlikte beraberindekiler 43 adet aracın da katılımıyla şehir turu yaptı. Hükümet önünden başlayan, Karaköy, Alaybey ve Garaj hattına uzanan şehir turunda Belediye Başkanı Cengiz Ergün vatandaşları selamladı. Yeni araçların Manisa’ya çok yakıştığını ifade eden vatandaşlarda Başkan Ergün’ü alkışlarla selamlayarak teşekkür etti. Yaklaşık bir saate yakın süren yeni araçlarla şehir turu, Tren Garı önünde sona erdi.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.