AKHİSAR'DA KAPALI PAZAR YERİ TEMELİ ATILDI

Akhisar Belediyesi tarafından 5 bin 125 metre kare alanda yaptırılan, 1 milyon 312 bin liraya mal olacak yeni Kapalı Cuma Pazarı'nın temeli törenle atıldı.

AKHİSAR'DA KAPALI PAZAR YERİ TEMELİ ATILDI

AKHİSAR'DA KAPALI PAZAR YERİ TEMELİ ATILDI

Akhisar Belediyesi tarafından 5 bin 125 metre kare alanda yaptırılan, 1 milyon 312 bin liraya mal olacak yeni Kapalı Cuma Pazarı'nın temeli törenle atıldı.

Törene Manisa Valisi Celalettin Güvenç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Cumhuriyet Başsavcısı Hansa Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy, AK Parti Manisa 3. Sıra Milletvekili Adayı Uğur Aydemir, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdayıoğlu, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Akhisar'ın gün geçtikçe büyüyen bir kent olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Salih Hızlı, “Bu büyümeye bağlı olarak sorunları artan ve sorunları çözümde daha etkin bir belediyeciliği gerektiren bir kente sahibiz. Bizler Akhisar Belediyesi olarak, yerel yönetim olarak Akhisar'ın büyüyen kentimizin vizyonu genişleyen kentimizin sorunlarını çözebilmek için daha aktif ve daha verimli bir belediyecilik için öncelikle kurumsal yapımızı iyileştirdik. Şu anda Akhisar Belediyemiz geldiği nokta itibari ile büyüyen kentim ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir donanımda ve kurumsal yapısını bu nitelikte çözmüş belediyedir. Akhisar Belediyesi Türkiye'nin borcu olmayan ender belediyelerinden bir tanesidir. Tabii ki borcu yok derken yatırım yapmayan bir belediye anlamında söylemiyorum. Geçen yıl yaptığımız yatırımların projesine ilişkin borçlarımız var, ama bu borçlarımız yatırım karşılığı olan borçlarımızdır. Cari aylara ilişkin hiçbir borcumuz yoktur, dolayısıyla Akhisar Belediyesi gelişen kentimizin ihtiyaçlarını verimli bir şekilde karşılayabilecek bir durumdadır." dedi.

Geçen dönem yapılan hizmetlere değinen Başkan Hızlı, "Belediyemizin yapmış olduğu önemli hizmetle arasında, 50 yıl aradan sonra yapılan Belediye hizmet binası, 75 yıl sonra bir mezbaha ve çok fazla konuşulmayan ama bizim için en büyük projelerden bir tanesi olan Gıdacılar Sitesi var. Bu site bizlere 8 milyon liraya mal olmuştur. Kent içerisinde sıkışan orta büyüklükteki işletmelerimizin organize hareket etmeleri sağlanmıştır. Mahalle konaklarımız ve bu zamana kadar halledilen genel kanalizasyon sorununu çözmüş durumdayız. Güzel Akhisar'ımızın nefes aldığı festival ve ramazan etkinliklerini yaptığımız gölet alanımız ve yine önümüzdeki günlerde büyüyen kentimizin karşılaşacağı trafik sorununa ilişkin etkin bir çözüm olarak şehir içerisindeki ring yolumuzun çözümlenmesi, yine bizim en direk etkin olduğumuz açılışını yaptığımız toplu konut bölgesi, Akhisar'a doğalgaz gelmesi geçen dönem yaptığımız çalışmalardan bazılarıydı. Şuanda burada yaptığımız temel atma töreni bu çalışmaların yanında küçük bir çalışmadır. Ancak genişleyen şehrimizin en kılcal damarlarına kadar bu çalışmaları yürütmek durumundayız.
Yine belediyemizin bu dönemde yapacağı çalışmalar arasında; önümüzdeki günlerde yine büyüyen kentimizin ihtiyaçlarından bir tanesi olan atık su arıtma tesisimizin, ki bu 20 milyon liralık bir yatırım, bu yatırımın yüzde 34'ü bakanlığımızca karşılanacaktır. Yine bir stadyum projemiz var; bu yatırım ise 40 milyonluk bir yatırımdır. Atık bertaraf tesisimiz olacak bu da 40 milyon liralık bir yatırımdır. Ring yolu üzerindeki kamulaştırma hızlı bir şekilde çözüyoruz ve ring yolumuz Akhisar'da inşallah bir tur atar hale getireceğiz. Yine kültürel faaliyetlerimiz Akhisar'da en hızlı şekilde devam etmektedir. Buna bağlı olarak ihtiyacımız olan anfi tiyatro alanı oluşturuyoruz ve bu da 2 milyon liralık bir yatırımdır. Yağmur suyu kanallarımız ile ilgili lokal sıkıntılarımız var, bunları çözmek ile ilgili bu yıl ki yatırım programımızda çözümü de vardır. Ayrıca hayvan pazarı projemiz vardır." diye konuştu.

