7 YILLIK KART AİDATININ İADESİNE KARAR VERİLDİ

Bir tüketicinin başvurusunu inceleyen Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti, geriye dönük 7 yıllık kredi kartı üyelik bedelinin iadesine karar verdi.

7 YILLIK KART AİDATININ İADESİNE KARAR VERİLDİ

7 YILLIK KART AİDATININ İADESİNE KARAR VERİLDİ 

Bir tüketicinin başvurusunu inceleyen Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti, geriye dönük 7 yıllık kredi kartı üyelik bedelinin iadesine karar verdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne (ÇOMÜ) Biga Meslek Yüksekokulu'nda  (MYO) Metal Makine Teknolojisi Bölümü öğretim görevlisi Bahaddin Zayim, yaklaşık  45 gün önce Biga Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurup,  müşterisi olduğu bankanın kestiği yıllık kredi kartı kullanım ücretinin iade  edilmesini talep etti.

Heyet, Zayim'in başvurusunu yerinde kabul edip, 7 yıllık kredi kartı  üyelik bedelinin müşteriye iadesi yönünde karar aldı
Zayim, heyetin kararının ardından  bankanın, geçmiş dönemlere ait 274 lirayı kendisine iade ettiğini söyledi.
Kredi kartı kullanan tüketicileri uyaran Zayim, haksızlığa uğradığını  düşünenlerin mutlaka Tüketici Sorunları Hakem heyetlerine başvurmalarını istedi.           Hakem heyetinin kararındaki inceleme, gerekçe ve hüküm           Biga Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı'nın karar  tutanağında, inceleme, gerekçe ve hükümle ilgili şu ifadelere yer verildi:
"Yapılan incelemede, taraftarlar arasındaki kredi kartı üyelik  sözleşmesinin mevzuata aykırılıklar ihtiva ettiği anlaşılmıştır. 4077 Sayılı  Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 6'ncı maddesindeki 'Eğer bir sözleşme  şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle  tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketici ile müzakere  edilmediği kabul edilir. 6/A, 6/B, 6/C, 7, 9, 9/A, 10, 10/A ve 11/A maddelerinde  yazılı olarak düzenlenmesi öngörülen tüketici sözleşmeleri en az 12 punto ve koyu  siyah harfle düzenlenir' hükümleri dikkate alındığında şikayetin kabulüne karar  vermek gerekmiştir.
Uyuşmazlığa uygulanması gereken 4077 sayılı Tüketicinin Korunması  Hakkında Kanun'un ilgili hükümleri gereğince şikayetin kabulüne, 274,49 lira kart  üyelik ücretinin iadesine / şikayetçinin adı geçen bankadaki hesabına  yatırılmasına, bu karara karşı 15 gün içinde tüketici mahkemesine itiraz  edebileceğine, katılanların oy birliğiyle karar verilmiştir.”  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.