AK PARTİ KONGRESİ BAŞLIYOR

Ak Parti'nin olan kongresi Atatürk Spor Salonunda yapılıyor. İl Başakanı Murat Baybatur'un tek aday olarak katıldığı kongre öncesi partililer spor salonuna akın etti. Salon gelin gibi süslendi.

AK PARTİ KONGRESİ BAŞLIYOR

 KONGREDE DAYANIŞMA FOTOĞRAFI

Ak Parti 4. Olağan İl Kongresinde atamayla göreve gelen mevcut başkan Murat Baybatur, 435 oyla yeniden il başkanlığına seçildi. Kongreye katılan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Manisa Merkez’de seçim kaybettiklerini belirterek, “AK Parti’nin hizmetleri devam etsin ama Manisa’ya kavga gelmesin demiştim. Görüyorum ve üzülüyorum ki Manisa’ya huzursuzluk ve kavga gelmiştir."dedi.  

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Ak Parti 4. Olağan İl Kongresinde atamayla göreve gelen mevcut başkan Murat Baybatur, 435 oyla yeniden il başkanlığına seçildi. Kongreye katılan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Manisa Merkez’de seçim kaybettiklerini belirterek, “AK Parti’nin hizmetleri devam etsin ama Manisa’ya kavga gelmesin demiştim. Görüyorum ve üzülüyorum ki Manisa’ya huzursuzluk ve kavga gelmiştir. Bu bazen belediye binasını basmaktan bazen kendi yandaşlarını dükkanında tokatlamaktan başka hesaplarla birbirlerini hesabını görmekten geçiyordu. Bu Manisa’ya yakışmaz Manisa huzur kentidir” dedi.

Ak Parti 4. Olağan Kongresi Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşti. İl Başkanı Murat Baybatur’un tek listeyle girdiği kongreye Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ve milletvekilleri Recai Berber, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ, İGM Başkanı Hayrullah Solmaz ve çok sayıda davetli katıldı. Divan başkanlığına ise İzmir Milletvekili ve Manisa Koordinatörü Aydın Şengül seçildi. Divan iyeleri ise Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, Kadın Kolları Başkanı Şule Uygur, Gençlik Kolları Başkanı Halil Özkan, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’den oluştu. Divan Başkanı Aydın Şengül ilk defa Manisa’da tek listeli il kongresi gerçekleştirileceğini hatırlatarak, bu tablonun Ak Partideki birlik ve beraberliği ortaya koyduğunu söyledi. Kongreye katılan başta Arınç olmak üzere protokol üyelerine Akhisar Belediyespor atkısı hediye edildi. Protokol üyeleri atkıları boyunlarına taktı.

 

KONGREYE BAŞBAKANDA GELMEK İSTİYORDU

Kongrenin bugüne kadar yapılanlardan daha heyecanlı ve coşkulu olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, “Kongremiz bugüne kadar yapılanlar çok daha coşkulu heyecanlı ve katılımı geniş bir kongredir. Bu salon Manisa’nın en büyük salonu hiç böylesine dolmamıştı. Bu büyük heyecanı, bu büyük coşkuyu bizlere yaşatan tüm kardeşlerimi gönülden tebrik ediyorum. Bu kongremize başbakanımız gelmeyi arzu ettiler tarihini de kendisi koymuştu. Ancak bir süre önce katılamayacaklarını söylediler ve benim kongrede bulunmamı arzu ettiler” dedi.  

19 MAYIS İLK DEFA BAYRAM TADINDA KUTLANDI

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı’nın kutlandığı günlerden biri olduğunu kaydeden Arınç, “Bende hepinizin 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramınızı kutluyorum. Bu yıl ilk defa farklı kutlamalarla halkımızın ve gençlerimizin her alanda büyük bir coşku yaşadıkları daha sivil daha gençliğe yönelik bir bayram yaşadık. Bazıları için şaşırtıcı olabilir. Eski alışkanlıklarını terk etmedikleri için terk etmeye de pek niyetleri olmadığı için bu kutlamalardan fazlasıyla haz almamış olabilirler. Ama Türkiye ilk defa bayramı bayram tadında ve gerektiği şekliyle kutluyor. Bu hükümetlerimizin son yıllardaki başarılarının en büyük örneğidir. 19 Mayıs da 23 Nisan da 29 Ekim de bizimdir. Hem milli bayramlarımızı hem de dini bayramlarımızı her zamankinden daha coşkulu ve halkın katılımıyla yapmak bizim hükümet olarak görevimizdir. Bundan sonraki yıllarda yapılacak kutlamalarda aynı şekilde olacaktır.

