banner278

AK PARTİLİ YURTTAŞ'TAN TURGUTLU MÜFTÜLÜĞÜ'NE ZİYARET

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Manisa Şubesi Başkanı Ümit Taydaş, 'Mavi kapak' kampanyasına destek verdi.

banner292
AK PARTİLİ YURTTAŞ'TAN TURGUTLU MÜFTÜLÜĞÜ'NE ZİYARET

AK PARTİLİ YURTTAŞ'TAN TURGUTLU MÜFTÜLÜĞÜ'NE ZİYARET

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Turgutlu Müftülüğü'ne atanan Nizamettin Doğan’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuran kurslarında yaş sınırlaması ve hafızlık yapmak için getirilen yaş engelinin kalkmasının Türk ahlak, ilim ve din anlayışına sağlayacağını düşündüğü yararları Turgutlu Müftüsü Nizamettin Doğan’la paylaşan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “İl ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak taşra teşkilatında başkanlıkça yürütülen hizmetlerin denetimiyle görevli ve en az 4 yıllık lisans düzeyinde dini yüksek öğrenim mezunları murakıplar atanabilecek. Vaiz, Kur'an kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin kayyım kadrolarından boş olanlara 657 sayılı kanunun 86. maddesi uyarınca yapılacak açıktan vekil atamalarında uygulanacak sınavla ilgili usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenecek. Yurt dışı din hizmetlerinin müşavirlik ve ataşeliklerle karşılanamadığı yerlerde din hizmetleri koordinatörlükleri kurulabilecek ve buralara din hizmetleri koordinatörü atanabilecek. Din hizmetleri koordinatörlüklerinin kurulacağı yerler, bu kadroya atanacaklarda aranacak nitelikler, bunların seçimi, görev süreleri, bunlara yapılacak ödemeler ve bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar ilgili bakanın teklifi ve Maliye Bakanlığı'nın görüşü üzerine Bakanlar Kurulu tarafından tespit edilecek. Yurt dışı aylığı ise herhangi bir vergiye tabi tutulamayacak” dedi.

Selendi’de 40 bin TL kaynak aktarılan Kur'an kursu ve müftülük hizmet binasıyla ilgili olarak nerede ne ihtiyaç varsa Manisa ve tüm Türkiye için bu ihtiyaç noktasının üzerinde çalıştıklarını belirten Yurttaş, Kanun Hükmünde Kararname ile 633 sayılı kanunun ek 3'üncü maddesinde yer alan, ''İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında, Kur'an-ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenlerden ilköğretimi bitirenler için Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Kur'an kursları açılır. Bu kurslardaki din eğitim ve öğretimi kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır" maddesini değerlendirdi. Yurttaş, “(İlköğretimin 5. sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde yaz Kur'an kursları açılır. Kur'an kurslarının açılış, eğitim öğretim ve denetimleriyle bu kurslarda okuyan öğrencilerin barındığı yurt veya pansiyonların açılış ve çalışmalarına dair hususlar yönetmelikle düzenlenir)' maddesi yürürlükten kaldırıldı. Kanunun geçici 13. maddesinin altıncı fıkrasında yer alan ''Boşalan murakıp kadroları herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır'' cümlesi yürürlükten kaldırıldı. Yapılan değişikliğe göre, tarihi önemi olan camilerde görevlendirilmek üzere derecelerine göre 250 cami rehberi kadrosu da oluşturuldu” dedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.