AKHİSAR ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞI İÇİN YENİ PROJE

"Zeytinyağı Üretiminde Sürdürülebilirliğin ve Rekabetçiliğin Güçlendirilmesi" isimli projenin açılış toplantısı Akhisar Ticaret Borsası'nda yapıldı.

AKHİSAR ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞI İÇİN YENİ PROJE

AKHİSAR ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞI İÇİN YENİ PROJE

"Zeytinyağı Üretiminde Sürdürülebilirliğin ve Rekabetçiliğin Güçlendirilmesi" isimli projenin açılış toplantısı Akhisar Ticaret Borsası’nda yapıldı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Akhisar Ticaret Borası, Akhisar TSO ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ile birlikte yürütülen "Zeytinyağı Üretiminde Sürdürülebilirliğin ve Rekabetçiliğin Güçlendirilmesi" isimli projenin açılış toplantısı Akhisar Ticaret Borsası’nda yapıldı.

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından desteklenen projenin açılış toplantısına Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Emin Demirci, Akhisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fettah Gürmen, Akhisar TSO Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Birel, ZEKA Genel Sekreter Dr. Yılmaz Özen ile ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Akhisar Ticaret Borsası Meclis Salonu’nda proje koordinatörü Güvenç Özer moderatörlüğünde, proje başuzmanı Yard. Doç. Dr. Funda Gençler ve proje uzmanı Yard. Doç. Dr. Harun Çoban katılımcılara projenin sunumunu gerçekleştirdiler. Sunum öncesinde bir konuşma yapan Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, "Bu projedeki başlıca amacımız; zeytinyağı üreticilerimizin üretimlerini daha sürdürülebilir kılmak için araştırmalar yaparak, bölgesel potansiyeli harekete geçirmek. Ayrıca zeytinyağı üreticilerimizin ortak hareket edebilme çabalarına katkı sağlayarak, sonuç odaklı politika diyaloğunu geliştirmektir. Önümüzdeki süreçte de bu amaçların gereği zeytinyağı üreticilerimiz ile bir araya geleceğimiz gibi, üniversitelerimiz, il, ilçe Tarım Müdürlüklerimiz, belediyelerimiz, Çevre Orman Müdürlüğümüz, zeytin ile ilgili çalışan örgütlerimiz, zeytinyağı alıcılarımız gibi kurum ve kuruluşlarla müşterek çalışmalar gerçekleşecektir. Umuyorum ki, bütün paydaşlarımızın katkıları ile bu faaliyetlerimiz hedefi olarak belirlenen zeytinyağı sektörümüzün rekabet gücünü kalite ve maliyet faktörleri dikkate alınarak arttırılacak, hem de zeytinyağı üretimi sırasında ortaya çıkan tehlikeli atıkların tahliyesine ilişkin en uygun çözümler geliştirilecektir." dedi.

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Demirci, bu projeyle Akhisar zeytinini rekabet edebilir niteliklere kavuşturulmasını sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "Akhisar’da üretilen zeytin ve zeytinyağının dünyada tanınmasını arzu ediyoruz. Bunun için diğer ülkelerle rekabet edebilmemiz için maliyet faktörlerini dikkate alarak üreticimizin bazı alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor. Özellikle teknolojik alanda yeni uygulamalara geçmemiz gerekiyor. Projemiz bu uygulamaların kaynağı olacaktır. Akhisar zeytinini dünya markası yapmak istiyorsak, çalışmalarımızı da bu yönde yoğunlaştırmalıyız. Bugüne kadar yaptığım yurt dışı seyahatlerimde rekabet ettiğimiz ülkelerin bu uygulamalara çoktan geçmiş olduğunu gördüm. Biz de bir an önce çevresel sorunları da dikkate almak kaydıyla, iki fazlı üretime geçmeliyiz. Projeye bu açıdan bakıldığında bölgemiz için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır." diye konuştu. Konuşmaların ardından proje başuzmanı Yard. Doç. Dr. Funda Gençler katılımcılara projeyi tanıttı. Açılış toplantısına katılan üreticiler zeytin ve zeytinyağında yaşadıkları çevre, kalite ve markalaşma konularındaki sıkıntılar ile birlikte çözüm önerilerini dile getirdiler. Proje kurulu tüm sıkıntı ve çözüm önerilerini raporlanarak bu projenin çalışmalarına yön vereceğini katılımcılara ifade ettiler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.