ARINÇ “BEN MANİSA’DAYIM” MESAJINI VERDİ

Tanrıverdi’nin önemli konulara temas ettiğini kaydeden Arınç, “Aslında söylenmesi gereken pek çok şeyi de söylediler. Doğrudur bir kongrede zamanın çok da fazla geçmemesi lazım. Bütün milletvekili arkadaşlarım adına da konuştuklarını ifade ettiler. Ben herkesin hoşgörüsüne sığınarak aklıma gelen bir hatırayı sözlerimin başında ifade etmek istiyorum. Biraz da gülmemiz lazım. Birazda Manisa’nın eski günlerine dönmemiz lazım. Manisa’da biz gençken ramazanları dört gözle beklerdik. Her akşam teravih namazını Manisa’nın başka bir camisinde kılardık. Namazdan sonrada çay içmek bizim vazgeçilmez tutkularımızdandı. Tabi bu camileri dolaşırken bazı camilerdeki hocalarında adları namları konuşulur olmuştu. Onlara jet imam diyorlardı. Bir teravih namazını 17 dakikada kıldırdı diye anlatıyorlardı. Aslında bu işin 40 dakika falan olması lazım. Teravih namazının jet hızıyla kılınması dinen de doğru değil. Ama genciz hoşumuza gidiyor. Yatıp kalkıyoruz bir an evvel kahveye gidiyoruz. Bunlardan biriside Halil abi bizim Çatal Camisiydi. Bizim Süleyman hoca nam salmıştı. Camideki insanlar dışarıda yollara kadar taşmaya başlamıştı. Bu işten hoşlanmayan birisi vardı. Ömer Faruk Çelik’in babası. Bir il kongresinde bunlardan niye bahsediyorsun diyebilirsiniz. İki sebebi var. Bir Manisa’dayım bunu hatırlamamız lazım. İkincisi de Tanrıverdi’nin de hepimizin de bundan kıssadan hisse çıkarmamız lazım. İbrahim Çelik hoca mihraba geçti. İki rekatlık sabah namazını iki saatte kıldırırdı. Teravih bitti. Arkaya dönüp dua edecekleri zaman hoca baktı bine yakın cemaatten sadece üç kişi kalmış. Birisi de Süleyman hoca.  Hocam nereye gitti bu cemaat. Cevap şöyle sabah namazı için abdest tazelemeye gittiler. Benim başıma da bu geldi. Ekranın arkası doluydu, şuralarda hiç boşluk yoktu. Kabına sığamayan gençler vardı. Bende Murat Baybatur’a dönüp de nerde bunlar desem herhalde yatsı için abdest tazelemeye gittiler der. Varsa nefes almaya çıkanlar onları çağıralım” dedi.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 54’LİREN KONUŞULDUĞU BİR AK PARTİ VAR

Bu kongrelerin bir gösteri, bir şölen, bir muhasebe olduğunun altını çizen Arınç, “Hiç konuşmaya bile gerek yok. Hiçbir partinin böylesine coşkulu bir toplantı yaptığına, yapacağına ihtimal vermiyorum. Bu sene çok sayıda kongreye gittim. Her biri binlerce kişiyle yapıldı büyük bir heyecan vardı. Büyük bir katılım vardı. Türkiye’de artık yüzde 50’lilerin değil yüzde 54’lerin konuşulduğu bir AK Parti vardı. Bugün bunu Manisa’da da görüyoruz. Manisa’mızda tüm kongreleri başarıyla yaptık. Manisa’nın tüm ilçeleri köyleri burada. Biz birlikte Manisa’yız birlikte güçlüyüz” dedi.  

