AK PARTİ KADIN KOLLARI BAŞKANI MÜZEYYEN YOĞURTÇU'NUN DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle açıklama yapan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Yoğurtçu, "Kadının desteklenerek güçlendirilmesi, toplumuzun da güçlenmesi anlamını taşımaktadır. " dedi.

AK PARTİ KADIN KOLLARI BAŞKANI MÜZEYYEN YOĞURTÇU'NUN DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI

AK PARTİ KADIN KOLLARI BAŞKANI MÜZEYYEN YOĞURTÇU’NUN DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle açıklama yapan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Yoğurtçu, "Kadının desteklenerek güçlendirilmesi, toplumuzun da güçlenmesi anlamını taşımaktadır. " dedi.

Yoğurtçu, "Türk kadını, yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada en azimli inançlı ve güçlü desteği bundan 77 yıl önce 5 Aralık 1934 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde seçme ve seçilme hakkına kavuşmuş, 1935 yılında 18 parlamenter ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) temsil edilmeye başlanmıştır. Ancak, yarım asrı geçen sürede, kadınlara tanınan hakların daha da geliştirilmesi beklenirken, ne yazık ki “yeni kazanımlar” elde edilmesi gecikmiştir. Kadınların karar alma mekanizmalarında ve elbette parlamentoda temsil oranının artması, Türk demokrasisi ve siyasetinin toplam kalitesinin artması demektir. Kurtuluş savaşında bir destan yazan Mehmetçiklerimiz ile birlikte omuz omuza savaşan bu ülkenin egemenliği konusunda üzerine düşenin fazlasını yapan Türk kadını, dünyada eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği göstermiştir. Toplumsal alanın tamamında söz sahibi olan kadınlarımız, yaşamın ayrılmaz bir parçası ve toplumun temel taşlarından biri olmuştur. Onun içindir ki kadın toplum ve aile arasında köprü vazifesi görür. Kadının desteklenerek güçlendirilmesi, toplumuzun da güçlenmesi anlamını taşımaktadır. Bu sayede kadınlarımızın hayat standardının yükseltilmesi, çalışma hayatına dair haklarının artırılması, eğitim olanaklarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar büyük anlam ifade etmektedir." dedi.

Kadınların, bugün, eğitim alanından, sağlığa, hukuk alanından, sanata ve bilim gibi sayısız birçok alandaki çalışmalarıyla da, dünya çapında başarılara imza attığını ifade eden Yoğurtçu, şöyle devam etti: "Kadınlarımız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin simgesi ve gurur kaynağı olmayı başarmışlardır. Özellikle siyasi arenada da son derece başarılı bir şekilde görev yapan ve milletini temsil etme ve yönetme başarısını gösteren kadınlarımıza, bugün en yüksek değeri, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, AK Parti vermiştir. Her ne kadar istenilen oranlara ulaşamasa da AK Parti’den 45, CHP’den 19, MHP’den 3, BDP’den 11, toplam 78 kadın vekil sayısı ile TBMM tarihinin kadınlar açısından en parlak dönemini yaşamakta. Türkiye genelinde kadınların en çok aday gösterildiği parti olduğumuz için onurlu ve gururluyuz. AK Parti olarak; Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ve Aile Araştırma Kurumunun Teşkilat Yasasının çıkarılması başta olmak üzere, Aile mahkemelerinin kurulması, İş Kanunu'nda yapılan değişikler, Türk Ceza Kanunu'nda yapılan düzenlemelerle, kadın ve çocuk hakları adına insan onuruna yakışır düzenlemeler yapılmıştır. 'Kadın-erkek eşittir, eşitsizlik durumunda devlet gerekli müdahaleyi yapmakla yükümlüdür' ifadesi ilave edilmiştir. Varlıklarıyla toplumumuzun her katmanına şekil veren kadınlarımızın değişik alanlardaki sorunlarının dile getirilmesinin sadece bu günle sınırlı kalmaması, daha adil ve eşit şartlarda yaşama hakkını elde etme ve cinsiyet ayrımcılığına maruz bırakılmama dileklerimle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutluyor, saygılarımı sunuyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.