AKÇAY; ''ÖZDAĞ AÇIKLAMALARIYLA EKONOMİDEN SINIFTA KALDI''

Mhp Manisa Milletvekili Erkan Akçay açıklamalarda bulundu.

AKÇAY; ''ÖZDAĞ AÇIKLAMALARIYLA EKONOMİDEN SINIFTA KALDI''

AKÇAY; ''ÖZDAĞ AÇIKLAMALARIYLA EKONOMİDEN SINIFTA KALDI''

Mhp Manisa Milletvekili Erkan Akçay açıklamalarda bulundu.

Mhp Manisa Milletvekili Erkan Akçay şunları kaydetti; ''Başbakan Erdoğan ve İmralı Canisi’nin PKK açılımı çerçevesinde Güneydoğu’da ve Manisa’da akil adamlık yapan AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ şimdi de ekonomi uzmanlığına soyunduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Manisa’daki bazı gazetelerde yer alan ‘14 Mayıs 2013’te IMF’e ödenen son borç taksiti Ocak 2005’te AKP’nin IMF ile imzaladığı 19 uncu Stand-by Anlaşmasından kaynaklanan 10 milyar dolarlık borcun son taksitidir. Yani AKP,  IMF’e kendi aldığı borcun son taksitini ödemiştir. 2005 yılında imzaladığınız 19. Stand by anlaşması çerçevesindeki borçlarınızı ödediğiniz için sizi alkışlayalım. Peki sizin döneminizde artan iç ve dış borcu ve vatandaşlarımız borçları konusunda siz ne yapacaksınız?” şeklindeki beyanatımdan rahatsız olan ve bize cevap vermeye çalışan AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “ Biz hükümete geldiğimizde IMF’e borcumuz 23,5 milyar dolardır. Bunun 10 milyarını biz aldıysak, 13,5 milyar dolarını iktidar ortağı olduğunuz dönemde siz almadınız mı? Aslında Akçay bu açıklaması ile 13 milyar dolar borcu kendilerinin yaptığını da açıklamış oldu.’ diyor. Anlaşılan Sayın Özdağ AKP’nin ne zaman iktidara geldiğini bilmemektedir. AKP 3 Kasım 2002 seçimleriyle iktidara gelmiştir. AKP’nin iktidara geldiğinde IMF’e olan borç 23,5 milyar dolardır. AKP Hükümeti ise 2005’te IMF ile 19 uncu Stand-by Anlaşmasını imzalayarak 10 milyar dolar borç almıştır.  Bizim açıklamamızı talihsiz olarak nitelendiren Sayın Özdağ’ın bu açıklaması en basit deyimiyle pot kırmaktır. ” dedi.

AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ı eleştiren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Sayın Özdağ, ‘Önemli olan borç yapmak değil ödeyebilmektir. IMF’e borcu biz bitirdik. IMF’ye de borç para verdik. Akçay bütün bunlara teşekkür edeceğine kalkmış, “Sizde borç aldınız” diyor. Sizde aldınız üstelik aldığınızı ödeyemediniz sizin borcunuzu da biz ödedik.’ demektedir. Sayın Özdağ bilmelidir ki, IMF’e olan borçlar vadelidir. Borcun vadesi gelince ödenir. MHP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde IMF’e vadesi gelen 6 milyar dolarlık borç ödenmiştir. Dolayısıyla MHP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde vadesi gelen IMF borçları ödenmiştir. IMF’e olan borçların ödenmemesi gibi bir durum yoktur. ''
AKP’li Özdağ’ın muhalefeti hazmedemediğin söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, ‘İster iktidar ister muhalefet olsun herkes yapılanları alkışlamak zorundadır. Muhalefet yapılanları alkışlamak yapılamayanları da alkışlama sanatıdır.’ demektedir. Anlaşılan Sayın Özdağ’ın muhalefete tahammülü yoktur. Sayın Özdağ, muhalefet ile şakşakçılığı birbirine karıştırmaktadır. İktidar yaptıklarını nasıl anlatıyorsa, muhalefet de yapılanları, yapılmayanları veya yanlış yapılanları da aynı şekilde eleştirir. Zira benim kamuoyunda yer alan açıklamam, ‘ 2005’te AKP’nin IMF ile imzaladığı 19 uncu Stand-by Anlaşmasından kaynaklanan 10 milyar dolarlık borcun son taksitidir. Yani AKP,  IMF’e kendi aldığı borcun son taksitini ödemiştir. 2005 yılında imzaladığınız 19. Stand by anlaşması çerçevesindeki borçlarınızı ödediğiniz için sizi alkışlayalım. Peki sizin döneminizde artan iç ve dış borcu ve vatandaşlarımız borçları konusunda siz ne yapacaksınız?” şeklindedir. Anlaşılan Sayın Özdağ, bizim açıklamamızı okumamış. Sayın Özdağ’a açıklamamızı tekrar okumasını tavsiye ediyorum. Sayın Özdağ eğer bir şeylere cevap vermek istiyorsa AKP döneminizde artan iç ve dış borcu ve vatandaşlarımız borçları konusunda siz yapacakları sorusuna cevap vermelidir. Ayrıca IMF’e borcumuzu ödedik, şimdi borç veren ülke konumuna geldik diyen Sayın Özdağ’a sormak gerekir: Ka­mu­ya ait bu var­lık­la­rı­n sa­tı­şın­dan 38 mil­yar do­lar­lık ge­lir el­de edil­miştir. IMF’e olan borcu garip gurebanın hakkı olan devletin mallarını satarak mı ödediniz? Bu özelleştirmelerden kaçını kimlere çektiniz? IMF’e ne zaman borç verdiniz?” diye sordu.   
AKP’li Özdağ’a yüklenen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Türkiye’nin toplam dış borç stoku 2002’de 130 milyar dolardan, 2012’de 337 milyar dolara yükselmiştir.   2002’deki 155 milyar TL olan iç borç da 2012 sonu itibarıyla 408 milyar TL’ye yükselmiştir. Vatandaşın kredi borcu tam 43 kat artmıştır. 2002 yılında 6.6 Milyar TL olan vatandaşın bankalara tüketici kredileri ve kredi kartı toplam borcu 282.6 Milyar TL’ye ulaşmıştır. Bireysel kredi kartı borçları 72 milyar TL’ye ulaşmış olup, kredi kartı sayısı 55 milyon civarındadır. Kredi kartı limitleri son 6 yılda 3 kat artmıştır. Sayın Özdağ, bizim bunları eleştirmemizden rahatsız mı olmaktadır.” diye sordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.