68 BELDE, 848 KÖY KALKMASIN!

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, "68 belde belediyesi kapatılacak 848 köyün tüzel kişiliği kaldırılacaktır. Manisa büyükşehir değil, bütün şehir olacak. Biz buna karşıyız. Manisa büyükşehir olsun" dedi.

68 BELDE, 848 KÖY KALKMASIN!

68 BELDE, 848 KÖY KALKMASIN!

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “68 belde belediyesi kapatılacak 848 köyün tüzel kişiliği kaldırılacaktır. Manisa büyükşehir değil, bütün şehir olacak. Biz buna karşıyız. Manisa büyükşehir olsun” dedi.  

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören,  şu açıklamayı yaptı: “Bazı illerin büyükşehir yapılıp belde belediyelerinin kapatılmasına ilişkin kanun tasarısı mecliste görüşülmeye başlanmıştır. 

Bu tasarı kapsamında Manisa Büyükşehir Belediyesi olacaktır. Büyükşehir belediye sınırları Manisa’nın mülki idare sınırlarının tamamını kapsadığından 68 belde belediyesi kapatılacak 848 köyün tüzel kişiliği kaldırılacaktır.
 
Tasarıda İl Genel Meclislerinin ve köylere doğrudan hizmet götüren Özel İdare Teşkilatlarının da kaldırıldığı görülmüştür. Bu nedenle, vatandaşın birçok hakkından mahrum kalacağı ortaya çıkmıştır.
 
Manisa’nın Büyükşehir yapılmasına krşı değiliz. Manisa Büyükşehir olmayı hak eden bir ildir. Ama Manisa “Büyükşehir” değil “Bütünşehir” olacaktır. “Bütünşehir”lerde hizmetin halka eşit ve zamanında ulaşmasının mümkün olmayacağı kesindir.

Manisa coğrafi olarak “bütünşehir” yapılmaya uygun değildir. Manisa’nın bir ucundan, diğer ucu 230 km’dir. Yol mesafesi ise 270 km’dir. Manisa’dan; Demirci’nin Söğütçük köyüne (230 km), Selendi’nin Karakozan köyüne 190 km), Sarıgöl’ün  Beyharmanı köyüne (150 km), Soma’nın Türkali köyüne ( 160 km) hizmetin zamanında ulaşması mümkün değildir.

Manisa için hayırlı bir büyükşehir yasası için mücadele edeceğiz. Amacımız Büyükşehir yasasına karşı çıkmak değil, katkı koymaktır. Büyükşehir yasasından Manisa’nın zarar görmemesi için CHP Manisa Milletvekilleri olarak büyük mücadele veriyoruz. Kanun Tasarısı Meclis gündemine geldiğinde Manisa için yararlı bir kanun çıkması için çalışacağız.
 
CHP olarak önerilerimizi mecliste gündeme getireceğiz. Manisa’da 68 belde belediyesi kapatılmasın. CHP olarak, belde belediyelerinin kapatılmasına karşı olduğumuzu her zaman söyledik. Mecliste belde belediyelerimizin kapatılmasını önlemek için CHP olarak gerekli direnci göstereceğiz. Manisa’da 68 belde belediyesi hizmet vermektedir. Bu belediyeler halkın sorunlarını yerinde en kısa zamanda çözmektedirler. 50 yıldır hizmet veren belediyelerin kapatılması yerinden yönetim ilkesine aykırıdır. Beldelerde yaşayan vatandaşları yapılan halk oylamalarında % 98 gibi büyük bir çoğunlukla belde belediyelerinin kapatılmasına karşı çıkmışlardır.
 
848 KÖYÜMÜZ, “KÖY” OLARAK KALSIN
Köylerimizin tüzel kişiliğinin kalkması ile en küçük “mülki idare” birimi olan köylerin yasal haklarını ortadan kaldıracaktır. Vatandaş daha fazla vergi verecek, su elektrik faturaları zamlı olacaktır. Bu nedenle köylerimizin “KÖY” tüzel kişiliği ile aynı şekilde kalması gerekmektedir.

İL GENEL MECLİSLERİ KAPATILMASIN
Köylere ve beldelere hizmet götüren özel idare teşkilatlarının kapatılması köyleri sahipsiz bırakacaktır. Muhtarlar kendi temsilcileri olan İl Genel Meclisi Üyeleri ile sorunlarına çözüm bulmaktadırlar. Yeni yasa ile Köyün ve köylünün temsil hakkı ellerinden alınacaktır. Bu nedenle köye hizmet götüren İl Genel Meclislerinin ve Özel İdare Teşkilatlarının kaldırılması doğru değildir. “

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.