banner278

AB ÜLKELERİ BÜYÜKELÇİ YARDIMCILARINDAN VALİ GÜVENÇ'E ZİYARET

Avrupa Birliği üye ülkelerinin Türkiye'deki Büyükelçi Yardımcılarından oluşan 15 kişilik heyet Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkan Yardımcısı Nihat Gündüz ile birlikte Manisa Valisi Celalettin Güvenç'i ziyaret etti.

banner292
AB ÜLKELERİ BÜYÜKELÇİ YARDIMCILARINDAN VALİ GÜVENÇ'E ZİYARET

AB ÜLKELERİ BÜYÜKELÇİ YARDIMCILARINDAN VALİ GÜVENÇ'E ZİYARET

Avrupa Birliği üye ülkelerinin Türkiye’deki Büyükelçi Yardımcılarından oluşan 15 kişilik heyet Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkan Yardımcısı Nihat Gündüz ile birlikte Manisa Valisi Celalettin Güvenç’i ziyaret etti.

Ziyaretin politik, kültürel ve ekonomik anlamda Türkiye’yi daha iyi anlamak, Türkiye hakkında farkındalığı artırmak ve bu kapsamda Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerine katkıda bulunmak amacıyla yapıldığı, 22-23 Mayıs tarihlerinde Manisa’da yerel medya, yerel otoriteler, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının ziyaret edileceği belirtildi. Heyetin daha önceki yıllarda Mersin, Adana, Kars ve Erzurum’u ziyaret yaptığı kaydedildi. Vali Güvenç, heyet üyelerini Manisa’da görmekten mutluluk duyduğunu, Erzurum Valiliği yaptığı dönemde de böyle bir ziyarette bulunulduğunu ifade ederek, “O gün gelecek için ümitli ve heyecanlıydık. Bugün ise bir çok şeyi başarmanın mutluluğu içerisindeyiz. Hayatın her alanında Avrupa Birliği eksenli olarak Türkiye çok ciddi bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. Benim açımdan, insan hakları açısından bir yandan özgürlüklerin genişletilmesi diğer yandan kamu hizmetlerinin hızlı süratli şekilde yapılması, diğer yandan ekonomik anlamda tarım ve sanayi alanında çok ciddi değişiklik ve devrimleri yaşıyoruz. Örneğin İnsan hakları, açısından daha önceki dönemlerde polis zaman zaman orantısız güç kullanarak bizi zor durumda bırakıyordu. Oysa bugün seçim sürecinde bölücü örgütün olağanüstü provokasyon çalışmalarına, gençlerimizi ve halkımızı polisin üzerine gönderme çabalarına rağmen çok soğukkanlılıkla çirkin görüntülere izin verilmemektedir. Aşırı tahriklere rağmen. Bir başka örnek tarım sektöründe Türkiye’nin önemli beş ilinden biriyiz. Daha önce ihracatını yaptığımız tarım ürünleri tarımsal ilaç kalıntıları nedeniyle gümrük kapılarından iade oluyordu. Avrupalılarla ortaklaşa kurduğumuz laboratuarlardaki tahliller sonucu ürünlerimiz kesinlikle geri dönmemeye başlamıştır. Sanayicimiz beyaz eşyada ihracat bakımından Avrupa’ya ihracat merkeziyiz. Buzdolabı, televizyon ve diğer ürünlerde. Sanayicimiz Dünya sanayicileriyle yaptığı ARGE çalışmalarında hem pazar paylarını hem kalite artmakta hem fiyat düşmekte. Anayasamızca hüküm altına alınan sosyal devletin gereği olarak gerek yoksul vatandaşlar gerek özürlüler gerek yaşlılar önemli sosyal programları hem yerel idareler hem de merkezi hükümetlerin destekleriyle geliştirmiş bulunuyoruz. Burada söylemem gereken kadınlara olan yaklaşımımızın da pozitif yönde çok değiştiğidir.” dedi.
Vali Güvenç, “Avrupa Birliği'nin gerçekleştirdiği öğrenci değişim programları var. Manisa’da da Üniversiteler var. Bu konuya yönelik ilişkileri nasıl?” sorusuna karşılık olarak şunları söyledi:“Her ilde Valiliklerde AB ile ilişkilerin ve programların yürütülmesi için AB birimi oluşturuldu. Onun altında da ofiste, eğitimcilerden, mühendislerden ve diğer mesleklerden oluşan önemli bir departman oluşturduk. Özellikle gençlik programlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden vaktim elverdiği ölçüde Avrupa’dan gelen gençleri burada kabul ediyorum. Üniversitemiz de, sivil toplum örgütleri de Avrupa’ya değişim projesi kapsamında daha çok çocuk ve genç göndermeye çalışıyor. Olayı iki bölümde görmek lazım. Birincisi dünya gençlerini birbirlerini tanıyıp kültürel alışveriş yapmaları için bu tür projeleri geliştirmek lazım. Birbirlerini anlamaya başlamaları geleceğin dünyasında barışın daha çok hakim olmasına sebep olur diye düşünüyorum. İkinci bölüm ise ERASMUS projeleri kapsamında ise bilimsel anlamda karşılıklı görüş alışveriş veriş yapmaları eğitime destek olur.”

Manisa’daki tarım faaliyetleri,sorunları ve çözümü için neler yapıldığı” sorusuna karşılık ise Vali Güvenç, “Tarımla ilgili genel bir bakış açısı vermek isterim. Tarım kesimi ülkemizde son yıllara kadar köylülerin aile ziraatı dediğimiz çok küçük işletmelerle yürütülen, köylülerin ilgilendiği bir iş olarak görülmekteydi. Son dönemde bunun böyle yürütülmesinin mümkün olmadığı görüldü. Dolayısıyla tarım alanında önemli planlamalar önemli destekler geliştirildi. Bugün rahatlıkla söyleyebiliriz, büyük sanayiciler, iş adamları tarım sektörüne girmiştir ve önemli yatırımlar yapmaktadırlar. Türkiye’de nüfusun ortalama yüzde 20’si kırsal kesimde yaşıyor. Manisa’da bu oran yüzde 35’tir. Manisa’da ise sorunları birbirinde ayırmadan çalışıyoruz. Bir yandan ihraç ürünlerine destek verip, daha hijyenik ortamlarda daha kaliteli pazarlamaya uygun hale getirmeye çalışırken, kırsal kesimde ise daha işin başında halkımıza yapılması gerekeni öğretmeye çalışıyoruz. Geçen yıl FAO ile birlikte Yuntdağı projesi geliştirdik” diye konuştu.
Vali Güvenç daha sonra heyet üyelerinin Manisa’nın üzüm yetiştiriciliği, Manisa’ya iç göç hakkındaki sorularını yanıtladı. Vali Güvenç ziyaret sonunda konuk heyete Manisa’ya özgü ürünler ve Manisa’yı tanıtan kitap hediye etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.