banner278

25 YIL ÇEKTİĞİ HASTALIKTAN DOĞRU TEŞHİSLE KURTULDU

Salihli'nin Mersinli kasabasından tedavi olmak üzere Özel Can Hastanesi'ne giden 62 yaşındaki Kezban Yenen, hastanenin kapısından 25 yıldan beri çektiği hastalığından kurtularak çıktı.

banner292
25 YIL ÇEKTİĞİ HASTALIKTAN DOĞRU TEŞHİSLE KURTULDU

25 YIL ÇEKTİĞİ HASTALIKTAN DOĞRU TEŞHİSLE KURTULDU

Salihli'nin Mersinli kasabasından tedavi olmak üzere Özel Can Hastanesi'ne giden 62 yaşındaki Kezban Yenen, hastanenin kapısından 25 yıldan beri çektiği hastalığından kurtularak çıktı. 

Kezban Yenen adlı hasta, 39 yaşında kapıldığı İnterstisyel Sistit (ağrılı mesane sendromu) hastalığından Salihli Özel Can Hastanesi Üroloji Kliniği Uzmanı Op. Dr. Selamettin Demir'in doğru teşhis ve tedavisiyle bir günde kurtuldu.

EVDEN ÇIKAMIYORDUM

Hastalık hikayesini anlatan 62 yaşındaki Kezban Yenen, 39 yaşındayken bu hastalığa kapıldığını belirterek şöyle konuştu: "5 dakikada bir tuvalete gitmek zorundaydım. İhtiyacımı görüp daha yerime oturmadan yine idrara çıkmak istiyordum. Bugüne kadar gitmediğim doktor, profesör, hastane kalmadı. Ancak, sıkıntıma bir çözüm bulunamadı. 25 yıl sürekli dayanılmaz derecede ağrılarla, sancılarla ve yanmalarla yaşadım. Evden dışarı çıkamıyordum. Çünkü evden dışarı çıktığımda 5 dakikada bir nereden tuvalet bulacağım endişesi, korkusunu ve utancını yaşıyordum. Bu nedenle sürekli kendimi eve kapattım." Sosyal hayatı, arkadaşları, eşi ve dostunun hiç olmadığını anlatan Yenen, şunları söyledi: "Olanları da kaybettim. Tamamen yapayalnız kalmıştım. Sonra Can Hastanesine iyi bir üroloji uzmanın alındığını duydum. Son bir kez şansımı deneyeyim dedim. İyi ki Selamettin Bey'e gelmişim. Yaptığı ameliyat ve uyguladığı tedavi ile hastalığımdan kurtuldum. İdrara çıkmam normal düzenine döndü. Şimdi iki saatte bir idrara çıkıyorum. Çok rahatladım. Çok mutluyum. Allah doktorumdan razı olsun."

İLK İŞİM GEZMEYE GİTMEK

Hastaneden çıkar çıkmaz ilk işinin gezmeye gitmek olacağına işaret eden Kezban Yenen, sözlerine şöyle devam etti: "Yıllardır sokakta gezmeyi özlüyorum. Taburcu olur olmaz ilk işim eşimle birlikte sokakta gezmek olacak. Bu yıllardır özlediğim bir şeydir. Sonra çarşı pazar dolaşacağım ve akrabalarımı ziyaret edeceğim."

AĞRILI VE EZİYETLİ HASTALIKTIR

Hastalığın özelliklerini anlatan Can Hastanesi Üroloji Kliniği Uzmanı Op. Dr. Selamettin Demir de, "Ağrılı mesane sendromu olarak ta bilinen İnterstisyel Sistit (IC), mesanenin ağrılı ve rahatsızlık verici semptomları ile kendini gösteren, kronik nonbakteriyel enflamasyonudur. Başlangıçta mesanenin bakteriyel bir enfeksiyonunu andırır, fakat antibiyotiklerin etkisi yoktur. Karakteristik semptomları: ağrı, acil işeme isteği ve sık işemedir" dedi. Mesane doldukça ağrının arttığını anlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşeme genellikle ağrıyı azaltır ve rahatlık hissi verir; karnın alt bölümünde (pelviste), bazen sırt bölgesinin alt kısımlarına yayılabilen ağrı; kasıklarda ve uyluk bölgelerinde de ağrı hissedilebilir. Hasta sürekli ve yoğun bir şekilde işeme isteği. Geceyi de kapsayan sık işeme hali. Ağrı mesanede yanma hissi gibi, mesane ya da çevresinde spazm şeklinde veya batar tarz bir vaginal ağrı şeklinde olabilir ya da mesanede bir basınç şeklinde hissedilebilir. Ağrı sürekli ya da aralıklarla gelebilir. Ağrı tüm pelvik tabana ve alt bölümlerine yayılabilir. Cinsel ilişki hem kadın hem de erkek için ağrılı, hatta bazen imkansızdır. Birçok hasta IC semptomlarının duygusal ya da fiziksel stresle arttığını görmüştür. Fakat stresin IC nedeni olduğunun ispatlanmadığını belirtmek gerekir. Sürekli bir acil işeme isteği çalışma, gezi, arkadaş ziyareti veya basit bir alışverişe dahi engel teşkil edebilir. Bir IC hastasının ev dışındaki hayatı 'Acaba bir sonraki tuvaleti nerede bulurum?' sorusuyla yaşanır." 

 HASTALIK NEDENİ HENÜZ BİLİNMİYOR

 Hastalığın nedeninin henüz bilinmediğine önemle vurgu yapan Demir, şunları söyledi: "Birçok yönleriyle ciddi şekilde araştırılmasına rağmen, İnterstisyel sistit nedeni henüz bilinmemektedir. Giderek artan bir görüş IC'nin tek bir nedeni olmadığı, alerjik, immünolojik, nörovaskuler, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, hatta çevresel faktörler gibi birçok değişik nedenlerden kaynaklanan mesane duvarının enflamatuar cevabıyla oluşan bir multifaktöriyel sendrom olduğudur. Birçok teori vardır ancak henüz cevap bulunamamıştır. IC ayrıca eklem ve kas ağrıları, yorgunluk, gastrointestinal rahatsızlıklar, fibromyalji, alerji ve ilaç intoleransı ile birlikte olabilmektedir. İnterstisyel sistit artrit, SLE, Sjögren sendromu ve tiroid rahatsızlığı olan kişilerde normal kişilerden daha fazla görülmektedir." Hastanın probleminden kurtulmasını nasıl bir tedavi yöntemi ile sağladığını da anlatan Op.Dr. Selamettin Demir, sözlerini şöyle tamamladı: "Tıp dilinde hidrodistansiyon ameliyatı olarak bilinen operasyondan sonra hastamızın düzenli kontrollerinden çıkan sonuç gereği, 4 ilaçtan oluşan ilaç kokteyli mesane içine yapıldı. Böylece hastanın şikayetleri bitti. Hastanın sosyal yaşantısı tamamen düzene girdi. Ağrıları tamamen geçti. Artık çok sık tuvalete gitmiyor. Eğer kontrollerine düzenli gelirse, hastalığının nüksetme ihtimali yok. Ama nedeni bilinmeyen bir hastalık olduğu için tamamen çözüldü dememiz olasılığı da yoktur." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.