banner278

ACİLEN KREDİ KARTI AFFI ÇIKARILMALIDIR

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, son yapılan düzenlemelerin ardından kredi artı sahiplerinin çok ağır ve riskli bir yükün altına itildiğini iddia etti. Ören, "borçların yeniden yapılandırılması için kredi kartı affı çıkarılmalıdır" dedi.

banner292
ACİLEN KREDİ KARTI AFFI ÇIKARILMALIDIR

ACİLEN KREDİ KARTI AFFI ÇIKARILMALIDIR

 

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, son yapılan düzenlemelerin ardından kredi artı sahiplerinin çok ağır ve riskli bir yükün altına itildiğini iddia etti. Ören, “borçların yeniden yapılandırılması için kredi kartı affı çıkarılmalıdır” dedi.

 

17 Aralık 2010 'Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapmış değişiklik haziran ayında yürürlüğe girdi. Buna göre Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kredi kartı borcunun yüzde 50'sini ödemeyenler, kredi kartları ile nakit para çekemeyecekler.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, son yapılan düzenlemelerin ardından kredi artı sahiplerinin çok ağır ve riskli bir yük altına girdiğini iddia etti. Ören’in a.ıklaması şöyle:

“Kredi kartları ile ilgili alınan kararlardan ne yazık ki yine en son haberi olan, kart kullanıcısı tüketiciler oldu. Ülkemizde kredi kartları ile ilgili alınan kararlar ve yapılan yasal düzenlemeler hakkında bankalarca kart sahiplerine bilgi verilmediği için tüketiciler her zaman mağdur edilmekte, fatura yine tüketiciye kesilmektedir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), 17 Aralık 2010 'Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapmış değişiklik haziran ayında yürürlüğe girmiştir. Buna göre Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kredi kartı borcunun yüzde 50'sini ödemeyenler, kredi kartları ile nakit para çekemeyeceklerdir.

Ancak bilgi sahibi olamayan tüketici bu süre zarfında borcunun % 20’sini ödemeye devam etmiştir. Haberi olmadığı içinde kartını kullanamaz duruma gelmiştir. Bu kararla zaten nakit sıkıntısı içinde olan vatandaşa bir darbe daha vurulmuştur. Acaba bankalar kredi kartı sahiplerine borçlarının % 50’sini kapatması için tüketici kredisi vermeyi mi planlıyor? Buradaki hesapları nedir?

22. dönemde Manisa Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi iken, kredi kartları yasası çalışmalarında büyük mücadele vermiştim.

Yasa görüşmelerinde vatandaş lehine birçok düzenleme yapılmasını sağladık. Limit aşım ücreti vb adlar altında tefeci faizlerini bile geride bırakan ücretler alınmasının önüne geçtik. Fakat banka lobilerinin Hükümeti ve dolayısıyla AKP’li komisyon üyelerini baskı altına almasına engel olamadığımızdan yasa istenilen şekilde çıkmadı.

Bu dönemde “kazanmadan borçlandırılan” bir anlayışla çalışan sistemin bir gün tıkanacağını, yeni mağdurlar yaratacağını dile getirmiştik ancak bu düşüncemizi kabul ettiremedik.

Sokaklarda reklamların cazibesiyle kart dağıtılmasının, kredi kartı kullanma alışkanlığı olmayanlara özendirilerek gelirlerinin çok çok üzerinde limitli kredi kartı verilmesinin sonuçlarının çok acı sonuçları olacağını, kısacası vatandaşın “bankaların kar hırsına kurban edilmemesi” gerektiğini söylemiştik.   

Kredi kartı mağdurlarının düştüğü durum ortadadır. Dramları feryatları zaman zaman basına yansımaktadır. Kredi kartı borcu nedeniyle yaşanan intiharlar, bozulan yuvalar ve dağılan hayatlar içimizi acıtmaktadır.

Halen ülkemizde 17 milyon kişide 50 milyon kredi kartı var. 10 milyon kart sahibi bankalara borçlu. Bankaların alamadığı icralı alacak toplamı 16.6 milyar lira.

Sadece bankaların karlarını artırmaya ve korumaya yönelik düzenlemeler ekonomik sıkıntı içindeki kredi kartı kullanıcılarına ağır darbe vurmuştur. Vatandaş telafisi mümkün olmayan bir duruma düşürülmüş ve sırtına yeni sıkıntılar yüklenmiştir.

Türkiye’de en çok kar eden 10 kuruluştan 9 tanesi bankadır. Bankaların birçoğunun yabancılar tarafından satın alındığı veya hisselerinin yabancıların eline geçtiği düşünüldüğünde bankaların kar hırslarının faturası halka çıkartılmasını yadırgamamak gerekir. Yabancı sermaye gruplarının benim vatandaşımı düşünmesini beklemek yanılgı olur.

Kredi Kartı borçlusu vatandaşı bu sıkıntıdan kurtarmak için yeni tedbirler alınmalıdır. Çünkü vatandaş kredi kartı borcunu ödemek için ya bir kaç kartla birinden çekip diğerine yatırıyor,  ya da tüketici kredisi alıyor. Bu sarmal içerisinde harcayacağı para bankalara faiz olarak gidiyor. Bugün olduğu gibi ekonomi alışveriş olmayınca tıkanıyor ve piyasada para dönmüyor. Bu tüm toplumu sıkıntıya sokuyor.  

Hükümet, bankaları bu konuda ikna ederek, kredi kartı faizlerinin silinmesi ya da çok düşük faizle borçların yeniden yapılandırılması için kredi kartı affı çıkarmalıdır. Ancak bu af çıkartılırken, vatandaştan başka kalemler adı altında ekstra ücretler istenmemeli, sadece ana para yapılandırılmalıdır.

Yaşamı karartan değil, hayatı kolaylaştıran bir araç olması gereken kredi kartları ile ilgili Hükümet sadece bankaların taleplerini yerine getirirken, vatandaşını da biraz düşünmelidir.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet - 4 yıl önce
Merhaba.
Stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse biz şimdi Başbakan faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olduğunu, bu e-postaya cevap lütfen. (info.privatelender@yahoo.com) adı ve miktarı gerekli.

Daha fazla bilgi için bize ulaşın (info.privatelender@yahoo.com)