490 BİN HASTA TANI BEKLİYOR

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Türkiye'de Çölyak ile ilgili olarak beklenen hasta sayısının 500.000 dolayında olduğuna dikkat çekerek, "Buna karşın henüz 10-12 bin Çölyaklı tanı almış durumdadır. Geriye kalan yaklaşık 490.000 hasta ülkemiz hekimlerinden tanı beklemektedir." dedi.

490 BİN HASTA TANI BEKLİYOR

490 BİN HASTA TANI BEKLİYOR 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Türkiye’de Çölyak ile ilgili olarak beklenen hasta sayısının 500.000 dolayında olduğuna dikkat çekerek, “Buna karşın henüz 10-12 bin Çölyaklı tanı almış durumdadır. Geriye kalan yaklaşık 490.000 hasta ülkemiz hekimlerinden tanı beklemektedir.” dedi. 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’ye bir soru önergesi vererek, Çölyak hastalığını gündeme getirdi. Özel’in önergesi şöyle: “Ülkemizde Çölyak hastalığına ilişkin en önemli sorunlardan birisi henüz her yüz hastadan 97’sine tanı konulmamış olmasıdır. Türkiye’de Çölyak ile ilgili olarak beklenen hasta sayısı 500.000 dolayındadır. Buna karşın henüz 10-12 bin Çölyaklı tanı almış durumdadır. Geriye kalan yaklaşık 490.000 hasta ülkemiz hekimlerinden tanı beklemektedir. Çölyak hastalığına, tanı konulmaması durumunda da hasta ileride lenfoma riski dahil birçok hastalığa açık hale gelmektedir. Çölyak hastalığının tek tedavi yolu, ömür boyu glütensiz ürünlerle diyet yapmaktır. Ancak glütensiz ürünlere ilişkin yasal düzenlemeler ve ürünlerin pahalılığı Çölyak hastalarını zor durumda bırakmakta ve sağlıkları ile ilgili ciddi riskler oluşturmaktadır. 11.03.2011 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde de Çölyak ve Fenikketönüri (PKU) hastalarının kullandığı gıda ürünlerinin bir kısmı geri ödeme listesi kapsamı dışında bırakılmış, aynı zamanda söz konusu ürünlerin reçeteye yazımı ilgili madde hükmünden çıkartılmıştır. Bu tarihten önce Çölyaklılar ürünlerini hekim raporu ile alırken, bu tarihten itibaren hesaplarına yatırılan belli miktardaki nakit yardım ile kendileri doğrudan satın almaktadır.  kendileri marketlerden almaya başlamışlardır. Bu uygulama nedeniyle hastalar verilen bu paraları ailenin diğer gider kalemlerine aktardıkları için ülkemizdeki glütensiz gıda satışının %50’ye varan oranda azaldığı iddia edilmekte ve bu durum da Çölyak hastalarının tedavi süreçleri ile ilgili ciddi endişelere sebep olmaktadır. Bu nedenle;  1.11.03.2011 tarihli SUT değişikliğine göre Çölyak hastalarına yapılan yardımların yetersiz kalması nedeniyle hastalar piyasada oldukça pahalıya satılan glütensiz ürünlere erişim ile ilgili sıkıntılar yaşamaktadır. Çölyak hastalarımızın sağlıkları için son derece önemli olan bu konu hakkında Bakanlığınız yeni bir düzenleme yaparak hastalarımızın mağduriyetlerini gidermeyi düşünmekte midir? 
2.11.03.2011 tarihinde yayınlanan tebliğ ile Çölyak hastalarına diyet ürünlerini alabilmeleri için 31 ila 80 TL arasında ödeme yapılması kararlaştırılmış ve bu ürünlerin reçete yazımı dışında bırakılarak hastaya yapılan nakdi yardımlarla alınması yönündeki bu karar sonucunda hastalar yoksulluk nedeniyle yapılan bu yardımı başka alanlar için kullanmaya başlamışlardır. Bu uygulamanın bir sonucu olarak glütensiz ürünlerin tüketiminin 11.03.2011 tarihinden itibaren azaldığı iddia edilmektedir. İlgili Tebliğ tarihinden itibaren Glütensiz ürünlerin tüketiminin neredeyse %50 azaldığına dair iddialar gerçeği yansıtmakta mıdır? 
3.Glütensiz ürünlerle ilgili olarak 11.03.2011 tarihinden sonra tüketim nasıl bir seyir izlemiştir?
4.Bu ürünlerin Türkiye pazarındaki son beş yıllık seyri tüketim miktarı ve tutarı açısından nasıldır?
5.Bu ürünlerin 2011 ve 2012 yıllarında 3’er aylık dönemler halinde tüketim miktarı ve tutarı nasıldır?
6.Eğer tüketim azalan seyirde ise Bakanlığınız bu durumun sebebi olarak neyi görmekte ve konuyu nasıl değerlendirmektedir?
7.Bakanlığınız, bundan sonraki süreçte Çölyak hastalarının yaşadığı bu mağduriyetin çözümüne ilişkin ne gibi bir tasarrufta bulunmayı düşünmektedir? 
ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ  Belirtiler sindirim sisteminde var olabilir yada olmayabilir. Örneğin bir kişide ishal ve karın ağrısı olabilirken diğer bir kişide aşırı sinirlilik, öfke ,veya depresyon olabilmektedir.Aslında aşırı öfke ve sinirlilik çocuklarda görülen en yaygın belirtilerden biridir.  Çölyak hastalığının belirtileri aşağıdaki maddelerden birini yada bir kaçını içerebilir;
            • Çok sık tekrarlanan karın ağrıları              • Kronik ishal              • Kilo kaybı              • Açık renkli, kötü kokulu dışkı              • Anemi (kırmızı kan hücrelerinin düşüklüğü)              • Gaz              • Kemik Ağrısı              • Davranış değişiklikleri              • Kaslarda kramp meydana gelmesi              • Yorgunluk              • Büyüme geriliği              • Bebeklikte gelişim,büyüme bozuklukları              • Eklemlerde ağrılar              • Felç              • Bacaklarda uyuşma,karıncalanma(sinirdeki hasardan)              • Ağız içerisindeki açık yaralar (aphthus ulcers)              • Ağrılı deri hastalığı (dermatitis herpetiformis)              • Diş bozuklukları yada mine kaybı              • Haddinden fazla kilo kaybından dolayı oluşan adet düzensizliği 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.