AKÇAY;"KÖYLERİ DE MUHTARLARI DA PERİŞAN ETTİNİZ"

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada köy ve mahalle muhtarları ile ihtiyar heyetlerinin maaş ve özlük hakları sorunlarına değindi. MHP'li AKÇAY, "muhtarlara verdiğimiz sözleri tutmak için hazırladığım kanun teklifi komisyonlarda bekletilmektedir." dedi.

AKÇAY;


AKÇAY;“KÖYLERİ DE MUHTARLARI DA PERİŞAN ETTİNİZ”

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada köy ve mahalle muhtarları ile ihtiyar heyetlerinin maaş ve özlük hakları sorunlarına değindi. MHP’li AKÇAY, “muhtarlara verdiğimiz sözleri tutmak için hazırladığım kanun teklifi komisyonlarda bekletilmektedir.” dedi.

 

TBMM Genel Kurulunun oturumunda muhtarların maaş durumları ve özlük hakları konuşuldu. MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY konuyla ilgili yapmış olduğu konuşmada köy ve mahallelerde muhtarların vatandaş ile devlet arasında bir köprü olduğunu ancak bu görevleri karşılığında ücret ve özlük hakları bakımından hak ettikleri değeri göremediklerini söyledi.

MHP’li AKÇAY, muhtarlık hizmetlerinin verildiği büroların kira, elektrik, su, yakacak, telefon ve internet gibi masrafları ile kamu kurumlarıyla yapılan görüşmelerdeki ulaşım masraflarının da muhtarlarımıza ayrı bir yük getirdiğini ifade ettiği konuşmasında 440 TL’lik net maaşla muhtarların geçimlerini sağlayamadıklarını belirtti.

 

AKÇAY AKP’nin Muhtarlara Verdiği Vaatleri de Sorguladı
AKÇAY konuşmasında 53 bin muhtarın asgari ücretin ve açlık sınırının altındaki maaş aldığını belirterek muhtarlarla ilgili AKP’nin seçim beyannamesinde yer alan ancak gerçekleşmeyen vaatleri sorgulayan AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: Son olarak 2011 seçim beyannamesinde şu ifadeler vardır: ‘Köy Kanunu yeniden hazırlanacak, köy yönetimlerinin görev ve yetkileri artırılacak, mali kaynakları güçlendirilecek ve köy muhtarlarının özlük hakları iyileştirilecektir.’ Peki şimdi soruyorum: Yeni köy kanunu nerededir? Muhtarların özlük haklarını ne zaman iyileştireceksiniz? Bırakın görev ve yetki arttırmayı, bu vaatleri yerine getirmeyi, köyleri kaldırıp mahalle yaptınız. Köyleri de muhtarları da perişan ettiniz.” 

MHP’li AKÇAY muhtarların ve ihtiyar heyetlerinin maaşları ve özlük haklarını düzenleyen bir kanun teklifinin komisyonda bekletildiğini, bu kanun teklifinin bir an önce Genel Kurul gündemine alınarak yasalaşması gerektiğini söyledi. AKÇAY kanun teklifinde yer alan düzenlemeleri belirttiği konuşmasına şöyle devam etti:

“- Köy ve mahalle muhtarlarına her yıl belirlenen brüt asgari ücret tutarında, köy ve mahalle ihtiyar heyeti üyelerine ise asgari ücretin yüzde 25'i oranında her ay "Huzur Hakkı" ödeneği verilmelidir.

- Emekli aylığı alan muhtarların, bu teklifimiz gereğince alacakları ödenek nedeniyle emekli aylıklarının kesilemeyeceği hüküm altına alınmalıdır.

- Kanun teklifimizle köylere İl Özel İdareleri tarafından Köy Odası yaptırılması ve Köy Odalarının zaruri giderlerinin İl Özel İdaresi bütçesinden ödenmesi öngörülmektedir.

- Mahalle muhtarlıkları hizmet bürolarının belediyeler tarafından muhtarlara tahsis edilmesi ve bu büroların zorunlu giderlerinin ilgili belediye tarafından karşılanması düzenlenmektedir. Belirtmek isterim ki Manisa Belediyesi mahalle muhtarlarının bürolarının tamamını yeniden düzenlemiş ve bunu başarmıştır.

- Belediyeler tarafından verilen toplu taşıma hizmetlerinden ve görev yaptıkları il sınırı içinde Demiryollarına ait trenlerden ücretsiz yararlanması amaçlanmaktadır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.