AK PARTİ MENDERES VE ARKADAŞLARINI DUALARLA YAD EDECEK

AK Parti Manisa Milletvekilleri, İl Başkanlığı ve İlçe Başkanlığı teşkilatlarıyla birlikte AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın girişimleriyle tüm ilçeler dahil olmak üzere Manisa genelinde Adnan Menderes ve arkadaşları ile tüm demokrasi şehitlerini Mevlid-i Şerif okutarak ve lokma döktürerek anacaklar. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Selçuk Özdağ, tüm Manisalıları Menderes ve demokrasi şehitleri için düzenlenen bu programlara davet etti.

AK PARTİ MENDERES VE ARKADAŞLARINI DUALARLA YAD EDECEK


AK PARTİ MENDERES VE ARKADAŞLARINI DUALARLA YAD EDECEK

AK Parti Manisa Milletvekilleri, İl Başkanlığı ve İlçe Başkanlığı teşkilatlarıyla birlikte AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın girişimleriyle tüm ilçeler dahil olmak üzere Manisa genelinde Adnan Menderes ve arkadaşları ile tüm demokrasi şehitlerini Mevlid-i Şerif okutarak ve lokma döktürerek anacaklar. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Selçuk Özdağ, tüm Manisalıları Menderes ve demokrasi şehitleri için düzenlenen bu programlara davet etti.

1946 yılında Türkiye’nin çok partili hayatla tanışmasına rağmen açık oy gizli tasnif yapıldığından dolayı, yapılarak gerçek demokrasi ile 1950 yılında yapılan seçimlerde gizli oy açık tasnif yapılarak Demokrat Partinin iktidara gelmesi sonucunda tanıştığını belirten AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “1946 yılında CHP’den istifa eden birkaç Milletvekili Celal Bayar önderliğinde Demokrat Partiyi kurmuşlardı. Arkasından ayrılmadan önce CHP’de Milletvekilliği yapmış olan Adnan Menderes Demokrat Partinin Genel Başkanı oldu. 1950 yılında gizli oy açık tasnif yapılarak gerçek demokrasiye geçildiğinde merhum Adnan Menderes başkanlığında ki Demokrat Parti iktidar olmuştu. Menderes 10 yıl civarında Başbakan olarak Türkiye’yi yönetti. Menderes Başbakanlığında ki Demokrat Parti iktidarı döneminde o yıllarda yollar, demir yolları, barajlar ve birçok önemli yatırımlar gerçekleşmişti. Türkiye Dünya’ya entegre olarak Avrupa’ya açıldı. Türkiye’de bir kalkınma hamlesi başladı” dedi.

Ezanın Demokrat Parti iktidara gelinceye kadar ezanın Türkçe okunduğunu belirten Özdağ; “Adnan Menderes Genel Başkanlığı ve Başbakanlığında Demokrat Parti iktidarı döneminde ezanların aslına uygun okunması sağlandı. Türkiye’de Menderes ve arkadaşlarının yapmış olduğu bu hamleleri hazmedemeyen Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızmış cuntacılar vardı. 1960 yılında orduda alt rütbeli subayları darbe yaptılar. Bu darbeciler Türkiye’nin itibarını sarstı. Türkiye’de meydana gelen darbe ve darbe girişimlerinin oluşmasına da zemin hazırladılar. Çünkü 1960 darbesinin hesabı sorulmadığından diğer darbelerin davetçisi haline gelmişti. Özellikle CHP başta olmak üzere siyasiler darbecilere karşı net bir tutum ortaya koyamadı. Bu darbe sonucunda Menderes ve arkadaşları Yassıada’da yargılandılar. Hiç olmadık bir şekilde köpek davası, bebek davası diyerek Başbakan Menderes ve arkadaşlarını taciz ettiler. Bütün birikimlerini, sevdalarını ülkesi ve milleti için harcayan bu seçkin insanlara ve iktidara karşı maalesef insanlık dışı muamelelerde bulunuldu. Bu ayıplı yıllar sonunda Menderes ve arkadaşları idam edildiler. O günden bu güne Menderes ve arkadaşları hayırla yâd ediliyorlar. Özal döneminde itibarları iade edilerek devlet töreniyle mezarları İstanbul’a taşındı. İsimleri caddelere, sokaklara, havaalanlarına, üniversitelere verildi.  Darbecilerin adları hiçbir yerde yok, anılmıyorlar. Hatta lanetleniyorlar. Halbu ki Adnan Menderes ve arkadaşları rahmetle anılıyorlar” şeklinde konuştu.

AK Partili Manisa Milletvekilleri, İl ve İlçe Başkanlarıyla görüştüğünü görüşmeleri sonucunda Manisa Merkez ve ilçelerinde Adnan Menderes ve arkadaşları ile demokrasi şehitlerinin tamamı için Mevlid-i Şerif okutulacağını ve hatim indirileceğini kaydeden Özdağ; “İl ve İlçe Başkanlıklarımız ise uygun gördükleri yerlerde Menderes ve tüm demokrasi şehitleri adına lokma dağıtacaklar. Manisa Şehzadeler’de Hatuniye Camiinde Mevlid-i Şerif okutulacak ve lokma dağıtılacak. Yunus Emre’de Sanayi Camiinde has keza aynı şekilde Mevlid-i Şerif okunup lokma dağıtılacak.  Akhisar’da 10 değişik yerde lokma dökülecek. Gördes’te, Salihli’de, Soma’da, Kula’da, Alaşehir’de, Turgutlu’da ve diğer ilçelerimizde Mevlid-i Şerif okunup lokma dağıtılacak. Aynı zamanda Manolya meydanında ortak akıl toplantısından sonra lokma dağıtılacak. Gördes Belediye Başkanlığımız kent konseyinin tavsiyesi ve Belediye Meclisinin kararıyla yeni yapılan bir camiye Adnan Menderes Camii adını verdi. Bu caminin açılışını yapacağız. Hem caminin açılışını yapacağız hem de dualarla Menderes ve arkadaşlarını bir kez daha anacağız” dedi.

Adnan Menderes ve arkadaşlarının en doğal hakları olan savunma haklarının bile gasp edildiğini, ellerinden alındığını belirten Milletvekili Selçuk Özdağ; “O dönem Türk demokrasisinin, Türk tarihinin talihsiz bir dönemi. Bir trajedi ve dramdır. Bizler Manisa’da AK Parti ailesi olarak Menderes ve arkadaşlarının ülkemizde gerçekleştirdiği kalkınma hamlelerini ve diğer hayırlı işlerini unutmadık. Demokrasi ve inanç hürriyeti noktasında yaptıklarını unutmadık. Ezanı aslıyla okutmalarını unutmadık. İmam Hatip Okullarını, İlahiyat fakültelerini çoğaltmalarını unutmadık. Vefa imandandır. Unutmazsak unutulmayız diye düşündük. 17 Eylül’de kendilerini hayırlarla ve rahmetle yad edeceğiz.  Menderes ve arkadaşlarını bugünkü nesile bir kez daha hatırlatacağız. Menderes ve arkadaşlarının büyük Türkiye hayalini gerçekleştirme yolunda Başbakanımızla birlikte tüm AK Parti silesi olarak 8 Milyon üyesi 23 Milyon oyu olan bir parti olarak Menderes ve arkadaşlarının yolunda büyük Türkiye’yi inşa etme noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Allah bir daha bu ülkeye millet iradesinin üzerinde başka bir iradenin üzerine konulmasını nasip etmesin. Meclisin üzerinde başka bir irade olmasın. Egemenlik her zaman kayıtsız, şartsız milletin olsun diyorum” ifadesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.