banner278

AİLE HEKİMLERİNE YÜKSEK STANDART

01 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Aile Hekimliği Uygulaması kapsamında Sağlık Bakanlığınca çalıştırılacak personele yapılan ödemeler ile sözleşme usul ve esasları hakkındaki yönetmelik Saruhan Otel’de ele alındı.

AİLE HEKİMLERİNE YÜKSEK STANDART

AİLE HEKİMLERİNE YÜKSEK STANDART

01 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Aile Hekimliği Uygulaması kapsamında Sağlık Bakanlığınca çalıştırılacak personele yapılan ödemeler ile sözleşme usul ve esasları hakkındaki yönetmelik Saruhan Otel’de ele alındı.
Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Tayfun Çiğdem’in açılış konuşmasını yaptığı toplantıda ilk olarak İl Sağlık Müdürlüğü Aile ve Toplum Sağlığı Şube Müdürü Dr. Ayla Alpgiray söz alarak, yönetmelikle getirilen değişiklikleri sunu şeklinde aile hekimlerine anlattı. Yeni ücret yönetmeliği ile getirilen değişiklikleri de sıralayan Dr. Alpgiray, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ücreti olarak tanımlanan bir maddenin il içerisindeki geri kalmış bölgelerde çalışan aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi personeline daha fazla ücret verilmesi hükmünü getirdiğini söyledi. Dr. Alpgiray ayrıca aile hekimlerine daha fazla iş yükü getiren yaşlı, gebe ve çocuk hastalardan aldıkları katsayı payının artırıldığı ifade etti.
Yeni yönetmeliğin temel amacının vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, “Artık sağlık hizmet standartlarının çıtası çok yükseldi. Bakanlığımız hastanelerdeki bu kalite artışının 1. basamak kurumlarda da yapılmasını istiyor. Bu yönetmeliğin temel bakışı hizmet kalite standartlarını yükseltmektir.” dedi.
Aile sağlığı merkezlerine A, B, C, D şeklinde bir hizmet standardı getirildiğini ifade eden Dr. Tay, aile sağlığı merkezlerinin fiziki şartları değerlendirilerek sınıflandırma yapıldığını ve aile hekimlerine de bu sınıflandırmaya göre ücret ödeneceğini söyledi. A sınıfı aile sağlığı merkezi hekimi daha fazla ücret alırken, sınıflandırma dışı kalan E Grubu bir aile hekiminin ise bin 350 lira kadar daha az alacağını ifade eden Dr. Tay, yeni düzenleme ile ortam ısısı 20 - 24 derece olacak, LCD televizyon olacak gibi vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunulmasını sağlayan fiziki ortamların oluşturulmasının amaçlandığını belirtti.
MANİSA'YA ÖZEL İLGİ
Sağlık Bakanlığı'nın yeni yönetmelikle neleri hedeflediğine ilişkin bilgi veren Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Daire Başkanlığı Şube Müdürü Dr. Osman Öztürk, özellikle hizmet kalite standardının daha yukarı çekilmesi amacıyla bu yönetmeliğin çıkarıldığını ifade etti. Aile Hekimliği Uygulamasında Manisa’nın diğer illerin çok önünde olduğunu belirten Dr. Öztürk, bakanlığın yönetmelik ve genelgelerin hazırlık safhasında mutlaka Sağlık Müdürü Dr. Tay’ı arayarak görüş aldığını bununda Manisa’yı diğer illere göre daha şanslı kıldığını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.