banner278

AK PARTİ GURUBUNDAN MECLİS'TEKİ KRİZLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Ak Parti Manisa Belediye Meclisi Grup başkanvekili Ömer Faruk Çelik, Meclis toplantısını neden terk ettikleri ve bazı maddelere neden ret oyu kullandıkları sorularına yanıt verdi.

AK PARTİ GURUBUNDAN MECLİS'TEKİ KRİZLE İLGİLİ AÇIKLAMA

AK PARTİ'DEN MECLİS’TEKİ KRİZLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Ak Parti Manisa Belediye Meclisi Grup başkanvekili Ömer Faruk Çelik, Meclis toplantısını neden terk ettikleri ve bazı maddelere neden ret oyu kullandıkları sorularına yanıt verdi.

Belediye Meclisi’nde yaşanan tartışmalar bugün de devam etti. Konuyla Ak Parti Manisa Belediye Meclisi Grup başkanvekili Ömer Faruk Çelik şu açıklamayı yaptı:

“Dün akşam gerçekleştirilen Manisa Belediye Meclis Toplantısında yaşanan gelişmeleri sağduyusuna güvendiğimiz, Manisalı hemşerilerimizle paylaşmak ve gerçekleri öğrenmeleri sağlamak için bu açıklamayı yapma gereği gördük.

Mecliste dün akşam yapılan oylamada Saruhan Hotel yanındaki belediye hizmet alanı arsasının imar planının ticari alan olarak değiştirilmesi, yine TEDAŞ yanında bulunan arsanın, imar planının “ticari alan” olarak değiştirilmesi ,ve mevcut garaj alanındaki imar plan değişikliği ile ilgili imar komisyonundan gelen önergeler, AK PARTİ -CHP ve Bağımsız meclis üyelerinin oylarıyla reddedilmiştir. Sayın başkan toplantıda imar planı değişiklikleri ile ilgili olumsuz oy kullanan meclis üyeleri için “eğer burada olumsuz noktasında oy kullanırlarsa, bunun hesabını oyunu kullanan kişiler siyasi partiler ve bağımsız diye geçinen kişiler Manisa halkına vermek zorundadır” demiştir.

Bundan 3 sene önce Belediye Başkanı seçildiğinde Saruhan Hotel yanındaki yapımı devam eden belediye inşaatını durdurarak, yaklaşık 2 Milyon TL kamu parasının çöpe gitmesine neden olan Belediye Başkanı Cengiz Ergün kendini “sırça köşklerde oturan belediye başkanı olmayacağım” diye savunmuştu. Aradan geçen zaman da  belediye başkanımız fikir değiştirmiş, bu sefer mevcut garaj alanında belediye hizmet binası yapmaya karar vermiştir.

Ak Parti meclis grubu olarak sayın Ergün’e soruyorum. Manisalıların oylarıyla seçilen belediye meclisini, Manisaya hizmeti engellenmekle suçlarken , sizin yüzünüzden heba olan 2 Milyon TL’nin hesabını nasıl vereceksiniz ?

Sırf Ak Parti döneminde temeli atıldığı için iptal ettiğiniz belediye hizmet binası, bugün engel olmasaydınız, bitirilmiş ve hizmete girmişti. 2014 yılına Büyükşehir olarak girecek olan Manisayı büyük bir eksiklikten kurtarmış olacaktınız.

Şimdi size soruyorum;

Hizmeti engelleyen siz misiniz yoksa bizler miyiz? Siyasi hırslarıyla Manisalıların geleceğiyle oynayan sizler mi siniz? Yoksa bizler miyiz?

3 yıllık süre içerisinde belediye meclisinde hep yapıcı bir muhalefet yapmaya çalıştık. Zaman zaman bu iyi niyetimizin suiistimal edildiğinin de farkındayız. Fakat hep Manisa’ya yapılacak hizmetlere katkı sunmak için hizmetin gecikmemesi, engellenmemesi için bu suiistimalleri içimize attık.

Halkın oylarıyla seçilen Manisa Belediye başkanı Cengiz Ergün şunu iyi bilsin ki ;

 

Manisa Belediye Meclisinin 38 tane meclis üyesi gökten zembille inmedi. Manisalıların , analarının ak sütü gibi helal oylarıyla bu koltuklara oturdular.

Atanmadılar… Seçildiler… Şimdi de onurlu ve şerefli bir şekilde görev yapıyorlar.

Bir belediye başkanının halkın oylarıyla seçilen belediye meclis üyelerine “atanmış memurlar” gibi davranma hakkı yoktur.  Yasal olmayan mantıklı olmayan hiçbir kararın altına Ak Parti Grubu olarak imza atmayız.

Beğenmediği bir karar üzerine belediye meclisine “yazıklar olsun” gibi çirkin bir kelime kullanmak hakkı ve haddi değildir.  Bu meclisin hizmet anlayışı belediye başkanının iki dudağının arasında değildir. Manisalılar size belediye başkanlığı  yetkisini verirken , yanında da 38 belediye meclis üyesine de bu mecliste çalışma , kararlarda söz sahibi olma yetkisi vermiştir. Size yakışan belediye meclisinin kararlarına saygılı olmaktır. Belediye meclisine hakaret etmek değil…

Halkın oylarına saygılı bir Belediye başkanına yakışan ben yaptım oldu mantığından kurtulması ve meclisiyle samimiyet içerisinde çalışarak Manisa için en doğru kararı vermesi ve bu yönde davranmasıdır.

Diğer bir konuda revizyon imar planı çalışması yapılan mahallelerimizle ilgilidir. İmar planı çalışmaları gündeme geldiği günden itibaren aynı şeyleri söyledik. Vatandaşımızı mağdur etmeyin. Görüşlerini ve önerilerini alın. Ona göre bir imar planı düzenlemesi yapalım dedik. Ancak şu ana kadar bu konuda hiçbir somut adım atılmamış, mecliste de görüldüğü gibi vatandaşımız memnun edilmemiştir. Sayın başkan ve başkan yardımcısı mecliste Ak Parti’yi suçlayıcı ifadelerde bulunmuş ve bunun üzerine cevap hakkımız doğmuştur.

Manisa Belediye Başkanı dün akşam meclis toplantısında 3 kere arka arkaya söz istememize rağmen Ak Parti grubuna söz vermemiştir. Bizlerde Ak Parti grubu olarak bu nezaketsizliğe, meclisi terk ederek cevap verdik. Manisa Belediyesi kimsenin tekelinde değildir. Meclis demokrasinin beşiği olmalıdır. Belediye meclis üyelerinin söz hakkı vermeyen Belediye Başkanı sayın Cengiz Ergün ü uyarıyoruz. Meclisi adil bir şekilde yönetmeye ,  meclisin iradesine saygı göstermeye davet ediyoruz. Manisalılar şunu iyi bilsin… Aldığımız yetkiyi kimsenin oyuncağı haline getirmeyiz. Doğru bildiğimizi savunmaya devam edeceğiz, Manisa belediye meclisinin onurunu zedeletmeye asla izin vermeyiz. Manisa için yapılacak olumlu hizmetlere evet demeye, yanlış işlere hayır demeye devam edeceğiz.”   

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.