8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜYLE İLGİLİ KUTLAMA DEFTERİ

8 Mart Kadınlar Günüyle ilgili çeşitli siyasi partiler ve toplum kuruluşları mesaj yayınladı.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜYLE İLGİLİ KUTLAMA DEFTERİ

 


8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜYLE İLGİLİ KUTLAMA DEFTERİ
8 Mart Kadınlar Günüyle ilgili çeşitli siyasi partiler ve toplum kuruluşları mesaj yayınladı.
Ergün, "Kadın sağlıklı toplumun temel taşıdır"

MANİSA Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Ergün, “Kadınlarımız huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşlarından biridir” dedi.

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Milli değerlerimiz ve inancımız içerisinde kadının; her birimizin hayatında en değerlilerimiz olarak analık sıfatı başta olmak üzere; sevginin, merhametin ve fedakarlığın timsali olduğunu vurgulayan Başkan Ergün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Millet olarak bizler, geçmişten günümüze her daim, kadına değer ve önem veren bir millet olamuşuzdur ve bu özelliğimizin de devam edeceği inancını taşıyorum. Bugün Türkiye'de kadınların birçok sorunu vardır. Öte yandan kadının sadece cinsel meta olarak görüldüğü ahlaksızlıklara da hem toplum olarak hem devlet olarak asla müsaade etmemeliyiz. Kadınlarımız huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşlarıdır. Manisa Belediyesi olarak MASMEK bünyesinde açtığımız kurslarla, kadınlarımızın el becerilerini ve kişisel gelişimlerini destekleyici eğitimler vermekteyiz. Amacımız Manisa’da yaşayan kadınlarımızın kurslarda edindikleri becerilerle ürettiklerini satıp, ev ekonomisine katkı sağlamalarıdır. Böylece kadının ekonomik özgürlüğüne kavuşmasını sağlamaktır.”
Şiddete karşı hükümet tedbir almalı Eşlerin uyguladığı şiddet ve töre diye bilinen cahiliye alışkanlıklarının kadınların yaşadığı en büyük sıkıntı olduğuna da dikkat çeken Başkan Ergün, “Devleti yönetenler bu sıkıntılarla ilgili hem sosyal hem de hukuki tedbirler almalıdır. Varlıklarıyla hayatın her alanında fedakarlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle de geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

MERSİNLİ;"TOPLUMUN TEMEL TAŞI KADINLARIMIZ,BAŞTACINIZDIR"
Ak Parti Manisa Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Mersinli yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kadınlarımız aile kurumunun temel taşı, milletimizin baş tacıdır. Fedakârlığı, sevecenliği, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle her zaman ailesine ve topluma önemli katkılar sunan kadınlarımızı, hayatın her alanlarında etkin bir şekilde görmek bizleri sevindirmektedir. Kadınların toplumsal ve ekonomik yaşamdaki gelişmelerin temel öğesi olduğunu belirten Mersinli, şunları kaydetti:  "Huzurlu ve mutlu bir aile yapısının oluşturulmasında ve güçlü bir toplumsal yapının kurulmasında kadınlar her zaman önemli rol oynamıştır. Toplumun temel taşı kadınlarımız, baş tacımızdır. Toplumun temeli aile, ailenin temeli ise kadındır. İktidara geldiğimiz günden bu yana kadınlarımıza büyük önem verilmiş, kadınlarımızın siyasete aktif katılımlarının sağlanması, kadın istihdamının önündeki engellerin kaldırılması ve kadınlarımızın şiddetten korunması için gerekli yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir."  Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi kadınların maruz kaldığı şiddet halen önemli bir sorun olarak karşımızda durduğunu ifade eden Mersinli, “Kadınlarımıza yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamalar sona erdirilebildiğinde, geleceğe daha da güvenle bakabileceğimiz muhakkaktır. Bu duygu ve düşüncelerimle; doğumdan ölüme kadar hayatımızın her alan ve anında varlıklarını hissettiren kadınlarımızın  bu özel günlerini yürekten kutluyorum."dedi. 

TDD, HER MÜCADELEDE KADINLARIN YANINDADIR

Toplumsal Dayanışma ve Kültür Derneği (TDD), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin yayınladığı bildiride, bu günün Tüm Dünya Kadınları için, emekçi kadınlar eliyle kazanılmış bir zaferin yıldönümü olduğunun altını çizdi.

