AK PARTİ MANİSA İL BAŞKANI BAYBATUR'DAN TTK AÇIKLAMASI

AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) yapılan değişiklikler konusunda, "Yeni TTK'nın getirdiği önemli yeniliklerden biri tek ortaklı şirketlerin kurulmasının mümkün olmasıdır." dedi.

AK PARTİ MANİSA İL BAŞKANI BAYBATUR'DAN TTK AÇIKLAMASI

AK PARTİ MANİSA İL BAŞKANI BAYBATUR'DAN TTK AÇIKLAMASI

AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) yapılan değişiklikler konusunda, "Yeni TTK'nın getirdiği önemli yeniliklerden biri tek ortaklı şirketlerin kurulmasının mümkün olmasıdır." dedi.

AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Türk Ticaret Kanunu'nun içerikleri hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Yeni TTK'ya göre ortakların şirkete borçlanmalarının yasaklandığını belirten Baybatur, bu düzenlemeyle, şirket tüzel kişiliği ile ortakların kasalarının net bir biçimde ayrışmasının amaçlandığını ifade etti. Düzenlemenin pratikte sıkıntı oluşturacağı açık olup ortaklar şirketlerinin nakit fazlalarını faizlerini ödeseler bile kullanamayacaklarını kaydeden Baybatur, bu konuda hürriyeti bağlayıcı ceza ve vergisel yaptırım söz konusu olduğunun altını çizdi.

Baybatur, yeni ticaret kanununun önemli bir değişiklikle kişilerin şirket kurabilme kolaylığını getirdiğini ifade ederek şöyle konuştu: "Yeni TTK'nın getirdiği önemli yeniliklerden biri tek ortaklı şirketlerin kurulmasının mümkün olmasıdır. Bilindiği gibi anonim şirketlerin en az beş, limitet şirketlerin iki ortakla kurulması gerekiyordu, bu da ortak durumunu ortaya çıkarmaktaydı ve birçok özel hukuk ve kamu hukuku noktasında sorunlara neden oluyordu. Bu sorunda yasayla ortadan kaldırılmış oldu."

1 Temmuz'dan itibaren yasanın yürürlüğe gireceğinin de altını çizen Baybatur, sözlerini şöyle sürdürdü: "Serbest pazar ve rekabet ekonomisinin yaygınlık kazanması ile işletme ve şirketler uluslararası arenada daha rahat hareket etmeye başlamış ve bu durum daha pratik ve yine dünya düzeni ile uyumlu bir ticaret kanununu gerektirmiştir. Söz konusu gelişmelere paralel olarak Türkiye'nin, Avrupa Birliği uyum süreci nedeniyle başta temel kanunlarını değiştirmesi, finans ve sermaye piyasaları ile ilgili düzenlemelerden başlamak üzere ulusal ve uluslararası anlamda ticari hayatı kolaylaştırıcı hükümler getirmesi zorunluluk arz etmiştir. Öte yandan Türkiye'nin AB uyum sürecinin dışında uluslararası ticaret, endüstri, hizmet, finans ve sermaye piyasalarının bir parçası olmak için özellikle finansal raporlama yönetiminde şeffaflık gibi güncel ve genel kabul görmüş konseptleri içeren yeni bir Ticaret Kanunu'na sahip olması gerekmiştir."

Baybatur ayrıca, 2001 yılında Türk Medeni Kanunu'nda, 2011 yılında Borçlar Kanununda ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda yapılan köklü değişikliklerin, Türk Ticaret Kanunu'nun yenilenmesini zorunlu kılan diğer önemli olgular olduğunu söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.