"AİLE BİREYLERİ ARASINDA EMPATİ ÇOK ÖNEMLİ"

TBMM Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş evliliklerin sağlam temele oturması için sevgi, saygı, karşılıklı anlayış ve empatinin mutlaka olması gerektiğini söyledi. Yurttaş, evliliklerin geleceği için çi.ftlerin empati kurmaları gerektiğini söyledi.


“AİLE BİREYLERİ ARASINDA EMPATİ ÇOK ÖNEMLİ”

TBMM Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş evliliklerin sağlam temele oturması için sevgi, saygı, karşılıklı anlayış ve empatinin mutlaka olması gerektiğini söyledi. Yurttaş, evliliklerin geleceği için çi.ftlerin empati kurmaları gerektiğini söyledi.   TBMM Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, sağlıklı evlilikler için evli ve evlenecek olanlara önerilerde bulundu. Yuttaş, “Dört bin yıllık toplumsal bir kurum olan evlilik, kimilerinin rüyasıyken kimilerinin de kabusu olabiliyor. Çoğunluk için gereklilik olan bu kurum, bazı çiftleri zamanla yoruyor ve evlilik hüsranla sonuçlanabiliyor. Günümüzde çiftlerin ilk bahanesi 'şiddetli geçimsizlik' olsa da, bireyleri mutsuzluğa sürükleyen faktörlerin başında, kendileriyle barışık olmamaları ve kendi kapasitelerinin çok üstünde beklentilerinin olması geliyor” dedi. Parçalanmış ailenin en büyük mağduriyetinin çocuklar olduğuna işaret eden Yurttaş, “Ailelerin sorun çözme kapasitesini artırmamız lazım. Siyah ve beyaz değil, yaşamda binlerce gri rengin ve binlerce değişkenin olduğunu bilmeliyiz. Yaşanabilecek sorunları önceden anlatmak, ihtiyaç olduğu zaman yanında olmak, boşanma elzemse boşanma sürecinde de ailenin, kadının, ailenin, çocuğun, toplumun en az zararla geçirmesini sağlamak bizim görevimiz” dedi.

“Pilot çalışmalar tamam” Evlilik öncesi eğitimlerin pilot çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Milletvekili Muzaffer Yurttaş, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Hukuki altyapısı, iletişim altyapısı, eşlerin kendi içerisinde yaşayabileceği sorunlarda özellikle ilk 5 yıl o kadar tehlikeli yıllar olarak saptanmış durumda. Zaten belli seneler geçtikten sonra her şey normalleşiyor. Sanki baştan beri beraber yaşıyormuşsunuz gibi bir hayata dönüşüyor. Ama ilk yaşadığınızda, ilk sorunlarla karşılaştığınızda bunu çözmeniz lazım. 'Evliliklerde eşlerin eyvah ben yanlış bir evlilik mi' yaptım deyip, ayrılmaya gitmeden bu sorunun olabileceğini ama yönetebileceğini anlaması gerekiyor ve bunun için de bir eğitim seti oluşturduk” dedi. Eğitimde 2,2 milyon çocuk için yaklaşık 2 milyar TL'nin 1 milyon anneye ödendiğine değinen AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, kız çocuklarına erkek çocuklarından daha fazla mali destek verildiğini vurguladı.

Fırsat eşitliği yakalandı”
Desteğin annelere verilmesiyle de temel eğitimde fırsat eşitliğinin yakalandığını ifade eden Muzaffer Yurttaş, “Bu, bizim başarımız. Hepimizin başarısı. Aynı mantığı ve başarıyı temel eğitimle beraber orta öğretim ve üniversiteye geçirmek istiyoruz. Sağlıkta dönüşümle verilen sosyal desteklerle anne-bebek ölüm hızının 90'lı yıllara gören yüzde 70 oranında azalttık. Avrupa Birliği standartlarını yakaladık. Bu, bizim en büyük başarımızdır. Anne ölümleri 100 binde 28'den 16'ya; bebek ölümleri de binde 20'lerden binde 13'lere düştü. Bu düşüşü en iyi sağlayan on ülkeden birisiyiz” ifadesini kullandı. Aile içi şiddetle mücadelede imkan ve araçların daha gelişmiş durumda ancak istenen noktada olmadığına dikkat çeken Yurttaş, "Benim bu konuda en büyük önerim 'evlilik' ya da 'aile okulu' diye tanımlayabileceğimiz bir yöntemdir. Çiftler, evlenmeden önce Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenen bir eğitime tabi tutulmalıdır. Bu proje çok yakında uygulamaya konacak olup, ikinci önemli konu ise Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz bünyesinde hizmetine devam eden, sorun yaşayan eşlerin en büyük yardımcısı ve danışacakları bünye olan Aile uzman danışmanlardır. Ailelerimiz bu uzmanlarımıza giderek evliliklerinde ki çatlakların üzerinden başarıyla geçip, mutlu bir evlilik yaşantılarıyla yaşamlarına devam edebilirler” dedi.   

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.