Bu günün, kadınların erkeklerle eşit haklara ulaştığı bir gün olarak anılmasının sığ bir yaklaşım olacağının vurgulandığı TDD’nin açıklamasında, günün aslında vahşi kapitalist düzene karşı emekçi kadınların kazandığı bir zafer günü olduğu belirtildi…
8 Mart 1857 tarihinde tam 129 emekçi kadının canları pahasına başlattıkları bir savaşın sonucunda varılan noktanın tüm dünya kadınları için önemli bir kazanım olduğunun da belirtildiği TDD’nin açıklaması, şöyle:
“İnsanlığın yerleşik düzene geçtiği ve toplum halinde yaşamaya başladığı günden bu yana, üretime erkeklerle eşit oranda katkı sağlayan kadınlar, özellikle gelişen dünyada egemen olan kapitalizmin acımasız dişlilerine kurban edilmekten kurtulamamışlardır…
Erkeklerle aynı tezgahta, aynı makine başında emek harcayan sosyalist kadınların bu acımasız ayrımı farkedip başkaldırmalarıyla başlayan süreç, 1921 yılında 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmasıyla amacına ulaşmıştır…
8 Mart, tüm dünyada, kadınların ne kadar fedakar, ne kadar çalışkan, ne kadar üretken olduklarının hatırlandığı bir gün olarak kutlanırken, ne yazık ki ülkemizde kadınların şiddete maruz kaldığı, itilip kakıldığı, toplumda ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğü, tacize uğradığı, hatta ölümle burun buruna bir yaşam sürdüğünün anımsandığı gün olarak hatıra gelmektedir.
Erkeklere oranla yüzde 50’ye varan oranda daha düşük bir ücretle çalıştırılan, itilip katılan, tacize uğrayan, şiddete maruz kalan ve cinsel köle haline getirilmekten kurtulamayan kadınların savaşı, görünen o ki, sonsuza kadar sürecektir. Toplumsal Dayanışma Derneği olarak, kadınlarımızın toplumda hak ettikleri yere ulaşmak için verecekleri her türlü çabanın yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz.
Türk toplumu, 8 Mart’ı yılda bir kez kadınların hatırlandığı bir gün olarak anmak yerine, kadınına sahip çıkan, onun her şeyden önce bir anne ve üretimin ve toplumun cinsiyet ayrımıyla tarif edilemeyecek bir parçası olduğunun bilincine varmak zorundadır. Bu vesileyle, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlar, kadınların hakları uğruna verecekleri her türlü çabanın destekçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.”

 

UYGUR ;"KADINLAR GÜNÜNÜ EN KALBİ DUYGULARIMLA KUTLARIM"

Başkan Uygur; "Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü en kalbi duygularımla kutlarım. Sevginin, şefkatin simgesi olan kadınlarımız hem anne hem bir öğretmen hem de aynı zamanda iş kadınıdır. Artık Türk kadını, aileden çalışma hayatına, siyasetten hayatın diğer  alanlarında aktif rol oynuyor. Ama maalesef  ülkemizde ve dünyada hala kadınların bazı alanlarda eşitsizliğe maruz kaldığını, kadına yönelik şiddetin ve istismarın devam ettiğini görmekteyiz ve bunlara karşı olduğumuzu da bir kez daha belirtmek isterim." dedi.

AK Parti’nin kurulduğu yıldan bu yana kadını ve gençliği merkeze alan yönetim anlayışındaki kararlı duruşunun kadınları cesaretlendirdiğini ifade eden  Başkan Uygur, “Merkezinde insan, çizgisinde hizmet olan AK Parti iktidarı politikalarında kadına pozitif ayrımcılık yaparak toplum içindeki fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Politikalarında şuana dek ne derece başarılı olduğunu da açıkça göstermiştir” dedi

Uygur , "Kadınıyla erkeğiyle birlik olarak ülkemizi daha çağdaş daha ileri daha güçlü bir seviyeye ulaştırmak en büyük hedeflerimizden biridir" diyerek,  "Şiddetin, ayrımcılığın, istismarın yaşanmadığı bir dünya dileyerek tüm kadınlarımızın bu gününü tekrar yürekten kutlar,  kadınlarımıza başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim".dedi

ÖZGÜR ÖZEL’İN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

 

Dünyadaki tüm kadınlarımızın bundan tam 156 yıl önce; eşitlik, hak ve özgürlük için verdiği mücadelenin yıldönümündeyiz bugün. 8 Mart günü, tam 156 yıldır, kadınların ayrımcılığa, haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı haykırdıkları bir günün simgesi olmaya devam ediyor. Dünya emekçi kadınlarının hak ve özgürlük mücadelesi uğruna canlarını verdikleri böyle bir gününün yıldönümünde, kadınlarımız hala var olma mücadelelerine devam ediyor, dünyanın her yerinde seslerini duyurabilmek, eşit olabilmek için büyük bedeller ödüyorlar.

