3.5 MİLYON TL'LİK VURGUN MECLİS GÜNDEMİNDE

Manisa'da 00'den fazla çiftçimizin paravan şirketler tarafından dolandırıldı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel bir soru önergesiyle konuyu TBMM'ye taşıdı.

3.5 MİLYON TL'LİK VURGUN MECLİS GÜNDEMİNDE

3.5 MİLYON TL’LİK VURGUN MECLİS GÜNDEMİNDE

Manisa’da 00’den fazla çiftçimizin paravan şirketler tarafından dolandırıldı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel bir soru önergesiyle konuyu TBMM’ye taşıdı.  
Manisa ili Kırkağaç ve beldelerinde yaklaşık 200’den fazla çiftçi paravan şirketler tarafından dolandırıldı. Çiftçilerin bu yıl Kasım ayındaki mahsullerini sahte çek, paravan şirketler ve ödeme vaadi ile aldıktan sonra parasını ödemeden kaybolan bir şebeke tarafından yaklaşık 3.500.000 milyon liralık dolandırıldığı ortaya çıktı.
Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırmak üzere soru önergesi verdi.
Özel’in önergesi şöyle: “Türkiye’de tahıllar içerisinde buğday ve arpadan sonra en geniş ekim alanına sahip mısır yaygın olarak Manisa, Osmaniye, Adana, Sakarya, Mardin, Mersin, Şanlıurfa, Aydın, Kahramanmaraş, Samsun, Hatay, Bursa, İzmir, Denizli ve Antalya illerinde üretilmektedir. Ancak son yıllarda yaşanan kuraklık yüksek girdi maliyetleri ile birlikte düşünüldüğünde Mısır üreticilerimizi düşük verim-yüksek maliyet kıskacında bırakmış ve çiftçimize zor günler yaşatmıştır. Mısır alımlarının durma noktasına geldiği şu günlerde ise yanlış tarım politikalarının bir devamı olarak GDO’lu mısır ithalatına onay verilmiştir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi geçtiğimiz günlerde Manisa ili Kırkağaç ilçemiz ve beldelerinde yaklaşık 200’den fazla çiftçimizin paravan şirketler tarafından dolandırıldığı açığa çıkmıştır. Çiftçilerimiz, bu yıl Kasım ayındaki mahsullerini sahte çek, paravan şirketler ve ödeme vaadi ile aldıktan sonra parasını ödemeden kaybolan bir şebeke tarafından yaklaşık 3.500.000 milyon liralık dolandırılmışladır. Bu nedenle;
1. Yapılan bu “tarım dolandırıcılığına ve dolandırıcı şirketlere” ilişkin Bakanlığınızın bilgisi var mıdır, varsa Bakanlığınız bu konuda hangi işlemleri yapmıştır, konu hakkında İçişleri Bakanlığı ile gerekli eşgüdüm kurulmuş mudur?
2.Bu dolandırıcılık neticesinde zor durumda kalan çitçimiz için hangi tedbirler alınacaktır?
3.Mağdur duruma düşen çitçimizin verilen tarım primlerinden paravan şirketler müstahsil makbuzu kesmedikleri için yararlanamadıkları bilinmektedir. Çiftçilerimizin bu zor günlerinde prim desteklerini alabilmeleri için hangi tedbirler alınacaktır?
4. Bu tip dolandırıcılıkların bir daha yaşanmaması için ürün alımı yapan firmaların ruhsatlandırılması, belgelendirilmesi ya da akreditasyonu gibi tedbirler alınarak çiftçinin korunması planlanmakta mıdır?İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.