AKÇAY: "2012 BÜTÇESİ TUTMAYACAK"

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 2012 bütçesinin tutmasının mümkün olmadığını söyledi.

AKÇAY:

AKÇAY: “2012 BÜTÇESİ TUTMAYACAK”

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 2012 bütçesinin tutmasının mümkün olmadığını söyledi. 

2012 yılı bütçe gerçeklemeleri üzerine değerlendirmelerde bulunan Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “AKP Hükümetlerinin hazırlamış olduğu bütçelerden hiçbiri tutmadığı gibi 2012 bütçesinin de tutması mümkün değildir.  Nitekim,  2012 Merkezi yönetim bütçe görüşmeleri sırasında 2012 bütçesinin gerçekçi olmadığını, bütçenin öngörülenden daha fazla açık vereceğini, hatta bütçenin ölü doğduğunu söylemiştik. Ancak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bizim bu uyarılarımızı dikkate almayan Maliye Bakanı Şimşek 2012 bütçe hedeflerinin gerçekleşemeyeceğini bizzat kendisi kamuoyuna açıklamıştır.” dedi. 

Vergi gelirlerindeki düşüşe dikkat çeken MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “  Vergi gelirleri ekonominin göstergesi niteliğindedir. 2010 yılında vergi gelirlerinde tahsilat/ tahakkuk oranı yüzde 84,8, 2011 yılında yüzde 84,1 iken 2012 yılında bu oran yüzde 69,9’a düşmüştür. Vergi gelirindeki tahsilat/ tahakkuk oranın düşmesi sonucu 2012 yılında toplanan vergi gelirleri de beklenen oranda artmamıştır. Nitekim, 2012 Ocak- Haziran döneminde Ekonominin göstergesi niteliğindeki vergi gelirindeki artış büyüme ve enflasyonun çok altında kalmış ve sadece % 6,89 oranında artmıştır. Oysa vergi gelirlerindeki artış enflasyon ve büyüme dikkate alındığında % 18,12 olması gerekmektedir.” dedi.

2012 bütçesinin gerçekleşme hedeflerinden çok uzaklaştığını söyleyen MHP’li Akçay, “2012 yılı Ocak- Haziran döneminde bütçe gelirleri 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarken bütçe giderleri ise yüzde 17,9 oranında artmıştır. 2011 yılının ilk altı ayında bütçe 25,3 milyar TL faiz dışı fazla vermiş iken 2012 yılının ilk altı ayında 19,6 milyar TL faiz dışı fazla vermiştir. Vergi geliri % 6,89 oranında artarken faiz hariç bütçe giderleri yüzde 18,1 oranında artmıştır. Bunun sonucu olarak da 2011 yılı Ocak- Haziran döneminde bütçe 2,9 milyar TL fazla verir iken 2012 yılı Ocak- Haziran döneminde bütçe 6,7 milyar TL açık vermiştir.” dedi.

2012 bütçesinin tutmayacağının anlaşılması üzerine bütçeye ek ödenek sağlamak amacıyla Maliye Bakanlığında çeşitli çalışma gruplarının oluşturulduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “  2012 bütçesinin tutmayacağı çok önceden anlaşılmıştır. 2012 bütçesinin tutmayacağının anlaşılması üzerine Maliye Bakanlığında bütçeye yeni kaynak sağlamak amacıyla çeşitli çalışma grupları oluşturulmuştur. bu çalışma grupları yaklaşık iki ay çalışmalarına devam etmişlerdir. Harcamalardaki kesintilerle bütçe hedeflerini tutturamayacağını anlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir televizyon programına çıkarak 2012 bütçesinin tutmayacağını söyleyerek yapacağı zamlara kılıf aramaktadır.” dedi.
2012 yılında yeni vergi zamları olmayacağını söyleyen Maliye Bakanının yeni zamlara yöneldiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “  Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı taslak pakette otomotivdeki ÖTV ve MTV’nin yanı sıra tapu harcı gibi kalemlere yeni zamların yer aldığı bilinmektedir. Geçen yıl yapılan ancak sigaranın vergisi yüzde 65'ten 69'a çıkarılmasına ilişkin ÖTV artışının yürürlük tarihi 31 Aralık 2012’dir. ancak Yılbaşından önce yeni bir sigara zammı da hükümetin gündemindedir. İçkiye yeni zam  da gündeme getirilmiştir.  Gayrimenkul yatırım ortaklıklarındaki Kurumlar Vergisi istisnasının kaldırılmasına yönelik de çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla gerçekçi bütçe hedeflerini ortaya koymayan Maliye Bakanı bütçedeki açıkları kapatmak için yine garibanın elindeki ekmeğe göz dikmiştir. ” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.