banner278

AKÇAY: "MANİSA VE İZMİR'İN U-20 DÜNYA FUTBOL ŞAMPİYONASI'NDAN ÇIKARTILMASI TAMAMEN SİYASİDİR"

FIFA'nın düzenlediği U-20 Dünya Futbol Şampiyonası'nın yapılacağı iller arasından Manisa ve İzmir'in çıkartıldığı iddialarıyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Bu kararlar ile Ege cezalandırılmak mı istenmektedir?" dedi.

banner292
AKÇAY:

AKÇAY: “MANİSA VE İZMİR’İN U-20 DÜNYA FUTBOL ŞAMPİYONASI'NDAN ÇIKARTILMASI TAMAMEN SİYASİDİR”

FIFA’nın düzenlediği U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’nın yapılacağı iller arasından Manisa ve İzmir’in çıkartıldığı iddialarıyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Bu kararlar ile Ege cezalandırılmak mı istenmektedir?” dedi.

Akçay, soru önergesinde Bakan Kılıç’a, “Türkiye Futbol Federasyonu U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için ne zaman başvurmuştur? FIFA tarafından bu organizasyon Türkiye’ye hangi tarihte verilmiştir? U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapması düşünülen 11 il arasında Manisa ve İzmir’in de yer aldığı, daha sonra Manisa ve İzmir’in bu listeden çıkartıldığı yönündeki iddialar doğru mudur? Eğer doğruysa Manisa ve İzmir hangi tarihte bu listeden çıkartılmıştır? U-20 Dünya Futbol Şampiyonası hangi illerde yapılacaktır? U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’nın yapılacağı illerde ve statlarda FIFA ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hangi kriterler aranmaktadır? Manisa ve İzmir’de bu kriterler mevcut mudur? Eğer mevcut ise 2005 Universiade Olimpiyatları’ndan yüzünün akıyla çıkmış olan Manisa ve İzmir’in bu listeden çıkartılmasının gerekçesi nedir? Bu karar ile Manisa ve İzmir, hatta tüm Ege cezalandırılmak mı istenmektedir? U-20 Dünya Futbol Şampiyonası pek çok ülke televizyonundan canlı yayınlanmaktadır. 2020 EXPO'ya aday olan İzmir’in bu organizasyon listesinden çıkartılarak büyük bir tanıtım fırsatının kaçırıldığı yönündeki eleştirilere katılıyor musunuz? Manisa ve İzmir’i U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’nın yapılacağı illere dahil etmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Akçay’ın soru önergesini cevaplandıran Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şu açıklamayı yaptı: “Türkiye Futbol Federasyonu tarafından U-20 Dünya Kupası’nın Türkiye’de yapılması için FIFA’ya Ocak 2011’de başvurulmuştur. FIFA U-20 Dünya Kupası’nın Türkiye’de yapılmasında dair kararını 3 Mart 2011 tarihinde açıklanmıştır. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından FİFA’ya sunulan adaylık dosyasında İstanbul, Bursa, İzmir, Manisa, Gaziantep, Şanlıurfa, Kayseri, Trabzon, Rize ve Antalya illeri turnuvanın düzenleneceği şehirler olarak belirtilmiştir. FIFA Ağustos-Eylül 2011 döneminde incelemeler yapmış ve yapılan incelemeler sonucunda turnuvaya aday olan on il arasından tercihlerini yapmıştır. Buna göre FIFA Organizasyon Komitesi’nin 14 Şubat 2012’de aldığı karar doğrultusunda FIFA U-20 Dünya Kupası’na İstanbul, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Trabzon ve Antalya ev sahipliği yapacaktır. FIFA öncelikle federasyonların aday göstermiş olduğu şehirlerde altyapısal özellikleri dikkate alarak, turnuva takvimine göre her müsabaka günü ardı ardına iki müsabaka oynanabilecek stadyumları incelemektedir. Stadyumlarda aranan birinci koşul ise, dört takımın aynı anda stadyumda bulunması gerekliliği nedeniyle dört soyunma odasına sahip olmalarıdır. FIFA, bu koşul sağlandığı takdirde turnuvaya katılan dört takımın, müsabaka hakemlerinin ve FIFA yetkililerinin konaklayabileceği 4 ve 5 yıldızlı otellerin ve takımların sorunsuz bir şekilde antrenman yapmalarına imkan sağlayacak antrenman tesislerinin bulunmasını şart koşmaktadır. TFF, adaylık başvuru dosyasını hazırlarken öncelikli olarak iki müsabakanın ardı ardına oynanabilmesi yerine birbirine yakın şehirlerde aynı anda iki müsabaka oynanabilmesi stratejisini seçmiştir. Bununla birlikte insan kaynağı, TV prodüksiyonu, biletler ve diğer altyapısal maliyetler nedeniyle bu strateji kabul edilmemiştir. FIFA U-20 Dünya Kupası Organizasyonu, FIFA’ya ait bir organizasyondur. FIFA, bu organizasyonu üstlenecek ülkeyi ve şehirleri seçerken belirlemiş olduğu temel gereksinimleri sağlayan şehirleri tercih etmiştir. Organizasyon, konaklama ve sportif masraflar FIFA tarafından karşılanmaktadır. Altı grup için altı şehir ve yedinci şehir olarak Rize tercihi (yeni bir stadyumu olup, dört soyunma odasına sahiptir) yapılmıştır.”

Bakan Kılıç’ın verdiği cevapları değerlendiren Akçay, “Sayın Bakanın cevaplarından anlaşıldığına göre Manisa’nın bu organizasyondan çıkartılma gerekçesi Manisa 19 Mayıs Stadyumu’nun dört adet soyunma odasının olmamasıdır. Sayın Bakan İzmir’in bu organizasyondan çıkartılma gerekçesini söyleyememiştir bile. Manisa ve İzmir FIFA’nın düzenlediği 2005 Universiade Olimpiyatları’ndan yüzünün akıyla çıkmıştır. O zaman dört soyunma odası istenmiyordu da şimdi mi istenmektedir? U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’nın yapılacağı iller listesinde yer alan Manisa ve İzmir’in vali ve belediye başkanlarından Futbol Federasyonu tarafından güvence mektubu alınmıştır. Manisa’nın U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’nın yapılacağı iller listesinden çıkartılma gerekçesi eğer sadece iki adet soyunma odası ise bu garantiyi veren Manisa Belediyesi ve Manisa Valiliği bu iki soyunma odasını hemen yapardı. Ayrıca İzmir’in U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’nın yapılacağı iller listesinden çıkartıldığının açıklamasını birilerinin yapması gerekir. Bu tamamen siyasi bir tercihtir. Manisa ve İzmir’in bu listeden çıkartılmasının sorumluluğu hükümete aittir. U-20 Dünya Futbol Şampiyonası’nın yapılacağı iller listesinden Manisa ve İzmir’in çıkartılması sonucunda turnuvanın yapılacağı iller arasında Ege Bölgesi’nden hiçbir il yer almayarak. adeta Ege Bölgesi cezalandırılmıştır.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.