banner278

90 YIL ÖNCE BUGÜN LOZAN ANTLAŞMASI İMZALANDI

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Lozan Barış Antlaşması'nın 90. Yıldömüne ilişkin açıklama yaptı.

banner292
90 YIL ÖNCE BUGÜN LOZAN ANTLAŞMASI İMZALANDI

  

90 YIL ÖNCE BUGÜN LOZAN ANTLAŞMASI İMZALANDI 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Lozan Barış Antlaşması'nın 90. Yıldömüne ilişkin açıklama yaptı. 

Özgür Özel şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin ilk Başbakanı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından 24 Temmuz 1923 günü imzalanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını tüm dünyaya tescil ettiren Lozan Antlaşmasının 90. Yıldönümünü kutluyoruz.

Lozan Antlaşmasının imzalandığı gün; Atatürk’ün söylediği gibi “uzun çarpışmalardan sonra vatanımızın barış ve istiklale kavuştuğu gündür.” Çünkü, bu antlaşma ile hanedanın imzaladığı Sevr tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş ve ulusumuz,  özgürlüğe olan inancını ve bağımsız karakterini bir kez daha tüm dünyaya duyurmuştur. 

Ülkemizin bağımsız bir devlet olduğunu tüm dünyaya ilan eden ve makus tarihimizi değiştiren Lozan Barış Antlaşmasının imzacısı İsmet İnönü’nün de bu müzakereler için görevlendirilmesi, bugün bir kez daha bizlere Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü olduğunu göstermektedir.

Lozan’ın 90. yıldönümünde, Lozan Antlaşmasına ve değerlerine sahip çıkma görevimizin hala devam ettiğinin bir kez daha altını çizmek isterim. Ancak, bugün bu antlaşmayı ve bu anlaşmanın mimarlarını unutmak ve unutturmak niyetinde olanlar bilmelidir ki; karalamalar ile hedeflerine ulaşamayacaklardır. Çünkü Türk ulusu tarihine ve geçmişine her zaman sahip çıkacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Lozan'a imza atan Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü olmak üzere, Lozan antlaşmasının unutulmaz kahramanlarını şükran duyguları ile anıyor ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerini yüceltmek için verdiğimiz sözü tutmakta kararlı olduğumuzu bir kez daha yineliyorum.”

LOZAN’IN TARİHİ

Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri tarafından, Leman gölü kıyısındaki Beau-Rivage Palace'ta (şimdi otel) imzalanmış barış antlaşmasıdır.

Konferansa önce Başvekil Rauf Orbay katılmak istemiştir. Fakat Atatürk İsmet Paşa'nın katılmasını istemiştir. Mudanya Ateşkes Antlaşması'nın imzalanmasından sonra İtilaf Devletleri 28 Ekim 1922'de TBMM Hükümeti'ni Lozan'da toplanacak olan barış konferansına davet ettiler.

Mustafa Kemal Paşa Mudanya görüşmelerine de katılan İsmet Paşa'nın Lozan'a baştemsilci olarak gönderilmesini uygun buldu. İsmet Paşa Dışişleri Bakanlığına getirildi ve çalışmalar hızlandırıldı.

İtilaf Devletleri Lozan'a İstanbul Hükûmeti'ni de davet ettiler. Bu duruma tepki gösteren TBMM, 1 Kasım 1922'de saltanatı kaldırdı.

TBMM Hükûmeti Lozan Konferansı'na katılarak Misak-ı Milliyi gerçekleştirmeyi, Türkiye'de bir Ermeni devletinin kurulmasını engellemeyi, kapitülasyonları kaldırmayı, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunları (Batı Trakya, Ege adaları, nüfus değişimi, savaş tazminatı) çözmeyi ve Türkiye ile Avrupa devletleri arasındaki sorunları (ekonomik, siyasal, hukuksal) çözmeyi amaçlamış Ermeni yurdu ve kapitülasyonlar hakkında anlaşma sağlanamazsa görüşmeleri kesme kararı almıştır.

20 Kasım 1922'de Lozan görüşmeleri başlamıştır. Osmanlı borçları, Türk - Yunan sınırı, boğazlar, Musul, azınlıklar ve kapitülasyonlar üzerinde uzun görüşmeler yapılmıştır. Ancak kapitülasyonların kaldırılması, İstanbul'un boşaltılması ve Musul konularında anlaşma sağlanamamıştır. Temel konularda tarafların tavize yanaşmaması ve önemli görüş ayrılıkları çıkması üzerine 4 Şubat 1923'te görüşmelerin kesilmesi savaş ihtimalini yeniden gündeme getirmiştir. Başkomutan Mareşal Mustafa Kemal Paşa Türk Ordusu'na savaş hazırlıklarının başlamasını emretmiştir. Sovyetler Birliği eğer tekrar savaş çıkarsa bu sefer Türkiye'nin yanında savaşa gireceğini duyurmuştur. Bu ihtimali göze alamayan İtilaf Devletleri barış görüşmelerinin tekrar başlatmak için Türkiye'yi tekrar Lozan'a çağırmıştır.

Taraflar arasında karşılıklı verilen tavizler ile görüşmeler 23 Nisan 1923'te tekrar başlamış, 23 Nisan'da başlayan görüşmeler 24 Temmuz 1923'e kadar devam etmiş ve bu süreç Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanması ile sonuçlanmıştır.

Taraf ülkelerin temsilcileri arasında imzalanan anlaşma, uluslararası anlaşmaların ülke meclislerince onaylanmasını gerektiren yasalar gereğince[2] taraf ülkelerin meclislerinde görüşülmüş ve Türkiye tarafından 23 Ağustos 1923'te, Yunanistan tarafından 25 Ağustos 1923'te, İtalya tarafından 12 Mart 1924'te, Japonya tarafından 15 Mayıs 1924'te imzalanmıştır. İngiltere'nin anlaşmayı onaylaması ise 16 Temmuz 1924 tarihinde olmuştur. Anlaşma, tüm tarafların onaylarında dair belgeler resmi olarak Paris'e iletildikten sonra, 6 Ağustos 1924 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.