AİHM'DE RUSYA'DAN SONRA İKİNCİYİZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Hasan Ören, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) kaybettiği davalar ve ödediği tazminatlarla ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

AİHM'DE RUSYA'DAN SONRA İKİNCİYİZ

AİHM’DE RUSYA'DAN SONRA İKİNCİYİZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Hasan Ören, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kaybettiği davalar ve ödediği tazminatlarla ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.
Ören, “Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde kaybettiği davalar için yüklü miktarda tazminat ödemektedir. Yargı bağımsızlığının ayaklar altına alındığı bu dönemde insan hakları ihlallerinden dolayı kaybettiğimiz davalar Türkiye’nin itibarına büyük zarar vermektedir. Konuya dikkat çekmek amacıyla hazırladığım soru önergesini TBMM Başkanlığına sundum. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini 1954 yılında onaylamış, 28 Ocak 1987 tarihinde vatandaşlarına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bireysel başvuru hakkını tanımıştır. Başvuruların büyük kısmını insan hakları ihlalleri oluşturmaktadır. Kararların Türkiye aleyhine verilmesinin nedenlerinin başında adil yargılanma, yargılamanın uzunluğu, işkence, gelmektedir. Hükümetiniz döneminde Türkiye aleyhine verilen ihlal kararlarında ciddi artışlar vardır. 2011 yılında Türkiye hakkında adil yargılanma hakkına ilişkin olarak verilen 83 ihlal kararının 53'ü yargılamanın uzunluğu hakkındadır. 2011 yılında AİHM'e yapılan başvurular ve yargısal süreçteki toplam başvurular açısından Rusya'dan sonra ikinci sırada bulunduğumuzu istatistikler göstermektedir. 2011 yılında Avrupa Konseyi (AK) genelinde bir milyon kişi başına düşen başvuru sayısı 79 iken, bu sayı Türkiye için 118’dir. Sözleşmeye taraf 47 ülke arasında aleyhimize verilen ihlal kararları bakımından 1. sıradayız. Bu durum, Türkiye’de insan haklarının ihlallerinin artığının göstergesidir. Türkiye kaybettiği her dava için çok yüklü tazminat ödemektedir. Bu tazminatlar ödenmesine rağmen, ihlale neden olanlardan alınmadığı için, paralar vatandaşın cebinden çıkmaktadır. Bunlara göre; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine 1992-2002 ve 2002-2012 yılları arasında başvuru sayısı kaçtır?, 1992-2002 ve 2002-2012 yılları arasında Türkiye aleyhine verilen karar sayısı ne kadardır?. AİHM’nde halen devam eden dava sayısı nedir? 1992-2002 ve 2002-2012 yılları arasında aleyhine verilen kararlar nedeniyle Türkiye ne kadar tazminat ödemiştir?” diye sordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.