banner278

AK PARTİ İLE MHP ŞEHRİN GELECEĞİ İÇİN NASIL BİRLEŞTİ?

Manisa'nın iki önemli sorunu Ak Parti ile MHP'nin uzlaşması sonucu tarih olacak. Bu tablo Manisalılar tarafından takdirle karşılandı. Ak Parti ile Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve milletvekilleri arasında adeta mekik dokuyan Ak Parti Belediye Meclis Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik bu süreçte aktif rol oynadı. Çelik'in ısrarlı çalışmalarına Başkan Cengiz Ergün ve Ak Partili ve MHP'li milletvekilleri de olumlu yaklaşınca 90 Milyon TL'lik yatırımın Manisa'ya gelmesi için kapılar ardına kadar açıldı.

banner292
AK PARTİ İLE MHP ŞEHRİN GELECEĞİ İÇİN NASIL BİRLEŞTİ?

AK PARTİ İLE MHP ŞEHRİN GELECEĞİ İÇİN NASIL BİRLEŞTİ? 


Manisa’nın iki önemli sorunu Ak Parti ile MHP’nin uzlaşması sonucu tarih olacak. Bu tablo Manisalılar tarafından takdirle karşılandı. Ak Parti ile Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve milletvekilleri arasında adeta mekik dokuyan Ak Parti Belediye Meclis Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik bu süreçte aktif rol oynadı. Çelik’in ısrarlı çalışmalarına Başkan Cengiz Ergün ve Ak Partili ve MHP’li milletvekilleri de olumlu yaklaşınca 90 Milyon TL’lik yatırımın Manisa’ya gelmesi için kapılar ardına kadar açıldı.   
Manisa’nın yıllardan beri en önemli problemleri arasında olan Katı Atık Bertaraf ve Çöp Depolama Tesisi ve Su Arıtma Tesisi sorunu, nihayet çözülüyor. Üstelik AK Parti ile MHP’nin ortak girişimleriyle… Ak Parti ve MHP arasında, yerel siyasette yıllardır devam eden gerginlikler Manisalılar tarafından biliniyor. Siyasetin bu gergin ortamında Ak Parti Manisa Belediye Meclis grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik, iki taraf arasında adeta mekik dokuyarak, Manisa Heyetinin Ankara ziyaretlerinin temellerini attı. 
SÜREÇ NASIL BAŞLADI?
Mayıs ayı meclis toplantısının açılışında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’nın iki önemli problemi olan Katı Atık Bertaraf ve Çöp Depolama Tesisi ve Su Arıtma Tesisi ile ilgili yaklaşık 90 Milyon TL’lik bir yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Bu yatırımların Manisa Belediyesi imkanlarıyla yapılmasının zor olduğunu söyleyen Ergün, bu konuda hibe ve kredi desteğinin şart olduğunu ifade etti. Kredi ve hibe desteği bulunmaması durumunda projelerin yap-işlet-devret modeli ile yapılacağını söyleyen Ergün, bunun da Manisalılara ağır bir fatura yükleyeceğini dile getirdi. Bunun üzerine söz isteyen Ak Parti Manisa Belediye Meclis Grup başkanvekili Ömer Faruk Çelik,  bu iki projenin hayata geçirilmesi noktasında, Ak Parti Meclis Grubu olarak göreve hazır olduklarını söyledi. Başkan Ergün’den bu konularla ilgili milletvekillerine ve kendilerine ulaştırılmak üzere dosya isteyen Çelik, “Manisa için hayati önemli bu iki proje için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi. 
BAŞKAN ERGÜN’DEN DOSYA İSTEDİ
Meclisteki bu konuşmanın ardından aynı hafta içerisinde Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ak Parti Belediye Meclis Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik ve Manisa milletvekillerine projelerle ilgili dosya gönderdi. Çelik,  daha sonra Ak Parti MKYK üyesi ve Manisa milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ve Ak Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ’la görüşmelerde bulundu. Ak Parti İl Başkanı Murat Baybatur’u konu ile ilgili bilgilendirdi. Bu görüşmelerin ardından Tanrıverdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşme yaptı. Yapılan bu ön görüşmede en kısa zamanda görüşme sözü alındı.   
 “VARMI SINIZ, YOK MUSUNUZ?” 
Haziran ayı meclis toplantısında söz alan Ak Parti Belediye Meclis Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik, Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e birlikte Ankara’ya giderek bakanlıklarda bu işin takipçisi olma çağrısında bulundu. Çelik, Başkan Ergün’e “Biz bu işin takipçisi olacağız. Siz gelseniz de gelmeseniz de Ankara’ya gideceğiz ve bakanlıklarda bu konularla ilgili taleplerimizi ileteceğiz. Doğru olan bu ziyaretlerde şehrin belediye başkanı olarak sizinde bulunmanızdır. Bizimle bu konuda çalışmaya var mısınız, yok musunuz?“ diye sordu. Bunun üzerine Başkan Ergün de Ankara’da gerekli randevuların alınması halinde kendisinin de bu ziyaretlere katılacağının sözünü verdi. Ergün, “Manisa’nın menfaatleri için her türlü fedakarlığa hazırım” dedi.  
TANRIVERDİ RANDEVULARI ALDI
Bu gelişme üzerine Çelik, Ak Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ve Ak Parti Manisa Milletvekilleri ile irtibata geçti. Tanrıverdi’nin girişimleriyle, bakanlıklardan 26 Haziran 2013 tarihinde randevular alındı. Yapılan ziyaretlere Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş, Selçuk Özdağ, Sümer Oral, Erkan Akçay, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün,  Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Murat Baybatur, Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Ömer Faruk Çelik, , İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili İbrahim Onaylı, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Eryılmaz ve Manisa Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erdal Nohutçu’dan oluşan Manisa heyeti, ilk olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bir araya geldi. Bakan Eroğlu’na Manisa atık su arıtma tesisleri ile ilgili bir sunum gerçekleştiren Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mevcut tesisin kentin ihtiyacına cevap vermemesinden dolayı yeni proje hazırladıklarını, projenin yaklaşık maliyetinin 30 milyon TL olarak hesaplandığını aktardı.   EROĞLU’NDAN DESTEK SÖZÜ  Atık su arıtma tesisi konusunda Manisa’ya özel bir çalışma yapabileceklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Tesisin tamamını Devlet Su İşleri kanalıyla yapıp, Manisa Belediyesi’nden 30 yıl geri ödemeli bir sistem uygulayabiliriz” cevabını verdi. Bu cevap Manisa heyetinin yüzünü güldürdü.
ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN KREDİ VE HİBE DESTEĞİ  Bakan Eroğlu ile görüşmenin ardından Manisa heyetinin ikinci durağı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar oldu. Burada da Manisa’nın 30 yıllık sorunu olan katı atık bertaraf tesisi konusu masaya yatırıldı. Manisa’nın yerinin kendileri için ayrı olduğunu ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Tesisin yapımı ile ilgili 25 milyon TL kredi çıkarabiliriz. Bunun yanı sıra hatırı sayılır miktarda hibenin çıkarılması için de elimden geleni yapacağım. Bununla ilgili rakamı şuan için belirtmem mümkün değil ancak yeni tesisin Manisa’ya kazandırılması için gerekli desteği yapacağımızın bilinmesini isterim” dedi. Böylece Manisa’da son yıllarda görülmemiş bir ittifakla şehre çok önemli iki yatırımın gelmesi noktasında temeller atılmış oldu.       

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.