1 milyon 312 bin liraya mal olacak kapalı pazar yerini 180 gün içerisinde tamamlamayı planladıklarını ifade eden Başkan Hızlı, "Cuma pazarı şuanda ring yolu üzerinde kurulduğu için trafik açısından büyük sıkıntılar yaşanıyordu. İnşallah bu oluşturacağımız pazar yeri alanı problemi çözmüş olacağız. Burası Cuma günleri pazar yeri olacak ancak, bunun dışında burasını çok amaçlı kullanacağız. Çocuk oyun alanları, bankamatikler, zabıta noktaları ve diğer günlerde de kapalı olduğu için bir çok faaliyetlerimizde kullanacağız. Müteahhit firmamız ile konuştuk burasını 180 gün değil 120 gün yani 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı planlıyoruz” dedi.
AK Parti hükümetinin 8.5 yıllık dönemde 18 bin kilometre duble yol yaptığını belirten Manisa Milletvekili Recai Berber de, “Artık okul ihtiyaçlarımızın tamamı Özel İdare tarafından karşılanır hale getirdik. Artık Özel İdare ve belediyelerimiz ile birlikte vatandaşlarımızın her türlü sorunlarına, sadece yol, kanalizasyon değil her türlü ihtiyaçlarını yerelde karşılayacak çözümler üretiyoruz. Bu çözümlerin olmazsa olmazı da, burada kaynakların yerele aktarılmasıdır. Bizler bundan sonra da bu şehirlerimizin, beldelerimizin ve köylerimizin bu alt yapı sorunlarına değil, ekonomik ve sosyal kalkınmalarına da kaynak ayırıyoruz. Ekonomik ve sosyal kalkınma ile ilgili alt yapılara da kaynak ayırıyoruz. Akhisar'ımız bir kavşak noktasıdır. O nedenle en önemli sorunu yoldu. Ulaştırma Bakanımız ile İzmir'de bir toplantıdaydık, bu alt yapı çalışmalarının maliyeti ortaya kondu, 20 bin kilometreye çıktı yaptığımız duble yollar. Bunun 18 bin kilometresi şu son 8 yılda yapıldı. Ama bu yollar sayesinde ölçülebilir, sadece yakıt tasarrufu ve zaman tasarrufu vatandaşımıza milletimize sağladığı kaynak tasarrufu yılda 8 milyar liradır. Biz bu yollara harcadığımız paraların sokağa atılmadığını bir de ölçülemeyen hakikaten yüzlerce binlerce vatandaşımızın canına mal olan, özürlü kalmasına yol açan, Allah'a şükür bu yollar yapıldı. Bunlar yeterli değil çünkü çok hızlı gelişiyoruz. Bunlarında yetmeyeceğini anlayarak İzmir ve İstanbul Otoyolunun temelini attık. İnşallah 5 yıl sonra bu otoyol da bitecektir” dedi. Konuşmaların ardından pazar yerinin temeline ilk harç döküldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.