banner278

AKÇAY, İZMİR'DEKİ ÇİVİLİ SOPALILAR KİM DİYE SORDU

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay İzmir'de polislerle aynı fotoğraf karesinde yer alan eli çivi sopalı kişilerle ilgili olarak İçişleri Bakanının yazılı cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Akçay önergesinde İçişleri Bakanına Taksim Gezi Parkında başlayan orantısız şiddet kullanımından itibaren bugüne kadar yaşanan olaylar nedeni ile istifa etmeyi düşünüp düşünmediğini sordu.

banner292
AKÇAY, İZMİR'DEKİ ÇİVİLİ SOPALILAR KİM DİYE SORDU

AKÇAY, İZMİR'DEKİ ÇİVİLİ SOPALILAR KİM DİYE SORDU

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay İzmir’de polislerle aynı fotoğraf karesinde yer alan eli çivi sopalı kişilerle ilgili olarak İçişleri Bakanının yazılı cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Akçay önergesinde İçişleri Bakanına Taksim Gezi Parkında başlayan orantısız şiddet kullanımından itibaren bugüne kadar yaşanan olaylar nedeni ile istifa etmeyi düşünüp düşünmediğini sordu.

 

Taksim Gezi Parkındaki ağaç kesimlerine yönelik başlayan protesto gösterileri ülkemizin dört bir yanına dağılırken geçtiğimiz günlerde İzmir’den gelen bir fotoğraf kamuoyu gündeminde büyük bir etki ortaya çıkardı.

İzmir’de Gezi Parkı projesini protesto gösterilerinde eli çivi sopalı polislerin kim olduğu sorusu kamuoyunda hızla yayılmaktadır. İzmir Emniyet Müdürü ve İzmir Valisi konuya ilişkin farklı açıklamalar yapmıştır. Emniyet Müdürü Ali Bilkay “Onlar sivil polislerdir. Mecbur kaldık. Güvenlik kontrolden çıkıyordu. Ben yazılı emir verdim. Ama bazıları yelek giymemiş.” açıklamasında bulunurken vali Mustafa Toprak “Eli sopalı polis olmaz. Polisin kullandığı enstrüman bellidir. Bu görüntülerle polise, devlete olan güveni bozamayız.” ifadelerini kullanmıştır.

Emniyet müdürü ve valinin birbiriyle çelişen bu açıklamaları kamuoyundaki tartışmaları alevlendirirken bu kişilerin kim olduğuna dair sorular cevap bulamamıştır. Konu ile ilgili olarak dün İçişleri Bakanının cevaplaması bir soru önergesi veren MHP Manisa milletvekili Erkan Akçay, “görüntüler faşist Mussolini döneminin kara gömleklilerini ve Nazi Almanya’sındaki Hitler’in SS birliklerini hafızalarda canlandırmıştır” dedi.

Önergesinde İstanbul Gezi Parkı’na yapılması planlanan alışveriş merkezine yönelik protestolar ülkemizin dört bir yanına yayıldığını belirten Akçay bu protesto gösterilerinde bulunan vatandaşlara yönelik aşırı sert müdahalelerin toplumda infiale yol açtığını ifade etti. Akçay önergesine şöyle devam etti: “İzmir’in Alsancak semtinde polislerle aynı karede yer alan çivili sopalı kişiler toplumda büyük bir tepki uyandırmıştır. Bu durum İtalya’daki faşist Mussolini döneminin kara gömleklilerini ve Nazi Almanya’sındaki Hitler’in “SS birlikleri”ni hafızalarda canlandırmıştır. İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay bu kişiler için “Onlar sivil polislerdir. Ben emir verdim. Ama yelek giymemişler” ifadeleri kullanmıştır.”

Akçay’ın önergesinde yer verdiği sorular şunlardır: “Ellerinde çivili sopalarla sokaklarda insan avı yapan, korku salan ve tahrik eden bu kişilerin sivil polis olduğu doğru mudur? Sivil polislerin ellerinde çivili sopalarla sokaklarda olmasının nedeni nedir? Bu kişiler olayların provoke edilmesini mi amaçlamıştır? Sivil polislerin ellerinde çivili sopalarla sokaklara çıkması Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile polisin görev alanını düzenleyen diğer hukuki mevzuata uygun mudur? Uygun değilse İzmir Emniyet Müdürü için herhangi bir soruşturma veya inceleme başlatılmış mıdır; bu işlemlerin sonunda İzmir Emniyet Müdürünün görevden alınması söz konusu mudur? Ellerinde çivili sopalarla görünen bu kişiler polis değilse bu kişilerin kimlikleri tespit edilmiş midir? Ellerinde çivili sopalarla görünen bu kişiler polis değilse İzmir Emniyet Müdürünün onları sivil polis olarak açıklamasının sebebi nedir? Olayları yatıştırıp önlemekle görevli kamu görevlilerin bu şekilde görevlendirmelerinin yol açacağı toplumsal travmanın devlet-vatandaş ilişkilerini sabote edebileceğini düşünüyor musunuz? Taksim Gezi Parkında başlayan orantısız şiddet kullanımından itibaren bugüne kadar yaşanan olaylar nedeni istifa etmeyi düşünüyor musunuz?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.