AKÇAY: "TORBA KANUN TASARISI AMACINDAN SAPTI"

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Görünen odur ki, bu torba kanun tasarısı görüşmeleri artık çığırından çıkmak üzeredir, bunu yapan da AKP’dir” dedi.

AKÇAY:

AKÇAY: "TORBA KANUN TASARISI AMACINDAN SAPTI"

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Görünen odur ki, bu torba kanun tasarısı görüşmeleri artık çığırından çıkmak üzeredir, bunu yapan da AKP’dir” dedi.    

 

 

Plan ve Bütçe Komisyonunda ve TBMM Genel Kurulunda,  Torba Kanun görüşmelerinin iki aydır devam ettiğini söyleyen Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Torba tasarı, 2010 Temmuz ayı içerisinde Başbakan Erdoğan tarafından “ Vergi, sigorta vesair kamu borcu olan vatandaşların borçlarını yapılandıracağız.” diye 12 Eylül Anayasa referandumunda propaganda malzemesi yapılarak kamuoyuna açıklanmıştır. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bunu sevinçle karşıladık. Çünkü biz, 2008 yılından bu yana, kanun teklifleriyle, Mecliste yaptığımız konuşmalarla, soru önergelerimizle, vatandaşımızın, işçimizin, esnafımızın, sanayicimizin, tüm insanlarımızın borçluluk durumunu dile getirdik. O yüzden biz bu torba tasarıya daha gelir gelmez, baştan olumlu baktık.” dedi.   Torba Kanun Tasarısı Hakkında AK Parti Hükümetinin iyi niyetli olmadığını söyleyen AKÇAY, “ Hükümet iyi niyetli değildir. Çünkü Vatandaşın borçlarıyla ilgili olarak normalde yirmi, otuz maddeyle gelecek bir tasarıyı AKP Hükümeti, yüz on üç madde hâlinde Plan ve Bütçe Komisyonuna getirmiştir. Plan ve Bütçe Komisyonundan bu tasarı alt maddelerle birlikte yaklaşık 280 madde olarak çıkmıştır. Alt komisyon tutanakları burada, üst komisyon tutanakları burada, kimlerin ne konuştuğu, kaç saat konuştuğu burada, kimlerin kaç adet önerge verdiği de burada. Bunların hepsini topladığınızda çıkan sonuç şudur: Bu torba tasarının çıkmasını Adalet ve Kalkınma Partisi ve iktidar engellemektedir.” diye konuştu. Torba Kanun Tasarısının toplumun beklentilerini karşılayamadığının söyleyen MHP’li Akçay sözlerini şöyle sürdürdü: “ Torba Kanun Tasarısı yaklaşık 218 maddeden oluşmaktadır. Bizim bu tasarıda muhalefet ettiğimiz kırk- elli madde vardır. Torba Kanun Tasarısının olumlu yönlerini destekliyoruz. İyileştirilmesini istediğimiz düzenlemeler de vardır. Bu tasarı; otuz altı ay bir taksitlendirme getiriliyor. Biz bunun, bu sürenin yetersiz olduğunu söylemeyelim mi? Vatandaşlarımız bunu yetersiz görüyor, taksit sayısını yetersiz görüyor, demeyelim mi? Bu tasarı yıllarca vergisini düzenli ödeyen vatandaşlarımızı cezalandırmıyor mu? Onlara bir jest yapalım dedik, önerge verdik. Kabul edilmedi. Bu tasarıda Çiftçinin Ziraat Bankasına olan borçları neden yok? Çiftçinin tarım kredi kooperatiflerine olan borcu neden yok? Esnafın Halk Bankasına olan borcu neden yok? Bu tasarı AKP’li milletvekillerinin övündükleri kadar da geniş kapsamlı değildir.”   

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.