banner271

AKHİSAR'DA GENÇ GİRİŞİMCİLERE SERTİFİKA

Akhisar Belediyesi, KOSGEB ve Bakkallar Odası'nın ortaklaşa düzenlediği girişimcilik eğitimine katılan 30 girişimci adayın törenle sertifikaları verildi.

AKHİSAR'DA GENÇ GİRİŞİMCİLERE SERTİFİKA

AKHİSAR'DA GENÇ GİRİŞİMCİLERE SERTİFİKA

Akhisar Belediyesi, KOSGEB ve Bakkallar Odası'nın ortaklaşa düzenlediği girişimcilik eğitimine katılan 30 girişimci adayın törenle sertifikaları verildi.

Akhisar Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen sertifika törenine Belediye Başkanı Salih Hızlı, KOSGEB Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, Bakkallar Odası Başkanı Zafer Kara, Hizmet Birliği Müdürü Recep Özçevik eğitime katılan 17’si kadın toplam 30 girişimci adayı katıldı.

Törende konuşma yapan KOSGEB Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, iş hayatındaki tecrübelerden yola çıkarak bir işletmenin başarısının önündeki en büyük engelin tereddüt olduğunu vurguladı. Tüysüz; “Girişimcilik eğitimine katılmanız ve iş hayatına girme konusunda gösterdiğiniz iradeden dolayı sizleri tebrik ediyorum. Umuyorum bu girişimleriniz sonuçsuz kalmaz, işletmelerini kurar gerçekten Akhisar’ın ülkemizin kalkınmasına gelişmesine sizlerde umut vermiş olursunuz. Bu noktada hem Belediye'mize hem de Bakkallar Odası'na çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de girişimcilik konusunda KOSGEB çok ciddi bir seferberlik başlattı. 96’lı yıllarda başlattığımız girişimcilik eğitimleri 2010 yılına kadar yaklaşık 6 ila 7 bin kişiyi hedef aldık ve 2010 yılı içerisinde bu sayı 10 binlere ama 2011 yılı içerisinde 50 binlere ulaştı. Bu Ticaret Odalarımızın, Belediyelerimizin, Bakkallar Odamızın, Esnaf Odalarımızın oluşturduğu sinerji ile yaptığı iş biriliği ile bu başarıyı elde ettik. Dolayısıyla Türkiye genelinde bu yoğun işbirliğinin Akhisar’ımızda da ciddi kabul görmüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Girişimci adaylarına tavsiyelerde bulunan Tüysüz, "Eğer işletmenizi kurarlarken kafanızda şüpheler varsa, tereddütler varsa onları gidermeden işletmelerinizi kurmayınız. Tereddüt gerçekten başarıya olan inancınızı zayıflatacak, tüm çabanız başarısızlık üzerinde harcanır ve başarısızlık da sizler için kaçınılmaz olacaktır. Onun için tüm tereddütlerinizi kafanızdan gidermeniz ve iş planınıza inanmanız gerekiyor. Öncelikle başaracağınıza inanmanız gerekiyor. Eğer kendinize güveniyorsanız, başaracağınıza inanıyorsanız tüm zorlukları aşacaksınız. Ama inanın başarı çok kısa yollarla elde edilen bir şey değildir. Çok uzun bir yol, uzun bir süreç, yoğun bir çaba, ciddi bir iş disiplini, ciddi bir öz motivasyon sizde olmalı ve bunu da sürekli hale getirmeniz gerekmektedir.” dedi.

Hizmet Birliği Müdürü Recep Özçevik, Manisa merkez ve ilçelerde toplam 39 eğitimin tamamlandığını, bir eğitimin halen devam etmekte olduğuu ve 2012 yılında da eğitimlerin açılmaya devam edeceğini söyledi. Akhisar Belediyesi ve Bakkallar Odası’nın ortaklaşa düzenlediği bu üçüncü eğitim programının yüzde 80’ine katılım sağlayıp sertifikalarını alan girişimcilerin eğitim sonrası işyerlerini açmaları halinde; işletme kuruluş desteği olarak 5 bin TL, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği olarak 10 bin TL, işletme gideri desteği olarak aylık bin TL ve toplam 12 bin TL olmak üzere genel toplamda 27 bin TL hibe destek vereceğini, alacakları makine, teçhizat için sabit yatırım desteği adı altında faizsiz, ilk 2 yıl ödemesiz 70 bin TL teminat mektubu karşılığı kredi kullanabileceklerini ifade etti. Ayrıca yeni girişimci desteği için destekleme oranının yüzde 70 olduğunu, girişimcinin kadın veya özürlü olması durumunda bu oranın yüzde 10 artırılarak yüzde 80 olduğunu kaydetti. Özçevik, bu zamana kadar yeni girişimci desteği kapsamında 2 milyon 814 bin 887 TL hibe ve 1 milyon 873 bin 932 TL kredi olmak üzere toplam 4 milyon 688 bin 819 TL'nin taahhüt altına girildiğini ve 894 bin 54 TL hibe ve 554 bin 317 TL kredi olmak üzere toplam 1 milyon 448 bin 372 TL’nin aktif olarak kullandırıldığı bilgisini verdi. Bu rakamlarla yeni girişimci desteği konusunda Manisa’nın Türkiye’de birinci sırada olduğunu kaydeden Özçevik, desteğe başvurmak isteyen adayların en kısa zamanda işletmelerini kurarak iş planlarını KOSGEB’e vermelerini gerektiğini bildirdi.

Girişimclik konusunda Akhisar’ın ülke ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Salih Hızlı ise, “Bugün üçüncü sertifika törenimizde bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu bizler için bir başarıdır. Akhisar girişimcilik konusunda Türkiye ortalamasının hayli üzerinde görünmektedir ve bu da bizleri sevindirmektedir. Katılım yüksek olduğu gibi bu katılımın, eğitimin girişime dönüşmesi oranı da ülkemizin hemen hemen iki katıdır. Bu da Akhisar’ın ne kadar dinamik bir yapısı olduğunu göstermektedir. Bu girişimciliğe verdiğimiz değer ayrıca Manisa ilimizde de birinciliği elimizde bulunduruyoruz. Ayrıca girişimcilik eğitimi alanların arasında bayanların çokluğunu da ayrıca bizlere büyük umut vermektedir. Aldığınız bilgiler doğrultusunda algılarınız da değişti. Ticarete ilişkin objektif kuralları yerine getirerek bu eğitiminizi girişime dönüştüreceksiniz. En büyük arzumuz da bunu başarabilmenizdir. Bu yürekli girişimlerinizi bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz” dedi. Konuşmaların ardından 17'si kadın toplam 30 girişimci adayına eğitim sertifikaları verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.