AK PARTİ TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ PARTİSİ

AK Parti’nin Türkiye’nin en güçlü partisi olduğunu söyleyen Arınç, “Nereden nereye geldiğimizi de herkes görüyor. 2001 de yola çıktık. 10 yılımızı geçtik. 3 dönemdir tek başına iktidar olan her seçimde oylarını üst üste arttıran bir partiyiz. Bunun örneğini Türkiye’nin ne siyasi tarihinde var, ne de Avrupa’nın partisinde var. 2 dönem üst üste iktidar olan görüldü. Ama bu partilerin oyları her şekilde düştü. İki iktidardan sonra bölündüler parçalandılar yürüyemez hale geldiler. Biz yüzde 35 le başladık yüzde 47 ye çıktık. Yüzde 50’yi bulduk. Bu büyük başarıdan dolayı en büyük teşekkür milletimizedir. İki mahalli genel seçimden de başarı ile çıktık. 16 büyükşehrin 12 sini 81 ilin 57 sini 2 bin belediyenin de bin 400’ünü kazandık. 2009 AK Parti’nin bu yükselişini durdurmak istediler. AK Parti’ye karşı tüm  partiler rakip adayda birleşti. MHP’nin adayı güçlüyse tüm partiler MHP’ye, CHP’nin adayı güçlüyse tüm partiler CHP ye gitti. Seçimlerde yine biz kazandık. Yine 2 bin belediyenin bin 200 den fazlasını AK Parti kazandı. Ama Manisa merkezde belediye seçimini kaybettik. Siyaset öyledir. Kazanırsınız kaybedersiniz. Kaybettiğiniz zaman halka kızmazsınız. Kendinizde kusur kabahat ararsınız. Ama ben bir şeyi hatırlatmıştım Manisalılara. Manisa’ya huzursuzluk gelmesin Manisa’ya kavga gelmesin dedim. Manisa’ya hizmetten mahrum olmak yakışmaz iyi düşünelim iyi akıl edelim dedim. 50 senedir yapılamayanları yaptık. AK Parti’nin hizmetleri devam etsin ama Manisa’ya kavga gelmesin demiştim. Görüyorum ve üzülüyorum ki Manisa’ya huzursuzluk ve kavga gelmiştir. Bu bazen belediye binasını basmaktan bazen kendi yandaşlarını dükkanında tokatlamaktan başka hesaplarla birbirlerini hesabını görmekten geçiyordu. Bu Manisa’ya yakışmaz Manisa huzur kentidir. Manisa dürüst namuslu çalışkan insanların şehridir. Manisa hizmete muhtaç bir şehirdir. Ama bizi kötüleyenler Manisa’ya hizmet, Manisa’ya dostluk Manisa’ya arkadaşlık getiremediler. Manisa’da ne belediye ne belediyenin  partisi ne de onun taraftarları kendi içinde barışık değil ki Manisa’ya huzur gelsin. O dönemi başarıyla geçmiş bir dönem kabul ediyoruz” diye konuştu.

REKOR KIRDIK

İl başkanlığına aday olan mevcut İl Başkanı Murat Baybatur kongrede yaptığı konuşmada partililerin desteğini istedi. 15 Şubat 2011 tarihinde il başkanlığı görevine başladığını hatırlatan Baybatur, “ Göreve geldiğimiz gün hedefsiz siyaset olmaz dedik. Adam gibi siyaset yapacağız dedik. Alnımızın akıyla hedefe ulaştık.” dedi. Genel seçimlerde Manisa’da zafer kazandıklarını kaydeden Baybatur, Manisa’da alınan oy oranının rekor olduğunu belirterek şöyle konuştu: “AK Parti Manisa’da kaybedecek dediler. O günleri hep beraber yaşadık. Fakat Manisalılar vefakar insanlar. Başımızı öne eğdirmediler. Ak partiyi hep beraber birinci parti yaptık. 406 bin oy bu teşkilatın rekorudur. Bu başarıya katkı sağlayan sizleri bir kez daha tebrik ediyorum. Bizi hayal kırıklığına uğratmayan Manisalılara da şükranlarımı sunuyorum.”