 

“Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” diyen Mustafa Kemal ATATÜRK Türk aydınlanması sürecinde kadınlarımıza verdiği haklar ve yaşamın her alanında erkeklerle eşit şartlarda olmasını sağlayacak nitelikteki devrimleri gerçekleştirmiş ve Türk kadınının dünyadan çok ileride sayılabilecek haklar ile donatılmasını, kadınlarımızın yönetimde, toplumda her alanda söz sahibi olmasını sağlamıştır. O günlerde, Türk kadını, devrimlerle dönemin koşullarına göre birçok gelişmiş ülkede bile görülmeyen demokratik haklar elde etmiştir. Bugün, Atatürk’ün Türk kadınına ve Türk toplumuna bıraktığı bu mirasın bayrakçısı Cumhuriyet Halk Partisi, yeni tüzüğündeki %33 cinsiyet kotası ile hem dünyaya hem de ülkemize örnek olacak nitelikte bir ilke imza atmıştır. Özgür kadınların, özgür toplumlar yaratacağına olan inançla CHP olarak kadınlarımızın mücadelesine her dönemde omuz verdik ve onların bu mücadelesinin sesi olmaya, sözü olmaya gayret ettik, etmeye de devam edeceğiz.

 

Bugün, hukuksuzluğun, adaletsizliğin, geri kalmışlığın en ağır bedelini ödeyen kadınlara karşı borcumuz var. Bugün başta kadınlarımız olmak üzere, çocuklarımıza, gençlerimize karşı kadınların daha özgür oldukları bir gelecek bırakmak için sözümüz var. Kadına yönelik şiddetin olmadığı, kadının toplumun her alanında, siyasette, ekonomide, üretimde, eğitimde yaşadığı cinsiyet ayrımcılığının son bulduğu daha çağdaş, daha özgür ve daha güçlü bir ülke olmanın özlemi ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 

 

ÖREN;“Türkiye Kadın Erkek Eşitliğinde Dünyada 124. Sıraya Gerilemiştir”

Kadın; toplumsal gelişmenin lokomotifidir. Barışın, kardeşliğin, güvencesi, sosyal ve siyasal yaşamın bir parçasıdır. Bu anlayışla Türkiye cumhuriyeti, kuruluşunun ilk yıllarında, kadın-erkek eşitliği uygulamalarına öncülük ederekülkenin aydınlık geleceğinin kurulmasında kadınların söz sahibi olmaları sağlanmıştır. Ancak AKP iktidarı döneminde kadınlar açısından hiç bir olumlu gelişme olmamıştır. Kız çocuklarının okullaşma oranı azalmakta, kadınlar çalışma hayatından uzaklaştırılmakta, kadına yönelik şiddet sürekli artmaktadır. Dünya Ekonomi Forumu, “Küresel Cinsiyet Uçurumu” raporu verilerine göre Türkiye kadın erkek eşitliği açısından 135 ülke arasından maalesef 124. sırada yer almıştır.
Cinsiyet eşitliğinin bölgelere göre genel değerlendirmesi ve ekonomiye katılım ve fırsatlar değerlendirmesinde ise Avrupa ve Orta Asya grubuna dâhil edilen Türkiye bu grubun sonuncusu olmuştur.Kadınların ekonomiye katılması açısından Türkiye 129. sırada kalmıştır. Türkiye kadınların eğitime erişimde 108. sırada yer alırken, siyasi yetkilendirmede 98, sağlık alanında ise 62. sırada yer almıştır. Bu arada rapora göre kadın-erkek eşitliği sıralamasında İzlanda 1., Finlandiya 2. ve Norveç 3. olurken, Küba ise 19. sırada yer almıştır. Bu rakamlardan da anlaşıldığı üzere kadınlar, Cumhuriyet kazanımlarını bir bir kaybetmektedir. Son zamanlarda yaşananlar demokrasiyi, barışı, sosyal adaleti ve hukuk devletini yaşatmak için; kadınıyla erkeğiyle bütün yurttaşlarımızın eşitlik içerisinde, ülkenin her sorununda, her güzel gününde dayanışma içinde olması gerektiğini ortaya koymuştur. Kadının toplumsal statüsünün güçlendirilmesi temel önceliğimiz olmalı, demokrasi kültürünün yerleşmesi ancak cinsiyet eşitliğine dayanan bir toplumsal yapıyla mümkün olacaktır. Bu duygu düşüncelerle;tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü” kutlar sevgi ve saygılar sunarım.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.