BAYBATUR’UN HEDEFİ 500 BİN OY

AK Parti’nin hedefler partisi olduğuna kaydeden Baybatur, “Önümüzde bir hedef daha koyuyoruz. İlk seçimlerde şehzadeler kenti Manisa’da 500 bin oyu hedefliyoruz. Manisa’nın semalarından ak parti bayrağı dalgalandıracağız. Büyüdükçe tevazünüz artırıyor. Biz sandıkların kapandığı akşam yüksek oy oranı aldığında uykuları kaçan bir partiyiz. Kalbi Manisa’yla atan ilçe ilçe belde belde çalışarak yönetim kurulumuzla birlikte bir kez daha ak parti il başkanlığına talibim. Ak parti önümüzdeki yerel seçimlerde 16 ilçenin tamamında seçimleri kazanmayı hedeflemiş bir yönetimle karşınıza çıkıyoruz. Geçmişte yaşanan tüm kavgaları artık geride bırakıyoruz. Dedik. Bir partiliyi bile kaybetme lüksümüz yok dedik. Tüm ilçelerimizde tek liste ile el ele birlik ve beraberlik içinde kongrelerimizi yaptık. Ak  parti Manisa tarihinde ilk defa tek adaylı bir kongre gerçekleştiriyoruz. Birbirimizi üzmeden kırmadan bu süreci bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birileri gibi rant, makam, iktidar uğruna her şeyi meşru gören siyasetçilerden değiliz. Birbirinin kuyusunu kazan siyasetçilerden partilerden değiliz. Bizde kardeşlik var. Bizde dayanışma var. Bizde dava arkadaşlığı var. Bizde makam değil millet öndedir. Bizde rütbe değil hizmet öndedir. Hesaplaşma değil helalleşme olur” dedi. Baybatur konuşmasını bitirdikten sonra Divan Başkanı Aydın Şengül, eski il başkanlarını sahneye çağırdı. Ardından Bülent Arınç ve milletvekilleri çıktı. Hep beraber birlik mesajı verdiler.

KONGRELERMİZDE SANDALYELER HAVADA UÇUŞMUYOR

Baybatur’dan sonra kürsüye çıkan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, “Bizim kongrelerimizde sandalyeler havada uçuşmuyor. Fikirler ortaya konuyor ortak akıl hakim olur. Ak partinin farkı budur. Milletimizle bütünleştik tek yumruk olduk. Başarılamaz denilen işleri başardık, aşılmaz denen yolları aştık. Ak parti milletin gönlünde büyük bir yer edinmiştir. Ak parti dimdik ayaktadır. Biz ak parti olarak milletin partisiyiz. Biz milletin ta kendisiyiz. Bu yoldan da bu anlayıştan da şaşmadık şaşmayacağız.

Asla karnımızdan konuşmadık. Ağzımızdan ne çıktıysa arkasında durduk. Bize yakışan dürüst omurgalı riyasız bir siyasettir. Bu birlikteliğimiz dostlarımızı sevindirecektir. Ama bazıları bizi çekemeyecektir.  Çatlasalar da patlasalar da biz biriz beraberiz hedefe birlikte koşacağız. Biz kenetlendik teşkilatımızda bütünleştik. Bu ilde farklı partilerin kongreleri yapılıyordu onların kongrelerinde sandalyeler havalarda uçuşuyordu. Onlar demokrasiyi sindiremedikleri için farklı davranışlar içinde bulunuyorlardı. Ama bizim kongrelerimizde sevgi hoşgörü hedefe kilitlenmek hakimdi. Artık yüzde elli en az yüzde 65 almalıyız. Görevimiz bu olmalı hedefimiz bu olmalı. Ak parti var olduğu sürece demokrasiden geriye dönüş yoktur. Büyük ülke geçmişiyle de yüzleşebilen ülkedir. Türkiye geçmişindeki karanlık olayları açığa çıkaracaktır. Artık darbelerle anılmayacaktır” dedi.

TANRIVERDİ CHP’YE YÜKLENDİ

Tutuklu milletvekilleri ile ilgili konuşan Tanrıverdi CHP’ye yüklendi. Tanrıverdi, “Türkiye’de hukukun üstünlüğü vardır. Kimse yargıdan kimseyi kaçırmayı düşünmesin. Bunların yargılandığı bildiği halde kurtarmayı hedefleyenler yargı önünden kaçırmayı düşünmesinler. Ne kadar dayandılar. Tam 14 gün dayandılar geldiler kuzu kuzu yeminlerini yaptılar görevlerine başladılar. 12 Eylül yargılanamaz diyenler müdahil olmak için mahkemelerde sıra bekliyorlar. Bunlar aynı kişiler bunları biz anlamıyoruz. Bir türlü ne yapmak istediklerini tespit edemiyoruz. Demokrasi hak hukuk diyeceksiniz sonrada darbecilerden niye hesap soruyorsunuz diyeceksiniz. Bunları anlamak mümkün değil” dedi.

MUHALEFET BELEDİYELER HİZMET ÜRETEMİYOR

Muhalefet belediyelere yüklenen Tanrıverdi, ‘Manisa, Selendi, Demirci gibi yerlere bakalım. Bunlar düzgün hizmet yapıyorlar mı? Manisa merkez dahil belediyecilik anlamında bir hizmetin olmadığını görüyoruz. Hala çöp sorunu çözülemedi. Yoların çamur çukur olduğunu görüyoruz. Ama diğer taraftan Kula’ya, Ahmetli’ye, Köprübaşı’na, Turgutlu’ya, Saruhanlı’ya bakınız. Bu bakıştan sonra notunuzu veriniz. Sadece belediyecilik anlayışını altyapı hizmeti olarak görmemek gerekir. Biz en ücra köşelere hizmet götürdük, sosyal belediyecilik yaptık.

Ak parti döneminde yapılan hizmetler olmasa Manisa daha sorunlu bir şehir olacaktı. Şu alt üst geçitler yapılmamış olsaydı bugün doğrusu Manisa’nın görüntüsü bu olmazdı. Hem ilçelerimizdeki hem merkezdeki hemşeriler bir an önce sandık önümüze konsun istiyor. Sandıkları ak parti olarak doldursak ak partili belediye başkanlarını seçsek diye bekliyorlar. 2014 30 Martında sandıklar önünüze gelecek. 16 ilçenin 16’sında da ak partili belediye başkanları göreve başlayacak. Manisa 2014 seçimlerine büyükşehir belediyesi olarak girecektir. Manisa büyükşehir olduğunda Manisa hizmetlere doymuş olacak. Hizmetin tek adresi ak partidir. Belediyecilik ak partinin işidir”

SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAK

Yerel seçimlerin erkene alınmasıyla ilgili de konuşan Tanrıverdi, “Yerel yönetim seçimleri erkene alınacak deniyor. Ak Parti ile birlikte Türkiye’de seçimler zamanında yapılmaktadır. Bu anlamda yerel seçimler anayasa gereği beş yılda bir yapılır. Beş yıldan önceye almaya doğrusu kimse yetkili değildir. Anayasa değişikliği yapılırsa öne almak mümkündür. Eğer meclis içinde grubu bulunan partiler olumsuzları dikkate alarak bir teklif getirirlerse hemen arkasından iki üç ay içinde yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin sürecini dar olacağını söyleyerek öneride bulunurlarsa Ak Parti seçimden kaçmaz. Gelin birlikte yapalım der. Ama bunun dışında seçimleri öne alalım diye bir düşünce yoktur” diye konuştu. Konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi. 610 delegeden 455’i oy kullandı. 435 oy alan Murat Baybatur yeniden il başkanlığına seçildi.

YENİ YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Başkan Murat Baybatur, Gürkan Koyuncu, Abdullah Ata, Salih Fulcun, Ömer Akar, Hüsnü Aslan, Zafer Ekinci, Ali Delen, Sait Başbelen, Ataman Taydaş, Burhan Öztürk, Hayri Soytürk, Hüseyin Işıkal, Adnan Kaçire, İlhami Taşdemir, Engin Yüksel, Sinan Orhan, İsmail Önal, Mehmet Özer, M. Reşit Ürper, Mustafa Alataş, Mustafa Pekçetin, Necip Denktaş, Nihat Türkoğlu, Osman Sönmez, Tarık Esen, Yüksel Nida, Ali Karan, Selman Alkış, Ahmet Akdede, Kani İyitürk, Nihat Batu, Erdinç Hasboyacı, İsmail Aydın, Abdullah Polat, Ahmet Emre Kurt, Orkun Şıktaşlı, Fetullah Gündüz, Arif Bakkaloğlu, Rıdvan Uysal, Ali Haydar Aras, Ayşe Hekimoğlu, Sibel Oben, Müzeyyen Yoğurtçu, Nurten Onulmak, Nuray Durmaz Şenay Çayan, Ayşegül Canıdemir Ürkmez, Aynur Oğul, Meltem Tandelen.

 

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.